Készült: 2024.09.23.16:46:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.),  83-88. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:39


Felszólalások:   71-83   83-88   89-95      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 119 igen szavazattal, 31 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

(15.30)

Tisztelt Országgyűlés! Vejkey Imre, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hogyan segíti a kormány a magánélet és a munka egyensúlyát?” címmel. Vejkey Imre képviselő urat illeti a szó.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! A Fidesz-KDNP-kormány családpolitikájának középpontjában a gyermeknevelés kiemelt támogatása áll, hiszen a jövőnk miatt mindannyiunk közös érdeke, hogy egy olyan országban éljünk, ahol ösztönzik a gyermekvállalást, és segítik a gyermekek nevelését. Ehhez az elköteleződés mellett az anyagi alapot az adja, hogy Magyarország gazdasága egyre jobban teljesít, ezzel összhangban a munkahelyek növekvő biztonságával, a bérek emelkedésével és csökkenő adókkal, adó- és járulékkedvezményekkel kalkulálhatnak ma a magyar családok.

A kormány 2010 óta megduplázta a családoknak nyújtott támogatások mértékét, és sok gyermekes családot segített és kíván a jövőben is segíteni, kezdve a kisgyermekektől a diákokon át a fiatal felnőttekig.

Az új családtámogatási rendszer keretében bevezetésre, illetve a későbbiekben kibővítésre került a családi adókedvezmény. További intézkedésként a kormány visszaállította a hároméves gyest, és a gyed maximális összegének emelése mellett diplomásgyedet is bevezetett.

A kormány az ingyenes bölcsődei és óvodai gyermekétkeztetés kiterjesztésével és az ingyenes iskolai tankönyvellátás bevezetésével több tízezer forintot hagy a gyermekes szülőknél.

Bevezetésre került a lakásépítési támogatás, melyet 2015. július 1-jétől felváltott a családi otthonteremtési kedvezmény, vagyis a CSOK, melyet 2019. augusztus végéig 114 ezer család igényelt több mint 340 milliárd forint értékben.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Természetesen nem elég a családtámogatásra helyezni a hangsúlyt, az is fontos, hogy a családalapítás és a karrierépítés közül ne kelljen kizárólag az egyiket választani. Éppen ezért a család és a munka összeegyeztethetősége érdekében szükséges kormányzati intézkedéseket hozni.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A fentiek alapján kérdezem: hogyan segíti a kormány a magánélet és a munka egyensúlyát?

Várom az államtitkár asszony megtisztelő válaszát. Előre is köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Novák Katalin államtitkár asszony válaszol. Államtitkár asszony, öné a szó.

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Köszönöm a kérdést, köszönöm, hogy lehetőségünk nyílik ismét erről a fontos ügyről, a családok támogatásáról beszélni itt az Országgyűlésben. 2010 óta dolgozunk azért, hogy Magyarország egy valóban családbarát ország lehessen. Az a célunk, hogy minden fiatal akkor és annyi gyermeket vállalhasson, amikor és amennyit szeretne. Ehhez szükséges az, hogy a gyermekvállalás útjában álló akadályokat elhárítsuk a fiatalok elől, szükséges az, hogy a gyermekvállalással járó anyagi terheket megszüntessük, azokat az anyagi hátrányokat, amelyeket elszenvednek azok, akik gyermeket nevelnek, a gyermektelenekhez képest, szüntessük meg, és hogy segítsük a munka és a család egyensúlyának kialakítását.

Minden fiatal nőnek jogos igénye az, hogy megélhesse az anyaságnak az örömét, és ezzel párhuzamosan ne kelljen lemondania a munkájáról sem, sőt akár a hivatásáról és a karrierjéről se kelljen lemondania, a kettőt párhuzamosan megvalósíthassa. Ezért 2010 óta több lépést, több intézkedést is tettünk, ezeket csak címszavakban szeretném elmondani.

Az egyik első lépésünk volt, hogy visszavezettük a gyesnek a harmadik évét. Ez azért is fontos, mert aki három évig otthon szeretne maradni a kisgyermekével, az most már ismételten megteheti, hiszen ismét hároméves Magyarországon a gyes.

