Készült: 2024.09.23.10:28:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.),  199-206. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:27


Felszólalások:   191-198   199-206   207-216      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Móring József Attila, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hogyan segíti a kormány a családok hitelterheinek csökkentését?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ. (Móring József Attila: Elfogadom, köszönöm.) Öné a szó, képviselő úr.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Valóban, az én listámon is Farkas Gergely képviselő úr következett volna, valószínűleg akkor csak helyet cseréltünk, talán ennyi belefér.Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A 2010-ben megalakult Fidesz-KDNP-kormányzat a családokat állította előtérbe. Magyarország Alaptörvénye a családról mint értékhordozó és értékteremtő alapegységről rögzítette, hogy „Magyarország védi a házasság intézményét, mint férfi és nő között önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját”. Ezen elvek mentén született az új családtámogatási rendszer, amelynek keretében bevezetésre, illetve a későbbiekben kibővítésre került a családi adókedvezmény.

A kormány Magyarország teljesítőképességéhez mérten folyamatosan bővítette, bővíti a családtámogatási rendszert. Ennek keretében az év elején meghirdetett hétpontos családvédelmi akcióterv elemei életbe is léptek. Ezen akcióterv egyik fontos eleme, hogy a kormány kamattámogatott kölcsönt biztosít, ami által a ténylegesen fizetett kamat alacsonyan tartható, és a törlesztőrészletek tervezhetőek. Így azok a családok is élhetnek a lehetőséggel, amelyek új otthonuk megteremtéséhez nem rendelkeznek elegendő vagyonnal.

Természetesen a már meglévő gyermekekre is gondol a kormány, és a gazdaság teljesítőképességéhez mérten alakítja ki a konstrukciókat, segíti a fiatalokat. Ezen megfontolásból hozta létre az első Orbán-kormány még 2001-ben a Diákhitel Központot. 2019-ben mérföldkőhöz érkezett a diákhitel, mivel az eddigi legkedvezőbb feltételekkel igényelhető a szabad felhasználású Diákhitel1, amelynek kamatmértéke 1,99 százalékra csökkent. Ráadásul a képzési költségre használható Diákhitel2 az állami kamattámogatásnak köszönhetően változatlanul nullaszázalékos kamattal vehető fel 2019. július 1. és december 31. között.

Tisztelt Államtitkár Úr! A családpolitika csak akkor lehet sikeres, ha a gyermek megszületésétől a gyermek neveléséhez is segítséget ad a kormány. Kérdezem, hogyan segíti a kormány a családok hitelterheinek csökkentését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha végignézünk Európán, kevés olyan országot találunk, valószínűleg egyet sem, amely a fiatalok életkezdését ennyiféle módon támogatná, a gyermekvállaláshoz ennyiféle segítséget nyújtana. Elég csak a CSOK-ra vagy a különböző hitelek elengedésével kapcsolatos kormányzati támogatásokra gondolni.

(19.30)

Ön utalt itt a diákhitelre, és mindannyian tudjuk, hogy azok az édesanyák, akik gyermeket vállalnak és diákhitellel is rendelkeznek, ők az első gyermek vállalásakor a diákhitel felfüggesztésével számolhatnak, majd a második gyermek megszületésekor a diákhitel részbeni elengedésével, a harmadik gyermek megszületésekor pedig az állam a teljes diákhitelt kifizeti az olyan édesanyák helyett, akik a diploma után még három gyermeket is vállaltak. De ugyanúgy nagyon fontos, hogy azzal szemben, amit 2010 előtt tapasztalhattunk, amikor az akkori kormányzat tömegesen, a magyar családok százezreit a devizahitelezés csapdájába engedte, és nem védte meg őket, nemcsak, hogy támogatás nem jutott nekik, nemcsak, hogy a forintkölcsönökhöz meglevő kamattámogatást elvette tőlük, amit az első Orbán-kormány vezetett be, hanem még egy rendkívül veszélyes konstrukciót is szabadjára engedett, és több százezer embert sodort a teljes ellehetetlenülés szélére. Ezzel szemben a CSOK bevezetése rendkívül sikeres, hiszen már 117 ezer család igényelte. Ez megközelítőleg félmillió embert, 486 ezer embert jelent, ezzel 282 ezer gyermeket segítettünk új otthonhoz. Összesen csaknem 353 milliárd forint értékben igényelték a magyar családok a CSOK-ot, és az ezen konstrukciót igénybe vevő családok 55 ezer további gyermek vállalásáról döntöttek. Ezt azzal a számmal kell összevetni, hogy körülbelül kevesebb, mint 90 ezer gyermek születik egy évben, és a CSOK-ot felvevő családok 55 ezer további gyermek születését vállalták a következő években.

Mindemellett a családvédelmi akcióterv új intézkedést is bevezetett, melyre majd az egy percben térek vissza. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Az autóvásárláshoz nyújtott támogatás, a babaváró hitel vagy a falusi CSOK a vidéki emberek helyben maradását is támogatja, és egyúttal növeli a falvak megtartóerejét is. A médiában azok a bírálatok, amelyek arról szólnak, hogy ezek az intézkedések nem váltották be a hozzá fűzött reményeket, azt gondolom, hogy megalapozatlanok, hiszen alig néhány hónap telt el az indulásuktól, egy kisgyerek születéséhez is legalább normál esetben kilenc hónap szükséges, úgyhogy ennyi türelmet szerintem mindenképpen megérdemelnének ezek az intézkedések, és aztán majd meglátjuk. De én úgy gondolom, hogy ezek mindenképpen pozitívak, és a magyar emberek javát szolgálják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tehát július 1-je óta minden család, aki második gyermekét vállalja, számíthat arra, hogy az állam egymillió forintot kifizet a jelzáloghitel-tartozásukból. Ha megszületik a harmadik gyermek, akkor már négymillió forint támogatásra lesznek jogosultak, és további gyermekenként további egy-egy-egy millió forintra lesznek jogosultak.Jól látjuk a lakhatás terén is, mi a balliberális vezetések politikája, és mi a Fidesz-KDNP politikája. Mi támogatjuk a családoknak a saját tulajdonú ház építését és saját tulajdonú ingatlannak a vásárlását, míg a baloldaltól 2010 előtt az ingatlanadó bevezetését láttuk, amit az Alkotmánybíróság semmisített meg, és amint hatalomra kerültek a fővárosban, itt is rögtön ingatlanadó bevezetéséről döntenek. Míg mi, a Fidesz-KDNP mindenki számára az otthonteremtés lehetőségeit kívánjuk szélesíteni, állami támogatással, tízmilliós CSOK-kal, tízmilliós babaváró támogatással igyekszünk előmozdítani, a baloldal addig azokat akarja büntetni, akinek ingatlanja van, különböző módozatú ingatlanadók bevezetési kísérletével. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   191-198   199-206   207-216      Ülésnap adatai