Készült: 2024.09.19.16:13:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.),  91-98. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:09


Felszólalások:   89-90   91-98   99-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tájékoztatom, hogy miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia. Tisztelt Országgyűlés! Bana Tibor, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól kéri a választ. Képviselő úr jelzi, elfogadja a válaszadó személyét. Öné a szó, képviselő úr.

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az előbb az Igazságügyi Minisztériumnál hiába próbálkoztam, hiszen Völner államtitkár úr álságos módon szuverenitási kérdésre hivatkozva hárította el az Európai Ügyészséghez való csatlakozás szükségességét, valamint azt is, hogy támogassák azt az európai polgári kezdeményezést, ami az uniós források korrupt felhasználásának visszaszorítását célozza, tehát azt, hogy ne engedjük a továbbiakban egyetlen kormánynak sem, így az Orbán-kormánynak sem az EU-s pénzek ellopását.Az elmúlt évek során ugyanis önök felpörgették ezt. Nem az uniós források felhasználásának a gazdaságfejlesztő, munkahelyteremtő céljait pörgették fel, hanem sajnálatos módon azt, hogy sokkal inkább a saját haverjaik felé irányították ezeket a pénzeket. Ennek ékes példája az, hogy még az EU-s pénzek felhasználásának ellenőrzését szolgáló összegeket is ellopták. Múlt héten Szilágyi frakciótársam ezzel szembesítette a legfőbb ügyészt is, ő is kitért a válasz elől, de én nagyon remélem, hogy miniszter úr valami érdemit tud arra mondani, hogy ha az Európai Ügyészséghez nem hajlandóak csatlakozni, ami szintén érthetetlen lenne akkor, ha nem látnánk azt, hogy a lengyel kormányhoz hasonlóan milyen korrupt módon vezetnek egy országot, akkor legalább ezt a bizonyos európai polgári kezdeményezést támogatják-e, amihez most még valóban viszonylag kevés az aláírás, hogy jelezzem államtitkár úrnak, de még nem kezdődött el az utcai gyűjtés.

Szerdán fogjuk elindítani standolásokon ezt a gyűjtést, közösen az LMP-vel fogjuk bejelenteni ezt a kezdeményezést, és nagyon remélem, hogy különböző világnézetű személyek  mert ez nem pártpolitikai és világnézeti kérdés  támogatni fogják ezt a kezdeményezést. Arról van ugyanis szó, hogy ha önök is egyetértenek azzal, hogy ne piszkos módon tűnjenek el az uniós források, akkor igenis ezért lépéseket kell tenni, és európai uniós szinten rendeleteket kell hozni annak érdekében, hogy megszüntessük az EU-s pénzek elcsalását. Kíváncsian várom miniszter úr válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Öné a szó, miniszter úr.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kérdés az volt, hogy mi a teendője, mi a feladata a magyar államnak az európai uniós pénzek felhasználásával kapcsolatosan. Mindenekelőtt arról szeretném képviselő urat tájékoztatni, hogy az előző hétéves költségvetési ciklusban is Magyarország volt az európai uniós statisztikák szerint is az az ország, amely a legnagyobb részben, a legeredményesebben használta fel ezeket a forrásokat. Természetesen a korrupció elleni küzdelem közös feladat, ezért fogadtunk el egy olyan büntető törvénykönyvet, amely a korábbinál lényegesen szigorúbban bünteti a korrupciós bűncselekményeket, ugyanakkor szemben önökkel, akik Brüsszel számára hatásköröket adnának át, mi a nemzetek Európája koncepciója mellett vagyunk. Van olyan európai uniós szerv, ami ma is jogosult az európai uniós források kifizetését, felhasználását ellenőrizni, ez az OLAF, ezzel a szervvel is a magyar ügyészség egyébként együttműködik. Ha és amennyiben bárhol az OLAF szabálytalanságot vagy bűncselekmény gyanúját állapította meg, akkor a magyar ügyészség azt az egyébként más európai országokban nem követett, tehát annál szigorúbb gyakorlatot követi, hogy a büntetőeljárást automatikusan megindítja. Mi úgy gondoljuk, hogy a magyar alkotmányos intézményrendszer elegendő ahhoz, hogy a bűncselekményeket megvizsgálja, ha szükséges, vádat emeljen, volt is ilyenre példa egyébként párthovatartozásra való tekintet nélkül, és semmilyen esetben nem támogatjuk azt, hogy egy olyan szupranacionális Európai Unió jöjjön létre, amely ellen, úgy emlékszem, hogy egykor még együtt küzdöttünk. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Viszonválaszra megadom a szót Bana Tibor képviselő úrnak. Parancsoljon!

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben Móring József Attila váltja fel.)

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Úgy látom, hogy nem sikerült megértenie azt, hogy az európai polgári kezdeményezés még csak nem is az Európai Ügyészségről szól, hanem arról, hogy a korrupció visszaszorítása érdekében tegyünke hathatós lépéseket európai uniós szinten. Ha önök ezt is ellenzik, az sokatmondó. Persze, nagy arányban hívta le Magyarország a magyar kormány döntései alapján a pénzeket a mostani fejlesztési ciklusban és az előzőben is, annak a végében, hiszen Mészáros Lőrinc nyugodtan hátra dőlhet meg azok a haverok, akik önökhöz be vannak csatornázva. Hozzájuk jutott ezeknek a pénzeknek a jelentős része, nem pedig értelmes célokra, a magyar falvak és városok helyzetének javítására. Az OLAF az Elios-ügyben is megállapította Orbán Viktor vejével, Tiborc Istvánnal kapcsolatban, hogy milyen visszaélések történtek, de a magyar ügyészség falaz a kormánynak, és semmilyen lépésekre nem került sor. Magyarországi szinten önök kiszolgáltatják hazánkat keleti despotáknak. Ezt nem fogjuk hagyni, nem fogjuk engedni, és európai uniós szinten, valamint hazai szinten is mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy elszámoltassuk azokat, akik ezekben a piszkos ügyletekben érintettek. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Miniszter úr, öné a szó.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt nyolc évben mintegy 800 ezer új munkahely jött létre Magyarországon. Eddig kétféle ellenzéki álláspontot ismertünk, az egyik az volt, és ez volt a domináns, hogy ez kizárólag az európai uniós pénzeknek köszönhető. Ha jól értem, ön ezt nem osztja, ön úgy gondolja, hogy ez kizárólag a magyar kormány teljesítményének köszönhető, mert ha esetleg nem így van, akkor mégiscsak azért az európai uniós pénzek felhasználására egész jól kerülhetett sor abban az országban, ahol ma 800 ezerrel többen dolgoznak, mint korábban dolgoztak. A magyar falvak fejlesztése érdekében pedig képviselő úr és a frakciója figyelmébe ajánlom a „Magyar falu” programot. Szívből remélem, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályi módosításokat a Jobbik is támogatni fogja. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   89-90   91-98   99-100      Ülésnap adatai