Készült: 2024.09.19.15:56:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  69-76. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 9:07


Felszólalások:   61-68   69-76   77-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor. Soron következik a Magyar-székely összetartozás napjáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A Szávay István, Jobbik, Keresztes László Lóránt, LMP, Molnár Zsolt, MSZP, Kocsis-Cake Olivio, Párbeszéd, Szászfalvi László, KDNP, és Pánczél Károly és Herczeg Tamás, Fidesz, képviselők által benyújtott előterjesztés H/2681. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok is a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhetők.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Herczeg Tamás úrnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon!

HERCZEG TAMÁS, a Törvényalkotási bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Törvényalkotási bizottság a múlt hét csütörtökön, 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a magyar-székely összetartozás napjáról szóló H/2681. számú… (Kattog a hangosító berendezés.)

ELNÖK: Elnézést kérek, képviselő úr, legyen szíves a telefonját arrébb rakni! (Megtörténik.) Köszönöm szépen. Parancsoljon!

HERCZEG TAMÁS, a Törvényalkotási bizottság előadója: Elnézést! …a bizottság az összegző jelentést és az összegző módosító javaslatot 30 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül elfogadta. Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar Alaptörvény D) cikke kimondja, hogy: „Magyarország … felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért, elősegíti közösségeik fennmaradását és fejlődését, támogatja magyarságuk megőrzésére irányuló törekvéseiket, egyéni és közösségi jogaik érvényesítését, közösségi önkormányzataik létrehozását, a szülőföldön való boldogulásukat”, emellett „előmozdítja együttműködésüket egymással és Magyarországgal.”, és ez a szöveg lényegesen elkötelezettebb és erőteljesebb megfogalmazás a korábbi alkotmány megfogalmazásához képest.

A magyarság ügye olyan ügy, amellyel kapcsolatban megvalósulhat a nemzeti egyetértés, mint például ennél a határozati javaslatnál, amelyet a Demokratikus Koalíción kívül hat párt nemcsak támogat, de előterjesztő képviselőket is ad hozzá.

Tisztelt Ház! Az elmúlt években a határon túli magyarság támogatásáért már sokat tett a kormány mind politikailag, mind gazdaságilag. Gazdaságfejlesztési projektek finanszírozása mellett nemzetközi szinten is támogatását fejezte ki a székely autonómia ügye iránt. A határozati javaslat nemcsak megerősíti a magyar-székely kapcsolatot, hanem egy történelmi eseményre is emlékezik: 1848. október 16-án 60 ezer székely részvételével összeült az agyagfalvi székely nemzetgyűlés, amelyen a székelyek kiálltak az 1848-as áprilisi törvények, a magyar nemzet mellett, és felvették a harcot az Habsburg-birodalom által feldühített felfegyverzett tömegekkel szemben. Ez a nap tehát a székely népfelkelés kezdetének napja, az a nap, amikor a székelység csatlakozott az 1848-49-es szabadságharchoz. A székelység hősiességével és elszántságával kifejezte a magyar nemzet iránt tanúsított szeretetét és hűségét, amiért máig tisztelet és főhajtás jár. A határozati javaslat tehát ezt a napot, a székely nemzetgyűlés kezdő napját tervezi a magyar-székely összetartozás napjává nyilvánítani.

Tisztelt Ház! A határozati javaslat egyebek mellett kimondja, hogy támogatja és szorgalmazza az eseményhez kapcsolódó pályázatok meghirdetését, iskolai megemlékezések, tanulmányi kirándulások megszervezését, a témakörhöz illeszkedő konferenciák megtartását, az oktatást segítő anyagok, audiovizuális anyagok, az ismeretterjesztést szolgáló kiadványok, az eseményhez kötődő emléktárgyak készítését. Emellett természetesen kifejezi azt is, ami evidencia, azt, hogy a székelység a magyar nemzet szerves része, és hogy közösen alkotunk egy egységet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy korábban említettem, a határozati javaslat kapcsán egy nem sűrűn látott politikai egység alakult ki, hiszen a jobbikos javaslattevő mellé a határozati javaslat benyújtásához KDNP-s, MSZP-s, párbeszédes, LMP-s és fideszes képviselő is csatlakozott. Kérem képviselőtársaimat, támogassák a határozati javaslatot. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most megkérdezem, az előterjesztők közül kíváne valaki most felszólalni, vagy csak a végén. (Jelzésre:) Majd a végén  köszönöm szépen , a zárszóban. Megkérdezem, hogy a kormány részéről az államtitkár urak közül kíváne valaki felszólalni. (Jelzésre:) Soltész Miklós államtitkár úr. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány természetes módon támogatja, nem is kérdés részünkről, hiszen 2010 óta az Alaptörvényünkben is egyértelműen megjelenik, hogy minden magyar, bárhol is éljen a világon, legyen az a Kárpát-medence vagy szerte a világban, az egységes magyar nemzetnek része. S ahogy a képviselő úr is fogalmazott, a székelység a magyar nemzet egységes részeként éli ezeréves történetét, és teljesen egyértelmű az, hogy amikor a történelem nehéz viharai között ők kiálltak az egységes magyar nemzetért, és mindazt, amit ők tettek, akár az elmúlt évszázadokban, akár az elmúlt évtizedekben, akár az elmúlt években is a megmaradásért, a magyarság megmaradásáért, akkor utólag ezt megköszönjük, és ezt valamilyen módon közösen jelezzük feléjük.

Én köszönöm szépen, hogy ebben az össznemzeti ügyben az Országgyűlés egységes, és mindenképp támogatjuk továbbra is ezt az ügyet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kijelölt Nemzeti összetartozás bizottsága előadót nem állított. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Senki nem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőket, hogy kíváne valaki a zárszó lehetőségével élni. (Pánczél Károly jelzésére:) Pánczél Károly képviselő úrnak mint előterjesztőnek adok szót. Parancsoljon!

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztők nevében is köszönöm szépen azt a támogatást, amit az elmúlt hetekben, legyen az bizottsági ülés, törvényalkotási bizottsági ülés vagy itt a parlamentben ez ügyben kifejtettek. Kell hogy legyen, és a nemzetpolitika egy olyan terület, ahol kell hogy legyenek nemzeti minimumok. Így volt ez az elmúlt időszakban akkor, amikor a parlament legnagyobb része kiállt például az ukrán nyelvtörvény ellen és állást foglaltunk, így volt ez akkor, amikor a Minority SafePack-kezdeményezést az Országgyűlés nagy része támogatta, és egy határozati javaslatban kiállt mellette.Így van ez most is, hogy a hét pártból hat támogatta ezt a határozati javaslatot, amelyhez érkezett két módosító javaslat is. A Törvényalkotási bizottság és a Nemzeti összetartozás bizottsága is támogatta ezt a két módosító javaslatot, ami még inkább megerősíti azt, hogy nemcsak egy egyszerű összetartozásról van itt szó a magyarok és a székelyek között, hanem a magyar-székely egységről van szó, ezt kívánjuk ebben hangsúlyozni. Illetve támogattuk azt a módosító javaslatot is, amely leszögezte, hogy a székely nép a magyar nemzet elválaszthatatlan része. És mindemellett természetesen fontos az is, ami már itt a mai ülésen is szóba került, hogy mindezzel egyébként emléket kívánunk állítani annak az agyagfalvi székely nemzetgyűlésnek, amely ’48. október 16-án kiállt az áprilisi vívmányok mellett, kiállt a ’48-as magyar forradalom mellett.

Azt kérem, hogy a holnapi napon is legyenek szívesek támogatni ezt a határozati javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   61-68   69-76   77-80      Ülésnap adatai