Készült: 2024.09.19.07:13:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2019.07.02.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:32


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Szeretettel köszöntöm valamennyiüket és mindazokat, akik figyelemmel kísérik mai munkánkat. Az Országgyűlés harmadik rendkívüli ülésének 2. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Gelencsér Attila és Szilágyi György képviselő urak lesznek a segítségemre.

Az eredeti forgatókönyvtől a szükségszerűségnek megfelelően egy kissé eltérve, de az érintettekkel egyeztetve jelzem, hogy majd az érkezésnek megfelelően tudunk azoknak szót adni, akik pillanatnyilag nem tartózkodnak az ülésteremben.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Jobbik képviselőcsoportjából „Tudományellenes tragédia” címmel Brenner Koloman képviselő úr. Képviselő úr, köszönöm, hogy vállalta, hogy a sorrendtől eltérően is szól. Öné a szó.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai napon lesz egy olyan szavazás a tisztelt Házban, amelynek kapcsán, azt gondolom, a szakpolitikai vitákat lefolytattuk, minden elhangzott a Magyar Tudományos Akadémia átalakításáról, aminek szakpolitikai szinten el kellett hangoznia. Ma az Országgyűlés hosszabb távon meghatározza a magyar tudomány továbbfejlődését, és ehhez szeretnék egy kis adalékot adni, különös tekintettel fideszes képviselőtársaimra. (Dr. Rétvári Bence: KDNP-sre?) Jeleket hagyunk magunk után. Országgyűlési képviselőként ezek a jelek egy kicsit hosszabban megmaradnak, mint mondjuk, magánemberként, különös tekintettel arra, hogy jegyzőkönyv készül ezekről az ülésekről, amelyeket aztán ötven év múlva, száz év múlva az akkori történészek és más kutatók majd elemeznek, teóriákat állítanak fel, vitatkoznak róla.

Azt gondolom, hogy én  a szakpolitikai vitákban miniszter úrnak is elmondtam  rendkívül sajnálatosnak tartom azt, hogy az a rendkívül fontos cél, miszerint a ’45 után kialakult akadémiai rendszert modernizáljuk végre, amely folyamatra tulajdonképpen nagyon megkésve kerül sor, hiszen ennek is, mint annyi más dolognak, az ügynökakták nyilvánosságra hozatalának, és így tovább, ’90 után lett volna itt a valós helye, de megkezdődött egy folyamat Pálinkás elnök úr, a Fidesz korábbi miniszterének vezetésével 2012-ben egy akadémiai modernizálásról, és ezt a folyamatot lehetett volna egy jól előkészített szakpolitikai vita után folytatni.

De kialakult egy olyan bizalomvesztés, amelyre én kértem vezérszónoki felszólalásomban miniszter urat is, hogy ezt azzal oldja föl, hogy mondjuk, például megtámogatta volna a beterjesztett költségvetési módosító javaslatomat, amely a 2020. évi költségvetésben a tervezett átalakítást visszacsinálta volna, és visszarakta volna a kiszervezett kutatóhálózatot a Magyar Tudományos Akadémia kebelébe. Meg lett volna tehát a lehetőség arra, hogy ebben a tárgyalássorozatban feloldjuk ezt a konfliktust.

Kivonat a 2052. július 2-án történt doktori védés jegyzőkönyvéből. A jelölt hitelesen bizonyította, hogy az a feltételezése, miszerint nagyon komoly párhuzamosságok vélhetők felfedezni az 1945 után kiépülő egypárti kommunista diktatúra módszertana és a 2010 után kiépülő egypárti fideszes autokrácia mindenfajta tudományellenes tevékenysége között, alapvetően bizonyítást nyert, hiszen például ahogy Mindszenty hercegprímást valutázással vádolta a kommunista hatalom azért, hogy erkölcsileg is hiteltelenítse, úgy 2019-ben eljutottunk odáig, hogy kéjbarlangot vizionálunk az MTA-n belül azért, hogy lejárassuk erkölcsileg is a magyar tudomány legfontosabb képviselőit.

Tisztelt fideszes Képviselőtársaim! Ennek a jelöltnek a javasolt értékelése summa cum laude. Amennyiben önök ma nem a lelkiismeretükre hallgatnak, és nemmel szavaznak a Magyar Tudományos Akadémia átalakítására, akkor az önök doktori védésének a végén insufficienter minősítést fognak adni a tudományos közélet és Magyarország későbbi generációi. Tisztelettel kérem önöket, hogy ne tegyék ki ennek a magyar tudományt és önmagukat sem. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.  Ungár Péter tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására Cseresnyés Péter államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Elég nehéz helyzetben vagyok több oknál fogva. Az egyik ok az, hogy nem tudom, hányadszor kerül már napirendre ez a probléma a vitán kívül, ami a parlamentben a törvénymódosítás kapcsán lefolytatódott. És azért is nehéz helyzetben vagyok, mert ön a tudományos élet egyik értékalkotójaként, elemeként, tagjaként azt próbálja itt elhitetni a hallgatósággal, hogy egy doktori disszertációban olyan örök igazságokat írnak le, amiket el kell fogadni ex katedra kijelentésként, és azzal nem is lehet vitatkozni. Ugyanis azt mondja ön, hogy ez a doktori disszertáció, ha jól értem, akkor nagyon komoly párhuzamot von egyfajta diktatúra és a mostani időszak között. Ha az író, aki ezt a doktori disszertációt megalkotta, és ön ebben komoly igazságot talál, akkor lehet, hogy érdemes lenne máshol is tájékozódni, és komolyan elgondolkozni azon, hogy megfelelő forrásokat használtake föl a doktori disszertáció megírásához.De azt hiszem, hogy a felszólalásának nem ez volt a lényege és nem ez volt a motivációja, hanem talán, hogy ha jószándékúan akarnám megfogalmazni, akkor a Magyar Tudományos Akadémia és a kutatás-fejlesztés védelme.

De hogy erre térjek ki, és megismételjem már sokadszor magamat, a kormányzatnak természetesen a legfontosabb az, hogy a magyar tudományos élet tagjai, a kutatók és azok intézményei, a kutatóintézetek, egyetemek, az MTA minél nagyobb haszonnal tudják segíteni a magyar társadalmat, a magyar gazdaságot, amit egyébként el is vár a társadalom ettől a rétegtől, a tudományos élet tagjaitól és azoktól a kutatóintézetektől, az MTA-tól magától, ahol a tudósok, a tudós embereink, a kiművelt emberfők dolgoznak.

Ennek érdekében  természeten ön is tudja, és remélem, hogy ezt el is fogadja és támogatja  a kutatás-fejlesztésre és az innovációra a kormányzat a 2020-as költségvetésben 32 milliárd forinttal többet tesz bele, éppen azért, mert a kormány fontosnak tartja ezt a területet, fontosnak tartja azt, hogy a magyar tudóstársadalom és az az intézményhálózat és intézményrendszer, amelyben a tudóstársadalom segíteni tudja a magyar gazdaságot, a magyar társadalmat, megfelelő módon tudjon dolgozni, és a finanszírozás is megfelelő módon biztosított legyen.

Viszont éppen azért volt szükség az átalakításra, ezt ön is tudja, még ha nyilvánosan próbálja is tagadni, mert az elmúlt időszak felmérései alapján, és nemcsak mi mondjuk ezt a parlamentben, hanem nemzetközi tudásközpontok, többek között az Európai Bizottság is megállapította és újra és újra megerősítette, hogy a magyar tudományosság rendszere és annak eredményessége komoly kihívásokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy például, csak egy bizonyítást hadd mondjak, az európai innovációs rangsor legújabb kiadása is megállapítja, hogy hazánk innovációs teljesítménye legfeljebb stagnál, a többi országé viszont javul.

(8.10)

Ezért még tovább romlott a pozíciónk, a 23. helyre kerültünk, oda estünk vissza a 28 tagállam rangsorában, tehát van mit tenni. Mindazoknak, akik azt állítják, hogy ez a rendszer, amely eddig működött, megfelelő hatékonysággal tudta azokat az elvárásokat teljesíteni, amit a társadalom vele szemben felállított, akkor itt a cáfolat rá, hogy lám, míg máshol a rangsorban előre tudtak lépni, komoly teljesítményt tudtak felmutatni kutatóintézetek, az ottani tudományos akadémia munkatársai, vagy éppen a kutatóintézetekben dolgozó kutatók, tudósok, addig Magyarországon a rangsorban jelentős mértékben hátrébb kerültünk, és azt lehet mondani, hogy sereghajtóvá váltunk az Európai Unió tagállamai rangsorában.

Ezen kell változtatni, és ezen változtatunk a törvénymódosításban bent lévő azon változtatási szándékkal és azzal a következménnyel, ami a törvénymódosításból származik, hogy a kutatóintézetek finanszírozása egy önálló egység keretén belül növekszik, és így hatékonyabbá fog válni egy megfelelő, kormányzat és tudóstársadalom által irányított testületben lévő közösséggel, irányító testület segítségével az a munka, amelyet a kutatóintézetek a következő időszakban a magyar gazdaság és a magyar társadalom érdekében fognak végezni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai