Készült: 2024.04.27.22:28:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk.A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dúró Dóra képviselő asszony, független; Apáti István képviselő úr, független; Ander Balázs képviselő úr, Jobbik; Z. Kárpát Dániel képviselő úr, Jobbik; Brenner Koloman képviselő úr, Jobbik.

Tisztelt Országgyűlés! Most 12 óra 11 perc van. Elkezdjük a kérdések és azonnali kérdések tárgyalását.

Tisztelt Országgyűlés! Pintér Tamás, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Miért nem áll ki a kormány a magyar kétkezi dolgozók mellett?” címmel. A kérdés megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Varga Mihály pénzügyminiszer urat bízta meg. A kérdésre a miniszter úr felkérésére Bodó Sándor államtitkár úr válaszol. Képviselő úr, öné a szó.

PINTÉR TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A magyar dolgozók az elmúlt hónapokban megtapasztalhatták azt, hogy mire is számíthatnak a magyar kormánytól. Egyrészt botrányos körülmények között önök megszavazták a rabszolgatörvényt, amellyel teljesen kiszolgáltatják a kétkezi munkásokat a multinacionális cégeknek. Másrészt pedig nem állnak melléjük küzdelmeik során, és hallgatásukkal támogatják a leszámolásokat, amelyek során a nagyvállalatok elintézhetik a sztrájkolni kívánó dolgozókat. A Suzuki-gyárban például minden figyelmeztetés nélkül kirúgták az egyik munkavállalót, aki szakszervezetet kívánt volna létrehozni, hogy hatékonyan tudják a dolgozók érdekeit képviselni. És felmerül a kérdés, hogy mit tettek önök. Erre az a válasz, hogy semmit. De nem csak a Suzuki-gyárban fordulnak elő ilyen, teljesen jogtalan megtorlások. Körzetemben működik például a Hankook-gumigyár, ahol szintén forrnak az indulatok a rendkívül alacsony bérek miatt. Emiatt ma éjféltől ismét sztrájkolni kényszerülnek az ott dolgozók. Nemrég az egyik munkavállaló is megkeresett, hogy elmondja: egy másik kollégájával együtt kirúgták a gyárból, mert a VDSZ-hez való csatlakozásra buzdított. Emellett a vezetés fenyegető üzeneteket küldött az alkalmazottaknak többek között arról, hogy akik a sztrájkban részt vesznek, ne is számítsanak a továbbiakban a Hankook-ház vendégszeretetére, azaz kiköltöztetik őket a dolgozók számára biztosított szállásról. Mindez megtörténhet 2019 -ben Magyarországon.

Egyrészt kitartást kívánok az ott dolgozóknak a céljaik eléréséhez, másrészt pedig kérdezem az államtitkár urat, válaszoljon kérdéseimre őszintén: milyen jogi segítségre számíthatnak a kormányzat részéről az olyan dolgozók, akiket törvénytelenül rúgtak ki vagy fenyegetnek a lakhatásukkal azért, mert normális béreket követelnek? És természetesen felmerül a kérdés, hogy mikor veszik már észre, hogy nem a munkaórákat kell emelni, hanem a dolgozók bérét. Válaszát előre is köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Bodó Sándor államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A munka törvénykönyve egyértelműen kimondja, hogy a szakszervezethez való tartozás vagy szakszervezeti tevékenység miatt tilos a munkavállaló munkaviszonyát megszüntetni. Mind a munkáltatói felmondás, mind az azonnali hatályú munkáltatói felmondás esetén a törvény megköveteli a munkáltató indoklási kötelezettségét. Az indoklásnak valósnak, világosnak és okszerűnek kell lennie.A törvény biztosítja a munkavállalók szociális és gazdasági érdekeinek védelmét. A munkabéke fenntartása érdekében a törvény szabályozza a szakszervezet és a munkáltató kapcsolatrendszerét és az erre vonatkozó munkajogi garanciákat is. E kapcsolatrendszerbe a kormány egyedi intézkedésekkel nem avatkozhat és nem is avatkozik be. A kormány a jogszabályi garanciákat biztosítja a szakszervezet megalakításához, illetve a szakszervezetbe való belépéshez. A jogok bárminemű sérelme esetén a jogszabályok tartalmazzák az érintett felek által alkalmazandó jogorvoslati lehetőségeket.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány kiemelt fontosságú célkitűzése a magyar dolgozók bérének emelése is. Kimagasló mértékben, több mint 70 százalékkal emelkedtek a nettó bérek 2010-18 között, a családi adókedvezményeket is figyelembe véve. A béreket alapvetően a piaci szereplők, a munkaadók és a munkavállalók alkuja határozza meg. Ebben a kormány közvetlenül a minimálbér és a garantált bérminimum megállapításával, áttételesen pedig az adók csökkentésével tud részt venni. Ennek bizonyítéka, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum kilenc év alatt több mint kétszeresére emelkedett, a szociális hozzájárulási adó jelentősen csökkent. Ez a csökkenés pedig ebben az évben is folytatódik. A legfrissebb statisztikai adatok szerint az is tény, hogy a fizikai dolgozók bére az átlagost meghaladó mértékben növekedett az elmúlt három hónapban. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai