Készült: 2024.04.28.06:13:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Arató Gergely képviselő úr, Demokratikus Koalíció: „Ránk lehet számítani” címmel. Öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Mint már az előző válaszomban is ezt jeleztem, ez most valóban nem az az időszak, amikor az éles belpolitikai csatározásoknak, küzdelmeknek van helye, hanem éppen egy olyan kihívással nézünk szembe, ahol minden erőnek, így minden politikai erőnek az együttműködésére is szükség lesz. Éppen ezért szeretném jelezni, hogy nem belpolitizálás, nem sunyiság, nem pánikkeltés  csak hogy az önök által az elmúlt időszakban mondott jelzőket mondjam  az, ha egy ellenzéki párt ilyen helyzetben arra törekszik, hogy felhívja a figyelmet a problémákra és javaslatokat tegyen. Ez a dolgunk. Hiszen a kormány kapott meg minden lehetőséget és minden felhatalmazást ahhoz, hogy kezelje a helyzetet, és kezelje a járványt, az ellenzék pedig azt tudja megtenni, hogy ott segítsen, ott tegyen javaslatokat, és ott hívja fel a figyelmet a megoldandó problémákra, ahol erre lehetősége van.

Említettem már, a Demokratikus Koalíció az elmúlt hetekben 38 javaslatot tett, korábban azt mondtam, hogy ebből fél tucatot fogadtak meg, ha most a maiakat is beleszámolom, akkor már jóval többet, de még mindig van egy sor olyan javaslatunk, amelyre várjuk, hogy a kormány érdemben válaszoljon, hogy érdemben elbírálja ezeket, és főleg, hogy bevezesse őket, vagy találjon ki jobbat akár, ha képes.

De persze az, hogy tisztában vagyunk a felelősségünkkel, nem jelenti azt, hogy vakok, süketek és némák vagyunk azzal kapcsolatban, ami az országban történik. Nem jelenti azt, hogy becsukjuk a szemünket, amikor a kormány védőfelszerelés, maszk és kesztyű nélkül küldi az orvosokat és ápolókat, az egészségügyi dolgozókat a koronavírus elleni harcba. Nem jelenti azt, hogy befogjuk a fülünket, amikor azt halljuk, hogy a kormány potenciális koronavírus-fertőzötteket, sőt kontaktszemélyeket sem hajlandó tesztelni. Nem jelenti azt, hogy befogjuk a szánkat, amikor azt látjuk, hogy hetek óta nem sikerül megoldani, hogy az embereknek legyen maszkja, legyen védőfelszerelése és legyen kézfertőtlenítője.

Azt mondta a miniszterelnök úr, hogy az önkormányzatok gondoskodjanak arról, hogy az idős emberek ellátása megoldott legyen. Hozzáteszem: ugyanilyen fontos az is, hogy azoknak a gyerekeknek az ellátása megoldott legyen, akik eddig az iskolai étkezés során kaptak csak meleg ételt. De ehhez az kell, hogy legyen az önkormányzati dolgozóknak vagy azoknak az önkénteseknek, akik részt vesznek ebben a munkában  szerintem nagyon sokan lennének ilyenek  védőfelszerelése, mert egyébként ők maguk jelentenek fertőzésveszélyt. Azt értjük, hogy a kormány néha bemondja azt, hogy milyen nagyszámú maszk áll rendelkezésre, csak sajnos ebből nem jut el az emberekhez szinte semmi.

Az a helyzet, hogy az persze rendben van, hogy a kormány számít ránk, arra, hogy támogatjuk az intézkedéseit, de mi felelősséggel tartozunk az orvosoknak, az ápolóknak, a kórházi dolgozóknak, a rendőröknek és katonáknak is, akiknek mi is köszönjük a munkáját, és hálásak vagyunk azért, amit tesznek. De éppen ezért az is a dolgunk, hogy felhívjuk a figyelmet a védelmükre; felhívjuk a figyelmet arra, hogy több támogatásra, több segítségre van szükségük; hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy ők jelentik az első védvonalat a vírus elleni küzdelemben, és ezért az ő védelmük fontos. És ez nemcsak azt jelenti, hogy védőfelszerelésük legyen  azt is -, hanem azt is, hogy a kormány vegye végre komolyan a szervezeteiket, ne csak most legyenek fontosak az egészségügyi dolgozók vagy a rendőrök, hanem az érdekegyeztetésben vagy éppen a bértárgyalásokon is.

Az is világos, hogy a járványt nem fogják egyedül a kórházak megállítani. Szükség van arra, hogy csökkentsük a társadalmi érintkezések számát, ezt szolgálja az iskolabezárás, ezt szolgálják a ma bejelentett intézkedések is. Ugyanakkor az kevés, ha a kormány ilyenkor azt mondja, hogy na, és akkor a családok oldják meg a gyerekeik felügyeletét. Ezt akkor tudják megtenni, és akkor nem a nagymamát vagy a nagyszülőket kell igénybe venniük, ha biztosított a megélhetésük; ha segítünk nekik abban, hogy nem veszítik el a munkájukat; ha segítünk nekik abban, hogy otthon maradhassanak nyugodtan. Ehhez a kormánynak garantálnia kell azt, hogy ne lehessen senkit kirúgni azért, mert a gyerekére vigyáz, és garantálnia kell azt, hogy ezek az emberek is megkapják a teljes jövedelmüket. Erre is tettünk javaslatokat. Azt várjuk, hogy ezeket támogassák itt a parlamentben is majd, és támogassa majd a kormány is.

Tisztelt Ház! Ahogy szükség lesz a kórházainkra, egészségügyi dolgozóinkra, szükség lesz az emberek fegyelmezett viselkedésére, szükség lesz arra is, hogy mindannyian betartsuk ezeket a szabályokat. Ezért a Demokratikus Koalíció is azt kéri mindenkitől, hogy tartson be minden járványvédelmi előírást, minden tanácsot, mert ezen múlik a legtöbb, az emberek tehetik a legtöbbet. Nemcsak saját egészségünk múlik ezen, hanem szeretteink és honfitársaink egészsége is. Tegye tehát a kormány a dolgát, és mindannyian tegyünk meg mindent azért, hogy ezt a járványt vissza lehessen szorítani! Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A felszólalása alapján az az érzésem támadt, hogy talán egyetért abban, hogy olyan heteket élünk, amikor összefogásra van szükség, és ez nemcsak a politikai erők, a hatóságok és az egészségügyi dolgozók megerősített együttműködését jelenti, hanem minden magyar állampolgárét, mert egy olyan járvánnyal állunk szemben, amellyel úgy vehetjük fel igazán a küzdelmet, ha mindannyian felelősséget vállalunk. Természetesen a döntéshozók, különösen a kormány vállán sokkal több van, sokkal több felelősség, a hatóságokén is, és az orvosok is megfeszített hetekre számíthatnak, de mindezeken túl minden magyar állampolgárnak fel kell tennie a kérdést, hogy a saját életében mit tehet a családtagjaiért és honfitársai biztonságáért. És ami a kormányzati lépéseket illeti: valóban sok olyan van az önök javaslatai között, amely átfedésben van az operatív törzs döntéseivel, például az is, hogy a kormány múlt héten veszélyhelyzetet hirdetett, ezzel rendkívüli jogrend lépett életbe. Ezt azért hangsúlyozom külön, mert ez a veszélyhelyzet teremti meg a jogi alapját a hatékony cselekvésnek.

Amint itt az elmúlt egy órában elhangzott, döntés született a határok lezárásáról, illetve a rendezvények betiltásáról. Pénteken arról is született döntés, és ebben is széles körű egyetértés volt a pártok között, hogy az oktatási intézményekben digitális munkarend lépett életbe, illetve tilos az oktatási intézmények látogatása. Szeretném itt is hangsúlyozni, hogy ez nem tanítási szünetet jelent, hanem más módját az oktatásnak. Ez azt is jelenti, hogy miközben tilos az oktatási intézmények látogatása, a tanulóknak kerülniük kell a nagyobb csoportos találkozásokat, erre kérjük a diákokat, nagyon sok múlik rajta.

Ugyanennyire fontos  ez is elhangzott, de nem tudjuk elégszer elmondani -, hogy a gyermekek felügyeletét ne a nagyszülőkre bízzuk, mi is így teszünk a saját életünkben. Tudjuk, hogy ez már önmagában is nagyon nagy kihívást jelent, de azért érdemes meghozni ezt az áldozatot, mert az idősebb korosztály van leginkább kiszolgáltatva ennek a vírusnak.

(12.50)

Az egyes oktatási intézmények munkanapokon megszervezhetik a tanulók kiscsoportos felügyeletét azokban az esetekben, ahol ez máshogy nem megoldható. Szeretném azt is elmondani, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma módszertani ajánlást tett közzé a távoktatásra. Tudjuk, hogy nem könnyű az átállás, adott esetben ez több napot is igénybe vesz majd, türelemre van szükség, de a célban, azt gondolom, egyetérthetünk: szeretnénk elkerülni, hogy az oktatás megakadjon.

Szeretnék szólni az eszközökről is, ön beszélt erről. Szeretném önnek elmondani, hogy a laborkapacitás több ezer mintavételre elegendő, a teszteket a Nemzeti Népegészségügyi Központ a nemzetközi eljárásoknak és a protokolloknak megfelelően végzi. Az NNK kapacitásai egyelőre elegendőek, de a további 7 labor kijelölése már megtörtént, és folyamatban van a gyorstesztek hatósági bevizsgálása is. Rendelkezésre áll 22 millió pár kesztyű, 1,2 millió sebészmaszk, érkezik további 1 millió műtéti sebészmaszk, van továbbá 2-2 ezer lélegeztető- és altatógép. Azt is szeretném önnek elmondani, hogy ami a háziorvosokat illeti, az elmúlt hetekben 4 ezer doboz maszkot vehettek át a mentőállomásokon, további 1700 doboz maszk áll rendelkezésre.

Ami a tájékoztatást illeti, az operatív törzs mindennap tart sajtótájékoztatót. Arra azért mindenkinek szeretném felhívni a figyelmét, hogy az operatív törzs munkatársai többórás értekezleten vesznek részt, utána többórás sajtótájékoztatón vesznek részt, ezek után kell visszamenniük a saját állomáshelyeikre, a saját intézményeikbe, kemény döntéseket hozni, ellenőrizni azok végrehajtását. Úgyhogy amikor kérdéseket intéznek hozzájuk, és ez vonatkozik a sajtó képviselőire, illetve vonatkozik az egyébként jogos érdeklődéssel megjelenő képviselőkre is, kérem, hogy vegyék mindezt figyelembe. Az operatív törzs munkatársainak a saját állomáshelyeiken is helyt kell állniuk.

Az ellenzéki javaslatokat a kormány figyelembe veszi. Ha az elmúlt napokat nézzük, akkor azt látják, hogy számos olyan lépés történt, amiben, azt gondolom, hogy megvan az egyetértés. A konfliktusokkal terhelt magyar politikai életben, azt gondolom, ez önmagában is komoly fegyvertény. Halljuk a további javaslatokat is. Ezekkel kapcsolatban engedjék meg, hogy annyit mondjak, a további döntéseket minden esetben a járványügyi szakemberekkel, a szakorvosokkal és az operatív törzzsel egyeztetve lehet meghozni. És bár gazdasági szempontok is vannak, ezekről is szó esett az elmúlt egy órában, de az emberélet védelme most sokkal előrébb sorol, most ebből kell levezetni minden intézkedést. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai