Készült: 2024.04.27.22:04:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  215-216. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:   213-214   215-216   217-218      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. „Aktuális kérdésekről” címmel az MSZP képviselőcsoportjából Varga László képviselő úr jelentkezett napirend utáni felszólalásra. Parancsoljon, öné a szó.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nyilvánvalóan a mai ülésünket meghatározta a koronavírus-járvány, ez a világjárvány és a magyarországi vonatkozásai. Természetesen gyakorlatilag kivétel nélkül a felszólalások mind-mind erre vonatkoztak. Én is több témában ennek kapcsán szeretnék szólni, próbálok talán néhány olyan kérdést felvetni, amelyek nem hangzottak el itt a mai ülésen. Szerte az országban a mai nap a határidő a helyi adók befizetésére. Tizenötödike lett volna, de ez most vasárnapra esik, így nyilván a hétfő éjfél a határidő. Egy központosított rendszer az, amely az elmúlt években erre létrejött, csakúgy, mint az élet egyéb területein, az adóbeszedés tekintetében, még a helyi adók tekintetében is a központosítást tűzték ki önök, tehát a kormány politikusai célul. A központosított rendszer nem igazán vizsgázott jelesre az elmúlt egy hétben. Számtalan településről kaptam olyan visszajelzést, hogy csúszott a csekkek kiküldése, gyakorlatilag a múlt hét közepén kaptak meg több megyeszékhelyen csekket az emberek, illetve értesítést arról, hogy mennyi a helyiadó-fizetési kötelezettségük.

(16.40)

Szögezzük le, hogy ez egy központosított rendszer, amit az Államkincstár működtet, illetve a posta postázza ezeket az egyenlegeket, illetve csekkeket. Tehát kettő dolog biztos. Az egyik az, hogy azok az önkormányzatok, amelyek idejében feltöltötték ezeket az adatokat, nem hibáztak, nem ők tehetnek a késedelemről, illetve az is biztos, hogy a magyar emberek végképp nem tehetnek a késedelemről, hogy későn tudták meg, hogy mekkora a kötelezettségük. Több helyen akkor kapták meg tehát ezeket a leveleket, amikor már a veszélyhelyzet kihirdetésre került a múlt héten.

Éppen ezért én több fórumon és itt ma délelőtt részben azt javasoltam, hogy a kormány minden hatáskörébe tartozó döntést hozzon meg annak érdekében, hogy eltoljuk a befizetés határidejét legalább kettő héttel azért, hogy késedelmi pótlékot ne kelljen fizetni a magyar embereknek ebben az időszakban. Hozzátenném azt, hogy nyilván ez a rendszer automatikusan működik, és itt a hibából és késedelemből fakadólag akár éjfél után elindulhat a késedelmi pótlékok hozzáadása majd a helyi kötelezettségekhez, ha valamilyen lépés nem történik.

Én azt hiszem, hogy ez egy méltányolható, konstruktív javaslat, a kormány a hatáskörébe tartozó ügyekben tehát el kellene hogy járjon ebben a kérdésben. Én úgy tudom, hogy személyi konzekvenciái is voltak annak, hogy itt egy ilyen komoly késedelem történt.

Természetesen fontos, hogy a rezsiszámlák befizetése kapcsán haladéktalanul tárgyaljanak a szolgáltatókkal. A hiteltörlesztési moratórium és a végrehajtási moratórium is olyan, amit én magam is felhoztam volna, de csatlakozom ebben a tekintetben Z. Kárpát Dánielhez. Itt utalnék az MSZP ötpontos javaslatcsomagjára, amiről Tóth Bertalan pártelnökünk, frakcióvezetőnk már beszélt itt napirend előtt, és arra is, hogy itt az energiaárak tekintetében a gáz világpiaci ára kapcsán nagyon komoly lehetőség volna most rezsit csökkenteni, és szerintem ez nagyon sokat számítana a magyar embereknek.

Még a felszólalásom végén néhány olyan ágazatról beszélnék, ahol komoly problémákat látok. Nagyon sok és elhúzódó gazdasági problémát fog okozni ez a járvány, ez már jól látszik, de vannak olyan szektorok, ahol ezek prompt problémák. Például bizonyos kereskedelmi ágazatok, a vendéglátás, turizmus és a rendezvényszervező szektor, tehát a kulturális élet egy jelentős része is olyan, ahol dolgozók tízezreit érinti, sőt százezreit akár ez a kérdés. Például a kulturális életben is rengetegen dolgoznak kényszervállalkozóként, és nagyon sokaknak gyakorlatilag megszűnik a bevétele a következő hónapokban. Azt gondolom, a kormánynak feladata az is, hogy róluk gondoskodjon, ennek a szektornak is valamit mondjon.

De nehéz a helyzete azoknak is, akik a közművelődésben, könyvtárakban, múzeumokban, levéltárakban, galériákban dolgoznak. Igaz, hogy az itt dolgozók jelentős része önkormányzati és állami bérből él, tehát ilyen fenntartású intézményben dolgozik, azonban szeretném itt ismét felhívni a figyelmet  ha már az ágazatról beszélek  az ő nehéz helyzetükre. A KKDSZ, az ő szakszervezetük januárban egy petíciót juttatott el a kormánynak, ahol az egész ágazattal foglalkozik, de egyébként különös tekintettel van itt az ő bérhelyzetükre, hiszen az elmúlt 10 évben az ebben a szektorban dolgozók bérrendezésére nem került sor, és azt gondolom, ez egy nagyon nehéz helyzetet fog okozni nekik is ezekben a hónapokban. Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:   213-214   215-216   217-218      Ülésnap adatai