Készült: 2024.04.26.05:19:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.),  111-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:01


Felszólalások:   101-110   111-118   119-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea és Tordai Bence, a Párbeszéd képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi folyik itt?” címmel. Szabó Timea képviselő asszony és Tordai Bence képviselő úr nem tartózkodnak az ülésteremben, nem vesznek részt az Országgyűlés ülésén, így felszólalásukra sem kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mi folyik itt?” címmel. Mellár Tamás képviselő úr nem tartózkodik az ülésteremben, nem vesz részt az Országgyűlés ülésén, ezért felszólalására nem kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Fenyvesi Zoltán, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Minek kell még kiderülnie, hogy végre befejezze a hazudozást Gyurcsány Ferenc és felesége?" címmel. Képviselő úr, öné a szó. (Szilágyi György: Már csak 1 millió 300 ezer forint az adófizetők pénzéből!)

FENYVESI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Friss hír, hogy az Interpol megtalálta Belgrádban Cvetan Vaszilevet, azt a bolgár bankárt, aki mintegy 600 milliárd forintnak megfelelő eurót lopott ki Bulgária egyik legnagyobb magánbankjából, a szófiai Corpbankból. Az oligarcha ellen pénzmosás és csődbűntett gyanúja miatt is büntetőeljárás folyik. Mint ismert, a bankár Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára cégével kapcsolatban állt, az Altus Zrt. ugyanis szinte az egész Balkánon érdekelt különböző projektekben, így Bulgáriában is. A bolgár oligarchára az Interpol a legmagasabb fokú, vörös körözést adta ki tavaly ősszel. A bankár politikusoknak és oligarcháknak is hitelezhetett. A nagy kérdés, hogy a Gyurcsány-házaspár neve ott lesze azoknak a listáján, akiknek Vaszilev juttatott a lopott pénzből, illetve a közös cégek kaptake az elsikkasztott milliókból.

Vaszilev azonban nem csak gazdasági értelemben véve köztörvényes bűnöző. Több nemzetközi újságíró-szervezet is foglalkozott azzal, hogy a bankár bérgyilkosokat fogadott, hogy likvidáljanak egy bolgár médiatulajdonost, aki le akarta leplezni a Vaszilev által elkövetett bűncselekményeket. Az eset kapcsán több kérdés is felmerül, amire a bolgár hatóságok remélhetőleg mihamarabb választ adhatnak, mivel Bulgária máris kérte a bűnöző üzlettárs kiadatását.

Tartottáke a kapcsolatot Gyurcsányék Cvetan Vaszilevvel a körözés ideje alatt? Hogyan lehetséges, hogy egy magyar politikus neve egy ilyen sötét üggyel kerüljön kapcsolatba? Miért tagadta eleinte az üzleti kapcsolatot a bolgár bankárral Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy szól a képviselő úr által feltett kérdés, hogy „Minek kell még kiderülnie, hogy végre befejezze a hazudozást Gyurcsány Ferenc és felesége?”. Erre így nem tudok válaszolni, de ha az a kérdés, hogy mire van szükség ahhoz, hogy befejezze a hazudozást Gyurcsány Ferenc és felesége, akkor tudok: csodára van ehhez szükség. De miután ez egy kereszténydemokrata kormány, ezért adjuk meg az esélyét a csodáknak is, úgyhogy reménykedjünk benne, hogy Gyurcsány Ferenc is fog majd igazat mondani. (Derültség, zaj, közbeszólások.  Szilágyi György: Elszámoltatásra lett volna szükség!) Ugyan a Jobbik az elszámoltatást kéri számon, de majd amikor közös jelölteket állítanak Gyurcsány Ferenccel, és vele együtt kampányolnak az őszi önkormányzati választások során (Szilágyi György: El kellett volna számoltatni!  Az elnök csenget.), és ugyanazokat a jelölteket támogatják, akkor valóban el kell gondolkozzunk azon, hogy úgy jártunke jobban, hogy Gyurcsány-Jobbik-szövetség jött létre, vagy pedig úgy jártunk volna jobban, ha a jogállami intézményrendszer jobb állapotban van, és képes Gyurcsány Ferencet elszámoltatni. (Szilágyi György: Nyolc év volt rá!)

Sajnos az a jogállami intézményrendszer, amit 2010-ben  visszamenőleges hatálya a büntetőjogi szabályoknak nincsen és nem is lehet , tehát amit örökül hagytak és előtte szétvertek a szocialisták, az nem volt alkalmas arra, hogy Gyurcsány Ferencet felelősségre vonja. Így fordulhat az elő, hogy ma a hazudozást úgy folytatja, hogy immáron új szövetségesekre talál a Jobbik-frakcióban és a Jobbik pártjában. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

FENYVESI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A szóban forgó ügy azért is különösen kínos, mert Gyurcsányék csak azután ismerték be, hogy van közük Cvetan Vaszilevhez, miután egy sajtóorgánum közzétette az együttműködésüket bizonyító cégbírósági adatokat.

(16.20)

Mielőtt ez megtörtént volna, még azt is tagadták, hogy ismerik a bolgár oligarchát. Dobrev Klára az Európai Parlamentbe készül, európai egyesült államokat vizionál. Szolidaritást és szociális egyenlőséget álmodik minden európai polgárnak. Ebbe az utópisztikus képbe viszont hogyan fér bele az, hogy ő és a férje egy olyan üzletemberrel üzleteljen, aki magánbankokat foszt ki és bérgyilkosokat küld újságírókra? Ilyen Magyarországot, ilyen Európát akar valójában Dobrev Klára? (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Még a választ is úgy olvasta!  Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Gyurcsány család törekvése a magyar törvényhozásba, illetve az európai törvényhozásba való bekerülésre és bennmaradásra teljes mértékben érthető, hiszen a mentelmi jog csak ebben a formában biztosított. (Dr. Lukács László György: Számoltassuk már el, na!) Tehát a szándék világos, az pedig a magyar választókon múlik, hogy kiket küldenek az Európai Parlamentbe, ezért is hangsúlyozzuk mindig azt, hogy a május 26-i európai parlamenti választásnak komoly tétje van. Az a tétje, hogy kik képviselik Magyarországot, és akik ott vannak, Magyarországot képviselike az Európai Parlamentben. Erre az elmúlt években számtalan jó és rossz példát is láthattunk. Nagyon szomorú vagyok, hogy azt kell mondjam, jó példákat a kormánypárti képviselők mutattak. Ezért is gondoljuk azt (Szilágyi György: Deutsch Tamás! Miben mutattak jó példát?), hogy ha valaki nemzeti érdekképviseletet szeretne látni az Európai Parlamentben is, akkor a kormánypártok képviselőjelöltjeinek kell bizalmat szavaznia. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   101-110   111-118   119-126      Ülésnap adatai