Készült: 2024.04.28.03:56:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  67-70. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:   63-66   67-70   71-74      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Gyopáros Alpár képviselő úr, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „A méhészeti támogatások hazánkban kompenzáljáke a jövedelmezőség csökkenését? Elegendőe a támogatás mértéke a méhtartási kedv fenntartásához? A Méhészeti Nemzeti Program mellett igényelhetőe egyéb támogatás a magyar méhgazdák számára?” címmel. Gyopáros Alpár képviselő úré a szó. Parancsoljon!

GYOPÁROS ALPÁR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt szeretném minden tiszteletemet kifejezni azok előtt, akik ma helytállnak a frontokon, az egészségügyben, a rendvédelemben, kereskedelemben, kiskereskedelemben, de minden termelő szektorban, így az agráriumban dolgozók előtt is, hogy az élelmiszer-ellátás biztonságos maradhasson.Nos, tisztelt miniszter úr, a klímaváltozás az éghajlati rendszer összetett, egymásra épülő folyamatainak és kölcsönhatásainak átalakulását jelenti, éppen ezért tesz meg Magyarország Kormánya annak érdekében, hogy a Jóisten által adott természetet óvjuk és védjük. Fontos, hogy ne csak beszéljünk róla, hanem cselekszünk is, nemcsak a meghirdetett zöldprogrammal, hanem mellette más apró dolgokkal is, ami nemcsak a természetet védi, de jelen példa által a méhészgazdáknak is segítséget nyújtunk. Nem túlzás kijelenteni, hogy a méhek nélkül nincs élet. Földünk globális tápláléklánca alapvetően a méhek és egyéb beporzók tevékenységén alapul, mind az állatvilág, mind mi, emberek képtelenek lennénk túlélni a méhek nélküli világot. A jelenlegi méhállományt fenn kell tartanunk, támogatási rendszerrel ösztönözni a méhtartási kedvet.

Jelenleg 20 ezer méhész dolgozik az országban, a fogyasztással ellentétben a termelésben mi, magyarok nagyhatalom vagyunk, az Unió méztermelésének 10 százalékát mi adjuk. Az úgynevezett méhsűrűség nálunk a legmagasabb nemcsak az Unióhoz viszonyítva, hanem a világon is, az országos átlag 13 méhcsalád négyzetkilométerenként, de az ország egyes részeiben, így Zala és Somogy megyében, 20 feletti ez a szám. Magyarország számára a téma azért is fontos, mert a harmadik legnagyobb méztermelő ország vagyunk az Európai Unióban, az ágazat jelentőségét az is mutatja, hogy a méhek porozzák be a növények 84 százalékát, és a beporzás teszi lehetővé az élelmiszerek 76 százalékának előállítását.

A mézpiac anomáliái miatt a méhtartási kedv csökkenése tapasztalható némely EU-s tagállamban, elsősorban az Unióba áramló, többször kétes minőségű kínai méz okoz sok gondot a méhészeknek. A fentiekre tekintettel kérdezem miniszter urat, a méhészeti támogatások hazánkban kompenzáljáke a jövedelmezőség csökkenését, elegendőe a támogatás mértéke a méhtartási kedv fenntartásához, a méhészeti nemzeti program mellett igényelhetőe egyéb támogatás a magyar méhgazdák számára. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Nagy István miniszter úrnak adok szót. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Köszönöm szépen, hogy így, tavasz beköszöntével, a méhek ébredésekor felhívjuk a figyelmet arra, hogy a méhészet egy jelentős, az agrárium számára stratégiai ágazat. Való igaz, hogy beporzás nélkül nincs élet, nincs jövő. Minden hatodik élelmiszer eltűnne a polcokról, ha a méhek nem végeznék a munkájukat.Ugyanakkor azt látjuk, hogy tisztán gazdasági szempontokat alapul véve a jelenlegi gazdasági helyzet nem tudja eltartani a méhészeti tevékenységet. Ezért egy elöregedő méhészeti társadalom komoly veszélyeket rejt magába, a fiatalok számára, az utána következő generáció számára nem lesz vonzó tevékenység a méhészeti tevékenység. Milyen ösztönzőrendszert tudunk bevezetni ahhoz, hogy a fiataloknak és a következő generációnak is kedvet adjunk ehhez a csodálatos tevékenységhez?

Az első dolog az, hogy a magyar méhészeti nemzeti program hároméves ciklusát mintegy 24 százalékos többlettámogatással megemeljük. Így ehhez 9 360 905 euró európai uniós forrásból származó összeget és ugyanolyan tükörben a magyar forrásokat hozzátesszük. Ehhez kell kalkulálni egy százmillió forintos keretösszegig a méhészeti járművek megnövekedett üzemeltetési költségeinek kompenzációját. Bevezettük a beporzásért járó támogatást, ami azt jelentette, hogy a tavalyi esztendőben 500 forintot fizettünk méhcsaládonként, az idei esztendőtől már 1000 forintot fizetünk méhcsaládonként. Ahhoz, hogy ráirányítsuk a méhészeti tevékenység fontosságára a figyelmet, és kiemeljük a méhészeket a dolgozók közül, ezért 245 év után újra először Magyarországon adómentessé tettük a méhészeti bevételekből származó jövedelmet. Ezzel azt kívánjuk elérni, hogy mindazt a gazdasági környezetet, azt a tevékenységet, amelyben a méhészek élnek, kiemeltté tegyük, rá összpontosítsunk, és mindezt vonzóvá tegyük a gazdák számára. Azt remélem, hogy mindez nem megoldja, de mérsékli azt a gazdasági hatást, negatívumot, amelyet a negatív európai mézpiac hoz magával. Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   63-66   67-70   71-74      Ülésnap adatai