Bevezettük a gyed extrát 2014. január 1-jétől, ez nem akadályozza most már a nőket abban, hogy egy pici gyermek mellett, akár egy féléves gyermek mellett is visszatérjenek a munkaerőpiacra, nem szenvednek el emiatt hátrányt, mint ahogy az korábban történt, megkapják a munkabérüket is teljeskörűen, illetve emellett a családtámogatásokra is jogosultak maradnak. A 2018. évi adatok szerint közel 60 ezer nő vette igénybe a gyed extra által kínált lehetőségeket, ebből is látszik, milyen népszerű ez az édesanyák körében.

Bevezettük a családi adókedvezmény rendszerét, amely jelentős anyagi támogatást nyújt a gyermekneveléshez, tehát ha dolgoznak a gyermeknevelés mellett az édesanyák, akkor megtakarításaikat a családjukra tudják fordítani a családi adókedvezménynek köszönhetően.

A munkahelyvédelmi akcióterv különböző járulékkedvezményeivel segítjük a kisgyermekes édesanyák munkába állását, vagy akár azt is, hogy részmunkaidőben tudjanak dolgozni. Szintén a részmunkaidős foglalkoztatást segíti az, hogy ha egy kisgyermekes édesanya kéri a munkáltatójától azt, hogy részmunkaidőben foglalkoztassa, akkor kötelessége a munkaadónak számára a négyórás részmunkaidős munkavállalás lehetőségét biztosítani.

2019. július 1-jétől elindult a családvédelmi akcióterv, ennek egyik fontos pillére a bölcsődeépítésekről szól. Azért fejlesztjük a bölcsődei ellátórendszert, mert azt szeretnénk, ha a három év alatti kisgyermeket nevelő nők vissza tudnának úgy térni a munkaerőpiacra, hogy közben a gyermekük biztonságos napközbeni elhelyezéséről is tudnak gondoskodni. Ezért emeltük a bölcsődei dolgozók fizetését jelentősen, akár 40-50 százalékkal, ezért emeltük meg a bölcsődék finanszírozását ötszörösére ahhoz képest, amilyen 2010-ben volt, és ezért emeljük folyamatosan a bölcsődei férőhelyek számát is, építjük az új bölcsődéket, korszerűsítjük a férőhelyeket, ennek köszönhetően ma már közel kétszer annyi férőhely van, mint amennyi 2010-ben volt a bölcsődékben Magyarországon. Most is több mint 100 milliárd forint áll rendelkezésre kifejezetten bölcsődei férőhelybővítésre.

Jövő év január 1-jétől szintén a családvédelmi akciótervnek köszönhetően elindul a nagyszülői gyed. Ez azt segíti, hogy ha egy családban nem szeretnék a gyermeket bölcsődébe adni, és mind a két szülő dolgozna a pici gyermek mellett, és van egy olyan, még aktív nagyszülő, aki viszont szívesen kivenné a részét az unoka neveléséből, akkor elmehet a nagyszülő is gyedre január 1-jétől.

Az eredmények is látszanak, folyamatosan nő a női foglalkoztatás, csúcson van a női foglalkoztatás, felzárkóztunk az európai uniós átlaghoz ebben a tekintetben. Sok még az előttünk álló feladat, nem mondom azt, hogy minden munkát elvégeztünk már, ehhez kérem is a jövőben a képviselőtársak támogatását. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár asszony válaszát. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Államtitkár Asszony! Mindenekelőtt megtisztelő válaszát elfogadom. Válaszával azt üzeni a magyar társadalomnak, hogy a gyermeknevelés és a munka is érték, és mindezek nincsenek antagonisztikus ellentmondásban egymással, mindezek paralel megvalósíthatók. Azt üzeni a magyar társadalomnak, hogy a Fidesz-KDNP-kormány által segítséget nyújtunk a családoknak, nemcsak a mindennapokban, hanem a munkavégzés körülményeire való tekintettel is. Államtitkár asszony, a válaszának az üzenete fontos, de az is fontos, hogy erről az üzenetről minél többen értesüljenek. Ezért kérem az államtitkár asszonyt, hogy még fokozottabban hirdessék honfitársaink részére az általuk igénybe vehető családtámogatásokat. Még egyszer köszönve megtisztelő válaszát, további szép napot kívánok. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   71-83   83-88   89-95      Ülésnap adatai