Készült: 2024.09.19.09:14:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  49-56. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:26


Felszólalások:   33-48   49-56   57-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/3618. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztést nemzetiségi napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának, valamint a megfogalmazódott kisebbségi véleménynek az ismertetésére kerül sor, 15 perces időkeretben.

Megadom a szót Herczeg Tamás képviselő úrnak, a bizottság előadójának. Az elnöklést pedig átadom Latorcai János alelnök úrnak. Köszönöm szépen az együttműködésüket.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

HERCZEG TAMÁS, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény módosításáról szóló T/3618. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014-es országgyűlési határozat 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 5 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

(10.00)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Alaptörvény 2011-es elfogadását követően az Országgyűlésnek meg kellett alkotnia azokat a törvényeket, amelyek az érintett jogterületeket az Alaptörvény rendelkezéseivel összhangba hozzák. Ezen törvényjavaslatok közül az elsők között került elfogadásra a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény. Ez az új törvény a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló 1990. évi IV. törvényt kívánta felváltani.

Az új törvény egyes rendelkezéseivel kapcsolatban azonban az Alkotmánybíróság és egyes nemzetközi szervezetek, így az Emberi Jogok Európai Bírósága, a Velencei Bizottság észrevételeket tettek, kritikákat fogalmaztak meg.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja, hogy eleget tegyen az Alaptörvény ötödik módosításában foglaltaknak, illetve, ahogy az előzőekben említettem, az Alkotmánybíróság és a nemzetközi szervezetek által tett jelzésekkel kapcsolatos kérdéseket tisztázza.

A törvényjavaslat egyértelműen megfogalmazza, hogy a lelkiismereti és vallásszabadság mindenkit megillető alapvető jog, amely nem köthető semmilyen jogi formához. A törvényjavaslat megkülönbözteti a vallási közösségek különböző jogi státuszait, amire azért van szükség, mert nem minden vallási közösségnek azonos a társadalmi támogatottsága, továbbá nem elég önmagában a jelenlegi támogatottságot nézni, hanem annak tartósságát is figyelembe kell venni akkor, amikor kategóriákat átlépve szélesítjük vagy szűkítjük a szervezetek jogosítványait.

A javaslat egyik fontos, garanciális jellegű változtatása, hogy az egyházak nem elismeréssel, hanem bírósági eljárás keretein belül nyilvántartásba vételre kerülnek, kivéve a bevett egyházi státusz megállapítását. A tervezett jogszabály így ír erről: „A jogi személyiséggel rendelkező vallási közösséget, a bevett egyházakat kivéve, a Fővárosi Törvényszék veszi nyilvántartásba.” Az állam és az egyház elválasztásának egyik sarokpontját deklarálja az a mondat, miszerint „az állam a vallási közösségek irányítására, felügyeletére szervet nem működtethet és nem hozhat létre”, illetve az a szövegrész is a függetlenséget biztosítja, miszerint „a vallási közösség belső szabályon alapuló döntését állami szerv nem módosíthatja vagy bírálhatja felül, a jogszabályban nem szabályozott, belső jogviszonyokból eredő jogviták elbírálására állami szervnek nincs hatásköre”.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat megfelel az Alkotmánybíróság és a releváns nemzetközi szervezetek észrevételeinek, továbbá kiszámítható, objektív, világos kritériumrendszert biztosít a vallási közösségek részére, garantálva továbbra is az állam és az egyház elválasztását amellett, hogy a közérdekű célok mentén együttműködés és anyagi támogatás lehetőségét nyújtja. Az elhangzottakra tekintettel, tisztelettel kérem önöket, hogy a zárószavazáson támogassák ezt a javaslatot. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kisebbségi vélemény nem tud elhangozni, mert az ülésteremben nincs jelen annak előadója. Most megkérdezem Soltész Miklós államtitkár urat mint előterjesztőt, hogy kíváne élni a felszólalás lehetőségével. A kerete 10 perc, és kiválóan tudja azt államtitkár úr, hogy ami most elhangzik, az a 10 percből le fog jönni a zárszó vonatkozásában. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen a Törvényalkotási bizottságnak, illetve a nemzetiségek bizottságának, hogy egyrészt a módosítókat tárgyalták, másrészt az egész törvényt is tárgyalták. A pozitív visszajelzéseket is köszönöm mind a bizottsági üléseken, mind itt az Országgyűlésben. Ha lesz még arra felvetés, hogy hogyan halad tovább ez a törvény, akkor természetesen a végén még fogok reagálni. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tájékoztatom önt, hogy az elhasznált időkeretnek megfelelően mennyi ideje van hátra. A kijelölt Igazságügyi bizottság nem állított előadót.

Most megadom a szót dr. Rónayné Slaba Ewa Maria lengyel nemzetiségi szószóló asszonynak, a vitához kapcsolódó Magyarországi nemzetiségek bizottsága előadójának. Parancsoljon, szószóló asszony, öné a szó.

DR. RÓNAYNÉ SLABA EWA MARIA, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Panie Marszałku, dziękuję za udzielenie mi głosu. Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Mint a Magyarországi nemzetiségek bizottsága által felkért szószóló, röviden szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy bizottságunk a nemzetiségi napirendi pontnak nyilvánított, a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény módosításáról szóló T/3618. számú javaslatot 2018. december 4-én megtartott bizottsági ülésén napirendre tűzte, és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló országgyűlési határozat 44-45. §-a alapján lefolytatta a törvényjavaslat részletes vitáját.A bizottság a törvényjavaslatnak a határozati házszabály 32. § (2) bekezdése szerinti bejelentésében megjelölt rendelkezéseit, azaz a törvényjavaslat egészét megvizsgálva megállapította, hogy azok megfelelnek a HHSZ 44. § (1) bekezdésében foglalt követelményeknek. A bizottság a törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatokról nem foglalt állást, módosításra irányuló szándékot nem fogalmazott meg, így a bizottság arról döntött, hogy részletes vitát lezáró módosító javaslatot nem nyújt be.

A bizottság ülésén 12 igen szavazattal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül arról döntött, hogy a törvényjavaslat részletes vitáját 2018. december 4-én lezárta. A bizottság a törvényjavaslatot elfogadásra javasolja.

Dziekuję za uwagę. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, szószóló asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a képviselői felszólalások következnek. Megkérdezem képviselőtársaimat, kíváne valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztő képviseletében Soltész Miklós államtitkár urat, hogy kíváne a vitában elhangzottakra, illetve elhangzottra válaszolni. (Jelzésre:) Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Zárszóként csak annyit szeretnék elmondani, hogy hosszú vita után értünk el egy olyan helyzetbe, ahol kétharmados szavazással meg tudjuk valósítani azt a törvényjavaslatot, amire három év óta vártunk. Három évvel ezelőtt nem sikerült a korábbi ellenzéki ígéretek ellenére; én úgy tudom, hogy most az ellenzék egy része is támogatja a törvényjavaslatot. Egy olyan törvényjavaslatot, amely valóban helyre teszi, helyreigazítja azt a felvetést, azt a kérést, amit akár az Európai Unió Bírósága, akár az Alkotmánybíróság is felvetett, és mindenképp megvalósítja a vallásszabadság mindenféle gyakorlatát Magyarországon, annak mindenféle törvényi oldalát biztosítja.Éppen ezért köszönöm szépen mind az általános, mind a részletes vitában való részvételt, köszönöm szépen a nemzetiségi bizottságnak is, hogy mindebben részt vállaltak, és köszönöm azoknak a képviselőknek a támogató javaslatait, akik egyébként a végén is támogatni fogják a törvényt, hiszen akkor van értelme, ha közösen tudunk ebben gondolkodni. Mindenkinek köszönöm a munkáját ebben a tekintetben is. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   33-48   49-56   57-60      Ülésnap adatai