Készült: 2024.09.19.02:03:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.),  90-93. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:   86-89   90-93   94-99      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Van a Kormánynak bármilyen elfogadható magyarázata arra, hogy a hulladékszállítási és -gazdálkodási tevékenység környezetvédelmi közszolgáltatás helyett miért válik mind több településen katasztrófavédelmi kérdéssé, miközben a Kormány két kézzel önti a közpénzt a feladatellátásra kijelölt „Kukaholding-ba”?” címmel. Képviselő asszony, öné a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt egy héten nagyon sok szó esett arról, hogy több mint száz településen veszélybe került a hulladékok rendszeres elszállítása. Sok településen és Budapest számos kerületében pedig vagy meg sem nyíltak, vagy felszámolták a többnyire EU-támogatással épült hulladékudvarokat. A szelektív kukák kiürítetlenül állnak a lakóházak kapuiban, miközben a patkányok rég nem látott számban jelentek meg a fővárosban.A minisztérium milyen lépéseket tervez az ügy rendezésére? Egyáltalán milyen mozgástere van, tekintettel arra, hogy a kormány 2011-ben a versenypiaci viszonyokat felrúgva államosította a hulladékgazdálkodási szektort, és a nem állami közszolgáltatók jelentős részének működését ellehetetlenítette? Az úgynevezett rezsicsökkentés miatt a díjakat befagyasztották, miközben a szolgáltatókat új adókkal, járulékokkal és díjakkal büntették. Emiatt a közszolgáltatók többsége alulfinanszírozottá vált, és egy részük nemcsak a korábbi EU-támogatások felhasználásával nem tud elszámolni, de nem képes felújítani amortizálódó eszközállományát. A kukaholding által szó szerint bonyolított lakossági díjbeszedés akadozik, a beszedett pénzből pedig késve és keveset oszt vissza a tényleges szolgáltatóknak.

A közszolgáltatók csődközeli állapota miatt egyelőre több mint száz településen akadozik a szemétszállítás, és a kritikussá váló helyzet megoldásaként a törvénymódosítás szerint a BM katasztrófavédelem kell hogy segítsen biztosítani a szolgáltatást. De kivel, miből és meddig?

Tehát azt kérdezem, hogy milyen megoldásban gondolkodik a tárca és a kormány, hogy ne öntsön el minket a szemét. Válaszát előre is köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Cseresnyés Péter államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ha Pogácsás Tibor államtitkár úr válaszát meghallgatta volna, akkor nagyjából megkapta volna az ön által feltett kérdésekre is a választ. De az ügy kapcsán, az ön által felvetett ügy kapcsán sajnos meg kell jegyeznem, hogy eddig sem lehetett kétségünk afelől, hogy az ellenzék bármire képes a politikai haszonszerzés reményében. A bevándorlás támogatása vagy éppen a Sargentini-jelentés óta különösen egyértelmű, hogy önös céljaikért bármikor készek szembemenni az emberek érdekeivel. (Zaj, közbeszólások az MSZP és a DK padsoraiban.  Az elnök csenget.)

A hulladékszolgáltatási közszolgáltatás ügyében sincs ez másképp. Talán az fájt az örökös károgóknak (Zaj, derültség az ellenzéki padsorokban.), hogy a rezsicsökkentés óta a magyar családoknak nem kell évről évre többet fizetniük a szemétszállításért, mint korábban, a szocialista-liberális kormányok alatt, önök alatt, amikor nyakló nélkül emelték a közszolgáltatási díjakat, nemcsak a hulladékszállítás területén, hanem más területen, például a villany és a gáz árában is. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.)

Amikor a szemétszállítással kapcsolatos, hónapok óta zajló pánikkeltés és rágalomhadjárat eredménytelennek bizonyult, önök nem restelltek odáig merészkedni, hogy a politikai játszmájuk érdekében veszélybe sodorják 120 ezer ember ellátását. (Felzúdulás, derültség és közbekiáltások az MSZP és a DK padsoraiból.  Gréczy Zsolt: Vigyétek el a szemetet!  Az elnök csenget.) És hogy miért? Mindannyian tudjuk, hogy miről van szó. (Nagy zaj az ellenzéki padsorokban.) Arról… (Az elnök csenget.)  hallgassanak, hogy értsék a dolgot, ha véletlenül nem lennének a háttérben! , hogy a Zöld Híd Kft. egész egyszerűen megkísérelte elszabotálni a hulladékszállítás működését, a kormányt állítva be felelősként.

A próbálkozásuk pedig nagyon átlátszó, kilóg a lóláb, hiszen a társaság ügyvezető igazgatója az LMP korábbi képviselőjelöltje és az LMP-vel szövetséges Gémesi György valamikor alpolgármestere. Nem véletlen tehát, hogy a Zöld Híd az egyetlen olyan közszolgáltató, amely nem működött együtt az NHKB Zrt.-vel a saját finanszírozása rendezésében. Ehelyett újra meg újra olyan többletforrásigényeket fogalmazott meg, amiket semmilyen gazdasági bizonyítékkal nem tudott alátámasztani. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.)

Úgy, ahogy meg volt tapasztalható: a kormány gondoskodott a hulladékszállításról, és az ügy rendeződni fog (Az elnök ismét csenget.), ezt meg fogják tapasztalni a következő napokban. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.  Gréczy Zsolt: Megtapsoltátok! Bravó! Szégyen, gyalázat!)




Felszólalások:   86-89   90-93   94-99      Ülésnap adatai