Készült: 2024.09.20.06:28:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2019.02.25.),  91-94. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   87-90   91-94   95-98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Gréczy Zsolt képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: "Hány szavazattal segítette a Fideszt a tavaly áprilisi választási csalás?" címmel. A kérdésre a miniszterelnök megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. Öné a szó, képviselő úr.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Demokratikus Koalíció figyelmeztetését, miszerint a határon túli magyarok szavazati joga a csalás súlyos veszélyével fenyeget, a választás előtt komoly felzúdulás fogadta. A fejünkhöz vágott jelzők közül a hazaáruló és a magyargyűlölő még szelídebbnek számított, pedig mi képviseltük akkor is az összmagyarság érdekeit. Vadai Ágnes kérdésére viszont most Polt Péter elismerte, hogy a magyar állampolgárságot csalással megszerző és a Magyarországon letelepedett ukránokkal kapcsolatban január 28-ig 370 ügyben indult nyomozás. A hatóságok eddig 157 ügyben éltek vádemelési javaslattal, a bíróságok pedig 108 ügyben már ítéletet is hoztak. A tájékoztatás szerint az ügyek jelentős részében a magyar nyelv ismerete nélkül szerzett állampolgárság miatt indult büntetőeljárás. A fiktív lakcímbejelentések miatt indult ügyekben pedig a magyar szállásadók valótlan tartalmú lakcímbejelentő lapokat állítottak ki olyan személyeknek, akik valójában Ukrajnában élnek, azonban különböző okok miatt valótlan magyarországi címeket létesítettek.

(13.30)

Tiszaújlak korábbi polgármestere elmondta az akkor éppen nem fideszes Hír TV-nek, hogy vagy ezer embert szállított a Fidesznek  mondom: ezer embert szállított a Fidesznek , azt is közölve velük, kire és mire kell szavazni.

A választási csalás tehát megtörtént. Amire figyelmeztettünk, immár a fideszes legfőbb ügyész is kénytelen volt elismerni. Nem az a kérdés tehát, hogy ki aggódik a határon túli magyarokért  természetesen mi is féltve őrizzük a határon túli magyarok és az anyaország kapcsolatát  és ki hazaáruló, hanem hogy kik falaznak egy Fideszt segítő választási csalásnak.

Ezért aztán kérdéseim a következők. Valójában hány tízezer voksot szereztek csalással a Fidesznek? Van-e a kormánynak pontos adata arról, hogy hány tízezer hamis voks tartotta fenn a kormány kétharmados mandátumtöbbségét? Mikor lesz új, immár csalásmentes országgyűlési választás, és mikor mond le a választási csalást elkövetett Orbán-kormány? Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a DK, az LMP és a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A választási eljárásról szóló törvény és valamennyi jogszabály megfelel az európai normáknak. Magyarország Alaptörvényének megfelelően minden magyar állampolgárt általános és egyenlő választójog illet meg, a szavazás pedig mindenkor közvetlen és titkos. A választójog Magyarországon önkéntes és szabad. (Arató Gergely: Kivéve a Nyugaton élő magyarokat…) Lassan egy év sem volt elég arra, hogy a Demokratikus Koalíció a 2018. évi országgyűlési választások eredményét tudomásul vegye. (Arató Gergely: Ha egyszer csalás volt, miért vennénk tudomásul?) Tájékoztatom, hogy a 2018. évi országgyűlési választásokról szóló beszámolót 2018. május 8-án az Országgyűlés elfogadta (Gréczy Zsolt: Fideszes szavazatokkal!), ami egyértelművé tette, hogy a választások a törvényes rendben zajlottak le, tisztelt képviselő úr. A Demokratikus Koalíció részt sem vett ezen a szavazáson. (Közbeszólás a DK képviselői köréből: Még jó!)

A választások az alaptörvényi rendelkezésnek megfelelőek, törvényesek, befolyástól mentesek voltak. Azok a kormányzati feladatok, amelyek a választások technikai kivitelezéséhez kapcsolódtak, szakszerűen és átlátható módon lettek végrehajtva. (Gréczy Zsolt: Az EBESZ nem így látja.) Ezt az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala is megerősítette a jelentésében. Az EBESZ-jelentés megállapítása szerint (Gréczy Zsolt: Lefagyott a rendszer.) a választójog alkotmányos alapjogának szabad gyakorlása mindenki számára biztosított volt.

Megjegyzem, hogy a választási panaszokat, kifogásokat első körben elbíráló független testület Magyarországon a Nemzeti Választási Bizottság. A Nemzeti Választási Bizottságban az országos listát állító jelölő szervezetek egy-egy képviselője is tag lehet, így a Demokratikus Koalíció is delegálhatott tagot és részt vehetett a bizottság munkájában (Gréczy Zsolt: Államtitkár úr, a csalásról…), ahogy jelenleg is delegált taggal vesz részt a bizottság munkájában.

A törvények mindenkire egyaránt vonatkoznak. A rendőrség mindenkivel szemben fellép, aki megsértette a törvényt. Általános nyomozóhatósági jogkörében a büntetőeljárást minden esetben a törvényeknek megfelelően megindítja, lefolytatja, és végrehajt minden törvényes eljárási cselekményt. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.  Gréczy Zsolt: Csalás történt, államtitkár úr! Megtörtént a csalás! Választási csalás történt.)




Felszólalások:   87-90   91-94   95-98      Ülésnap adatai