Készült: 2024.09.19.00:31:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:22


Felszólalások:   65-71   71-77   77-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 19 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Korózs Lajos, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Képese érdemben válaszolni a nyugdíjakról szóló kérdéseimre?” címmel. Korózs Lajos képviselő úr nem tartózkodik az ülésteremben, így az interpelláció nem hangzik el. Az interpelláció a házszabály értelmében visszavontnak tekintendő.

László Imre, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Járe a magyar nőknek az esély kigyógyulni az emlőrákból” címmel. László Imre képviselő úr nem tartózkodik az ülésteremben, így az interpelláció nem hangzik el. Az interpelláció viszont a házszabály értelmében visszavontnak minősül.

Tisztelt Országgyűlés! Csányi Tamás képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Önnek is joga van tudni: a kormány nem akarja kifizetni a rendőri túlórát” címmel. Csányi Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

CSÁNYI TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Újra terítéken van a rendőri túlszolgálatok kifizetésének kérdése. Újra feléledtek az aggodalmak és a bizalmatlanság a rendőri állományban arról, hogy a ténylegesen teljesített túlszolgálatot kifizetike a számukra. 2015-ben törvényben határozta meg az Országgyűlés azt, hogy 2018. december 31-éig meghosszabbítják azt a határidőt, amely idő alatt a túlszolgálatot szabadidő helyett pénzben meg lehessen váltani. A rendőri vezetés akkor arra számított, hogy jelentősen meg tudják emelni a rendőri állomány bérét, nem lesznek érdekeltek abban, hogy túlszolgálatot vállaljanak.A Jobbik alapvetően túlóra- és túlszolgálat-ellenes, hiszen minden dolgozó embernek szüksége van a pihenésre, a szórakozásra, a családjával való tartalmas együttlétre. Ehhez pedig az kell, hogy ne dolgozzanak napi 8 óránál többet. A közszolgálatban azonban nagyon sok helyen kizárólag akkor tudnak a tényleges megélhetéshez szükséges jövedelmet hazavinni honfitársaink, ha túlmunkát, túlszolgálatot vállalnak. Ezért kell ezzel a kérdéssel foglalkoznunk. A túlórák mennyiségéből kijött 13. és 14. havi fizetés is az elmúlt években. A belügyminiszter úr havi jövedelméből 15 rendőr átlagbére jön ki.

Ezért is nagyon fontos lenne, hogy miniszter úr igenis álljon a kormányfő elé és követelje, hogy akikre a biztonságunkat bízzuk, azoknak olyan jövedelme legyen, amely közelít a nyugat-európai javadalmazásokhoz. A 35 ezres rendőri állomány tisztességes bérezéséhez megvan a tárcához rendelt forrás, csak kevesebb eszközbeszerzést kellene megvalósítani ütemesen évente, és így kigazdálkodható a magasabb bér. A polgárok elrettentéséhez elképesztő mennyiségű eszközt vettek igénybe, amelyek alapvetően kihasználatlanok. Egy józan ész alapú gazdálkodással el lehetne kezdeni a rendőri állomány bérezését.

A migrációs krízis ideje alatt a határnál szolgálatot teljesítő rendőrök a 150-200 ezres jövedelemsávból a 200-300 ezer forintos jövedelemsávba tudtak kerülni. Hosszú távon azonban ez így nem tartható. 2018 decemberében meghosszabbították 2022. december 31-éig a túlszolgálat pénzbeli megváltásának lehetőségét, de az adott költségvetési források miatt nagyon sok helyen bizonytalanság van. Szabolcs megyében például azt találták ki, hogy túlórakeretet határoznak meg a szervezeti egységeknek, amelyekben a keretnél több túlszolgálatot nem fizetnek ki. Azaz lehet többet dolgozni, csak nem lesz érte javadalmazás.

A Jobbik béruniós kezdeményezése éppen ezeket a problémákat is szolgálná. Európai Uniós tagként fel kell zárkóznunk a nyugati bérekhez, különösen úgy, hogy a magyarországi árviszonyok maximum 40 százalékkal alacsonyabbak a nyugat-európaiaknál, a javadalmazás azonban egyharmada. Át kell hidalnunk ezeket a szakadékokat.

Kérem államtitkár urat, adjon választ arra, hogy a társadalmunk biztonságát elősegítő rendőri állomány európai bérezéséhez igazodó tervét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) mikor terjeszti a kormány elé s arra is, hogy biztosított lesze a túlszolgálat minden egyes órájára eső pénzbeli megváltás forrása a szervezetben. Kérem, válaszoljon érdemben. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A választ Kontrát Károly államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A túlszolgálat pénzbeni megváltásához szükséges forrásokat a kormány biztosítja, ahogyan biztosította a rendvédelmi életpályamodell keretében megvalósuló, átlagosan 50 százalékos béremeléshez szükséges anyagi fedezetet is. A rendőrségnél a túlszolgálat nyilvántartása, megváltása és elrendelése a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény rendelkezéseinek megfelelően történik. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság túlszolgálat-elszámolási gyakorlatát érintő hamis híresztelésekkel összefüggésben a következőkről szeretném tájékoztatni. A Központi Nyomozó Főügyészség kaposvári regionális osztálya  mint az ügyben kijelölésre került szerv  és az Országos Rendőr-főkapitányság is folytatott ellenőrzéseket a kérdésben. Jogszabálysértő gyakorlatra utaló körülményeket egyik vizsgálat sem tárt fel, képviselő úr. A túlszolgálat pénzbeni megváltását a rendőrkapitányság, a rendőr-főkapitányság minden esetben biztosította. A hivatásos állomány tagja továbbra is dönthet arról, hogy a túlszolgálat megváltását pénzben vagy szabadidőben kéri-e. Az erre vonatkozó, Honvédelmi és rendészeti bizottság által benyújtott törvénymódosítást a kormány támogatta, és az Országgyűlés 2018. november 27-én el is fogadta. Ez a lehetőség a törvényjavaslat értelmében 2022. december 31-éig elrendelt és teljesített szolgálatok esetében áll fenn.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A rendőrség kifizeti a túlórákat, a kormány pedig biztosítja az ehhez szükséges forrásokat. A túlórák elrendelése és kifizetése valamennyi hivatásos szervnél a jogszabályban előírt módon történik. Tisztelt Képviselő Úr! Ha önnek fontos Magyarország biztonsága, ha önnek fontos Magyarország és a magyar emberek biztonsága, akkor kérem, ezt a válaszomat terjessze oda, ahol ezek a kérdések fölmerülnek.

Tehát amiket korábban mondtak ezzel kapcsolatban, hogy a rendőrség nem fizeti ki a túlórákat, azok álhírek, ezeknek ne üljön föl, higgyen nekem, mert a kormány, a rendőrség, a Belügyminisztérium vezetése teljesíti kötelezettségeit. Köszönöm szépen, és kérem, hogy fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem Csányi Tamás képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

CSÁNYI TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Én készséggel hiszek önnek, de a válaszát nem tudom elfogadni. Három kérdést szeretnék föltenni csak azért, hogy mindenki lássa, hogy miről beszélünk.Rendjén vane az önök szerint, hogy egy élelmiszerlánc alkalmazottja kétszeresét-háromszorosát keresi annak, ami egy kezdő rendőr bére? Ezt Papp Károly volt országos rendőrfőkapitány mondja. Rendjén van-e, hogy a gyakorlatban 800-1000 túlóra is becsúszik az égető rendőrhiány miatt a szervezeten belül? Így talán azt mondhatjuk, hogy a rabszolgatörvénynek egyelőre a rendőrök örülhetnek, amennyiben az 400 órában maximalizálja a túlmunkát. Rendjén vane az, hogy túlmunka lecsúsztatása okán egy rendőr akár fél évet is maradhatna otthon, ha mindent igénybe venne, tovább rontva a feladatellátás minőségi megvalósítását?

Mindezeket figyelembe véve a Jobbik fölszólítja önöket, hogy ne éljenek vissza tovább a rendőri állomány türelmével, rendezzék végre úgy a munkakörülményeket, hogy ez a nagyon fontos pálya újra vonzó legyen a fiatalok számára. Ez az önök felelőssége, és ahogyan a reklámjuk is hirdeti: a haza minden előtt! Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 19 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Családbarát Egészségügy” címmel. Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony nem tartózkodik az ülésteremben, így az interpellációja nem hangzik el. A házszabály vonatkozó előírásai értelmében viszont az interpelláció visszavontnak tekintendő.

Bana Tibor képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Támogatjae a kormány a „Szüntessük meg a csalást és visszaélést az uniós forrásokkal” elnevezésű európai polgári kezdeményezést?” címmel. Bana Tibor képviselő úrnak megadom a szót azzal, hogy közben megköszönöm türelmüket, és az elnöklést átadom Jakab István alelnök úrnak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

(15.40)




Felszólalások:   65-71   71-77   77-83      Ülésnap adatai