Készült: 2024.09.20.12:49:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2018.10.24.),  139-146. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:57


Felszólalások:   131-138   139-146   147-148      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Székely Sándor, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Meddig kell még várnunk?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat, miniszterhelyettest jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ. (Jelzésre:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

SZÉKELY SÁNDOR (DK): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Bismarck óta tudjuk, hogy politikusok háborúban vagy választások előtt szokták a legnagyobbat hazudni. Önök már 8 éve háborúban vannak, és folyamatosan hazudnak, gyakorlatilag gyártják a hazugságokat. Az egyik legnagyobb termékük az, hogy a magyar embereknek a bérei szárnyalnak, és az átlagbéreik például 320 ezer forint körül vannak, holott a valóságbolygón mindenki tudja, hogy jó, ha ez a szám 200-220 ezer forint. De a valóságnak a szilánkjai nem tartották vissza önöket, hogy megszavazzák azokat az adótörvényeket, amelyek kivezették a béren kívüli juttatásokat a magyar dolgozóknak a fizetéséből, így aztán önök 4 millió ember zsebében turkálnak, és kivettek onnan nettó 25-30 százalék bevételt. Hogy nevesítsük a dolgot, például az Audiban dolgozó embereknél ez havi 30 ezer forint lesz 2019. január 1-jétől.

De még ez mind semmi, hiszen a megmaradt kafetériát is az emberek nem arra költhetik, amire úgy nagy általánosságban, hanem étteremre, vendégházra, fürdőre, hiszen önök azt gondolják, hogy a magyar dolgozók erre költik a béren kívüli juttatásokat. Persze ez nem igaz: a magyar emberek általában ételt, tanszert és bérleteket vásároltak ezekből a juttatásokból. De hát honnan tudhatnák önök ezt, hiszen önök nem szolidárisak ezzel az országgal.

Mostanában olyan híreket hallunk szakszervezeti vezetőktől, hogy esetleg mégis módosítanak az adótörvényen még idén, és ezért kérdezem a miniszter urat, hogy tervezik-e vagy lehetővé kívánják-e tenni, hogy a béren kívüli juttatás, a kafetéria mégse bérjövedelemként adózzék. Megtisztelő válaszát ezúttal nemcsak én várom, hanem 4 millió másik munkavállaló. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy a Fidesz-kormánynak nincs szégyenkeznivalója a tekintetben, hogy a bérek az elmúlt években hogyan emelkedtek. A bérek, bérjövedelmek növekedése az Európai Unióban is kiemelkedő Magyarországon. Hogy ennek mi az oka? Ennek természetesen több oka is van. Elsősorban az adórendszerben kereshető az oka, hiszen az egykulcsos adórendszer, illetve a családi adókedvezménynek a bevezetése, visszavezetése az MSZP-kormány után és annak folyamatos emelése, növekedése  ugye, ma már két gyermek után 2019-től 40 ezer forint lesz havonta az adókedvezmény mértéke , illetve a családi adókedvezményeknek a járulékokra való átvezetése is jelentős eredményt és bérnövekedést hozott a magyar gazdaságnak, illetve a magyar munkavállalóknak a magyar gazdaságon keresztül. 2018. januárban és augusztusban így már 324 ezer forintot tettek ki a bruttó bérek. A kafetéria a kérdésének egyik alapeleme volt; ugye ez már nem mostani kérdés, ezt a parlament is megvitatta, meg is szavazta. Itt egyértelműen ki kell jelenteni, hogy a kormány és az Országgyűlés többségének is az volt a véleménye, hogy az emberek ne természetben kapják meg a bérjövedelmüket, hanem elsősorban forintban, és azt arra költsék el, amire azt ők akarják. Ez az új rendszer, a két évvel ezelőtti bérmegállapodás, illetve a kedvező adórendszer is, úgy gondolom, ebbe az irányba hat, és ezt a célt szolgálja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválasz illeti meg képviselő urat, parancsoljon, egy percben!

SZÉKELY SÁNDOR (DK): Igen, hát választ nem kaptam a kérdésemre, de a valóság egyáltalán nem ez. Az önök kormánya azt ígérte, hogy majd segíteni fogja a munkaadókat is abban, hogy esetleg több bért tudjanak adni a munkavállalóknak, hogy azoknak nagyobb legyen a mobilitása, de erről szó nincsen. Ezek a dolgok ezek szerint akkor nem fognak megtörténni, vagy nem tudom, hiszen nem kaptam rá választ. De azért, hogy a valóságról is beszélgessünk, hogy mennyire jók Magyarországon a bérek, ez egy mai hirdetése az Aldinak, ahol havi bruttó, tehát bruttó 102 forintot ajánlanak havi 12 nap munkáért raktárosnak. Ugye, hogyha ennek a duplája, ha kétszer annyit dolgozik, persze éjszakai pótlékról beszélünk, akkor is csak bruttó 200 ezer forint lenne, amiről mindannyian tudjuk, hogy havi 130-140 ezer forintról beszélünk. Tehát ezek azok a fantasztikus bérek, az átlagbérek, amikről önök beszélnek, és erre gondolják azt önök, hogy Magyarországon meg lehet belőle élni akkor, amikor egy lakás bérleti díja nagyjából nagyobb, mint amennyit fizetnek az embereknek általában. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó, államtitkár úr.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Az a tényadat, hogy 750 ezerrel több ember dolgozik most, mint 2010-ben, nem az ön állítását igazolja, hanem azt igazolja, hogy Magyarországon az a cél, hogy munkából kell megélni, és hogy a munkából megérje megélni, mégiscsak azt támasztja alá, hogy ez így is van. És azt támasztja alá az a KSH-adat is, hogy 68 hónapja töretlenül növekednek a reálbérek Magyarországon, például 2018 I-VIII. hónapjában 9 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek az előző évhez viszonyítottan, a bruttó és a nettó bérek egyaránt 11,8 százalékkal növekedtek. Az elmúlt két évben mintegy 26 százalékkal emelkedtek a keresetek a nemzetgazdaságban, és úgy gondoljuk, hogy ez tovább gyorsítja a felzárkózásunkat az európai bérekhez. A magyar kormánynak egyértelműen ez a célja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   131-138   139-146   147-148      Ülésnap adatai