Készült: 2024.04.26.04:46:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:44


Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Latorcai János képviselő úr, az Országgyűlés alelnöke, a KDNP-képviselőcsoport nevében: „130 éve az Interparlamentáris Unióban” címmel. Alelnök úr, öné a szó.

DR. LATORCAI JÁNOS (KDNP): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Interparlamentáris Unió a világ legrégebbi és legátfogóbb szervezeteként a ma létező valamennyi parlamenti és kormányközi együttműködés elődjeként a párizsi konferencia keretében, 1889. június 29-én alakult meg. Mindannyian büszkék lehetünk arra, hogy hazánk a konferenciára delegált magosligeti Hagara Viktor, az akkori magyar parlament nagyszőlősi kerületének képviselője révén a kilenc alapító ország egyike lehetett.Ugyanakkor ma is van mire büszkének lennünk, hiszen idén a világon elsőként emlékeztünk meg a 130. évfordulóról Gabriela Cuevas Barron asszony, az IPU elnöke, valamint Martin Chungong, az IPU főtitkára részvételével.

Az Interparlamentáris Unió alapításakor megfogalmazott legfőbb eszmék, a demokrácia, a parlamenti intézmények erősítése, a béke és a biztonság, a nemzetközi együttműködés elősegítése napjainkban is rendkívül fontos, alapvető fontosságúak. Az IPU jelenleg a világ 179 törvényhozását, a Föld közel 46 ezer parlamenti képviselőjét tömöríti, s ezáltal talán nem túlzás azt állítani, hogy a nemzetközi szervezetek mára szinte végeláthatatlan sorában is a legnagyobb legitimitással rendelkező szervezet. Kötelességünk ezt kihasználni, hiszen a világ parlamenti törvényhozóinak folyamatos párbeszéde nélkülözhetetlen a kölcsönös tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködéshez és a globális problémák leküzdéséhez.

Ez utóbbi témákat, különösen a szegénység felszámolását, a nukleáris leszerelést, a migrációs válság, a klímaváltozás vagy a szélsőségesség és a terrorizmus elleni küzdelmet az Interparlamentáris Unió folyamatosan napirendjén tartva igyekszik a világ figyelmét ráirányítani e sokszor kényes és politikailag is terhelt kérdések fontosságára. Teszi mindezt úgy, hogy nem akarja felülírni a nemzetállamok évszázados politikai szuverenitását, hanem a nemzeti sajátosságok tiszteletben tartása mellett dolgoz ki megoldási javaslatokat.

(14.00)

A globális kérdések megvitatása mellett az Interparlamentáris Unió a kétoldalú baráti tagozatok révén arra is lehetőséget teremt, hogy a nemzeti törvényhozások tagjai mélyebb betekintést nyerjenek egymás munkájába, ezáltal jól működő gyakorlatokat, szabályozási modelleket vehessenek át és építhessenek be a saját nemzeti jogrendszerükbe. A magyar Országgyűlésben működő 77 két-, illetve többoldalú baráti csoport aktivitása jelzi, hogy e téren jó úton járunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 130. évforduló alkalmából a magyar parlament kezdeményezésére június 4-én parlamenti bélyegblokkot bocsátott ki a Magyar Posta, amellyel emléket kívántunk állítani az Országgyűlés és az Interparlamentáris Unió közötti kapcsolatoknak, a parlamenti diplomácia kiemelt jelentőségének. A páros bélyegblokkot bemutató füzetből képviselőtársaim és valamennyi nemzetiségi szószóló tiszteletpéldányt kap, amelyet itt az ülésteremben valamennyien az asztalukon megtalálhattak. A bélyegblokk a magyar Országház épületét és az IPU genfi székházát ábrázolja, a füzet pedig magyarul és az ENSZ hat hivatalos nyelvén ismerteti a magyar törvényhozás IPU-ban eltöltött 130 évét. Az Országgyűlésnek a 130. évforduló tiszteletére kiadott emlékbélyegét házelnök úr levelével együtt megküldjük a világ valamennyi parlamenti elnökének.

Kérem, fogadják képviselőtársaim az ünnepi bélyeget emlékül a nemzetközi szervezet fennállásának, valamint a magyar Országgyűlés IPU-tagságának 130. évfordulója alkalmából, az IPU magyarországi elnöke és valamennyi alelnöktársam együttes jókívánságával együtt. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Vargha Tamás államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

VARGHA TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen alelnök úrnak, hogy ráirányította a figyelmünket erre az igen fontos, kettős évfordulóra. Ez év júniusában tett látogatást itt Magyarországon Gabriela Cuevas Barron elnök asszony és Martin Chungong úr, az Interparlamentáris Unió főtitkára. Azért jöttek, hogy részt vegyenek az Interparlamentáris Unió alapításának, illetve a magyar Országgyűlés IPU-tagságának 130. évfordulója alkalmából rendezett parlamenti emlékülésen, valamint azon a kibocsátási ceremónián, amelyen az alelnök úr által ajánlott és kapott emlékbélyeget mutatták be. Az Országgyűlés elnökével, Kövér László úrral közösen megnyitották a parlamentek világszervezetének és az Országgyűlés IPU-ban folytatott tevékenységének történetét bemutató, magyar-angol nyelvű fotókiállítást. Ezt követően megbeszélést folytattak Kövér László házelnök úrral, valamint udvariassági látogatáson fogadta elnök asszonyt és főtitkár urat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr is. Ezen a megbeszélésen egyetértettek abban, hogy a folyamatosan változó világpolitikai és gazdasági helyzetben a parlamentáris diplomácia szerepe és jelentősége egyre növekszik. Világszerte számos olyan feszültség van, létezik, amelynek megoldására a parlamentáris demokráciának széles eszköztár áll rendelkezésére. A külügyminiszter úr felhívta az Interparlamentáris Unió elnökének figyelmét arra, hogy a gyorsan változó világban Magyarország versenyképességének egyik kulcsa a kormány mögött álló, stabil parlamenti háttér, amely segíti a gyors és észszerű határozathozatalt és döntéshozatalt.

Az elnök asszony és a főtitkár úr a rendezvényt követően levélben mondtak köszönetet Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének, a magyar törvényhozásnak és a magyar IPU-csoportnak a 130. évfordulós megemlékezés megrendezésében vállalt szerepéért. A nemzetközi szervezet honlapja külön cikkben foglalkozik a magyar rendezvénnyel, és kiemeli Magyarország úttörő szerepét, továbbá azt, hogy világviszonylatban elsőként emlékezett meg az IPU fennállásának kerek évfordulójáról és indította útjára ezt a rendezvénysorozatot.

A 130. évforduló alkalmából kibocsátott magyar parlamenti bélyegblokk méltó emléket állít az Országgyűlés és az Interparlamentáris Unió közötti kapcsolatoknak és a parlamenti diplomácia kiemelt jelentőségének. Amint azt képviselőtársam, Latorcai János alelnök úr, aki egyben a magyar IPU-csoport alelnöke is, elmondta, ez az emlékbélyeg, a 130. évfordulós emlékbélyeg az Országgyűlés elnökének levelével együtt kerül megküldésre a Föld valamennyi parlamenti elnöke, 193 ország 79 kétkamarás és 114 egykamarás törvényhozása mintegy 272 parlamenti elnöke számára.

Az Interparlamentáris Unió a 130. évforduló kapcsán az ENSZ genfi és New York-i épületében is fotókiállítást rendez. Az IPU vezetőivel egyetértésben kezdeményeztük, hogy a magyar parlament a 130. évfordulós kiállítás révén megjelenhessen a New York-i ENSZ-ben is. Erre terveink szerint a fenntartható fejlődési célokról júliusban rendezendő, magas szintű politikai fórumon kerül sor, amelyen az Országgyűlés parlamenti delegációval képviselteti magát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül engedjék meg, hogy ezúton is megköszönjem az Országgyűlés jelenlegi és volt képviselőinek azt a munkát, amit az Interparlamentáris Unióban végeznek és végeztek, és amellyel öregbítették és öregbítik Magyarország hírnevét. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai