Készült: 2024.04.27.19:26:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2020.05.11.),  43-50. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:45


Felszólalások:   35-42   43-50   51-58      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony és Korózs Lajos képviselő úr, az MSZP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hány embernek kell meghalnia?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra… (Derültség.  Ungár Péter: Megszoktuk már! Megszoktuk.) Ja, bocsánat, itt van miniszter úr. Csak takarásban volt, és ezért, elnézését kérem, nem vettem észre. Tehát ennek megfelelően Korózs Lajos képviselő úr fogja föltenni ezt a kérdést. Korózs Lajos képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Immáron húsz nap telt el, hogy az MSZP pártelnöke, frakcióvezetője a kórházak vezetőihez kérdéseket intézett. Nagyon egyszerűen megválaszolható kérdéseket tett föl Tóth Bertalan képviselőtársam. Például ilyeneket: mennyi aktív ágy van az ön intézményében; hány beteget kellett hazaküldeni a miniszteri intézkedés következtében; tesztet végezteke rajtuk, mielőtt hazaküldték volna őket; az önkormányzatokat értesítették-e; és hány tervezett műtétet halasztottak el? Azt gondolom, nagyon egyszerűek ezek a kérdések, de a mai napig nem kaptunk erre választ, és hangsúlyozom, eltelt már húsz nap. Aztán itt van a hétvége, újabb és újabb botrányok vannak a magyar közéletben. Kérdezem éppen ezért miniszter urat, mi az oka annak, hogy egyik pillanatról a másikra 4 ezer darab vizsgálati minta eltűnik a Népegészségügyi Központ honlapjáról. Mi az oka annak, és hogyan fordulhatott elő az, hogy az év 12. hetének dokumentumaiban előbb 2855 influenzagyanús mintát tüntetnek föl, majd másnap ez lecsökken 70 darabra? Hogyan fordulhatott elő, miniszter úr, az, hogy azt megelőző heti 1248 adatból egyik pillanatról a másikra 165 darab adat lesz?

Kérdezem éppen ezért, miniszter úr, ki hamisítja az adatokat. Ki hamisítja ezeket az adatokat? Megtisztelő válaszát várom. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Miniszter úrnak adok szót a válaszra. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. KÁSLER MIKLÓS, az emberi erőforrások minisztere: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Megtisztelt képviselő úr, hogy konkrét kérdéseket tett fel. Konkrétan válaszolok. A magyar egészségügyben 66 ezer aktív ágy van. A 66 ezer aktív ágyat finanszírozza az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, illetve a finanszírozási szervezet, a NEAK.Az aktív ágyakat megfelelő ütemben, szakmai érvek alapján átalakítottuk a járvány fertőzöttjeinek ellátására.

Tekintettel arra, hogy a járvány görbéje Magyarországon rendkívül kedvezően alakult, négy ütemben tervezzük helyreállítani a komplett egészségügyi ellátást.

Május 4-én indult.  Nem május 4-én, hanem május 4-én indult a visszaállítása.

(12.30)

Hány beteg ment haza? Március 14-én 34 százaléka volt üres a kórházi ágyaknak, március 30-án pedig 58 ezer. A miniszteri utasítás arra vonatkozott, hogy 60 ezer ágyat állítsanak készenlétbe, erre a kórházaknak március 6-ától, 7-étől folyamatosan több mint egy hónap állt rendelkezésükre április 19-éig. Végül is 50 ezerben állapítottuk meg a kívánatos számot a legrosszabb esetben. A betegek forgalma, felvétele, elbocsátása a normális rendnek megfelelően történt, mindenki megkapta az értesítést, akit érintett.

A teljesítménye az intézményeknek jelentősen csökkent, körülbelül 50 százalékkal. Folytatom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Borbély Ildikó képviselő asszonynak adok szót, ő folytatja. Parancsoljon!

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Miniszter Úr! A válaszában az egyik adatot százalékban adta meg, a másiknál meg közölte, hogy 58 ezer ágy állt üresen. Az egyiknél százalékot, a másiknál meg egy számot mondott.Miniszter Úr! Én azt szeretném megkérdezni, hogy amikor az ágyak felszabadítása történt, nagypénteken kapták meg a kórházak az utasítást, az ön rendeletét, és négy munkanap állt rendelkezésükre, hogy a 60 százalékát a kórházi ágyaknak szabadítsák fel, akkor most miért van szükség négy ütemre, hogy visszaállítsák a rendes működési módot. A négy ütem, amit ön mond, hogy négy ütemben fogják visszaállítani a rendes működést, hány munkanapba fog kerülni? Hány betegnek kell még meghalnia Magyarországon, mert nem kapja meg az ellátást?

És, miniszter úr, vane arra adatuk, hogy amióta kitették a kórházból a betegeket, hányan haltak meg ennek következtében? Hányan vannak ma Magyarországon olyan betegek (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), mint a kismama  a múlt héten elhangzott , aki meghalt, akik azáltal haltak meg, hogy a megfelelő ellátást nem kapták meg Magyarországon? Erre tude valamilyen szakmai választ adni nekünk? Várom válaszát. (Taps az ellenzéki sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszter urat is. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. KÁSLER MIKLÓS, az emberi erőforrások minisztere: A hivatalos adatbázisban megtalálja a képviselő úr az influenza és az összes többi megbetegedés okozta számot. Annyit tudok mondani, hogy az év érintett időszakában Magyarországon a halálozás alacsonyabb, mint hosszú éveken keresztül. Képviselő asszony kérdésére, hogy miért kell négy ütem: azért, mert senki nem garantálja azt, hogy a járvány görbéje mikor emelkedik ismételten, tehát változatlanul fenn kell tartani a maximális készültséget.

Hogy hány beteg halt meg, azt nem tudom megmondani, hozzám egy jelzés sem érkezett. Azt viszont tudom mondani, hogy egyetlenegy beteg sem halt meg, hála istennek, az Országos Rehabilitációs Intézetben, de a Pesti úti idősek otthonából odaszállítottak közül több mint negyvenen.

Ezek konkrét válaszok, kérem elfogadni és a szavaimat ne félremagyarázni! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   35-42   43-50   51-58      Ülésnap adatai