Készült: 2024.04.28.07:03:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2020.05.11.),  137-146. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:   127-136   137-146   147-154      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Ungár Péter, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi lesz a közalkalmazotti státusszal?” címmel. Miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Varga Mihály miniszterelnök-helyettes urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól kéri a választ.

UNGÁR PÉTER (LMP): Elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr! Lázár János, a korábbi kollégája, a következőt mondta 2016-ban: „A következő években mintegy 300 ezer alkalmazottal kellene csökkenteni a közszférában dolgozók létszámát.” 2014-ben a miniszterelnök Tusnádfürdőn egy beszédében azt a Tellér Gyula-tanulmányt idézte, amelyben azt mondta, hogy akik az állami újraelosztásból élnek, azok a posztszocialista klientúra tagjai. Nem véletlen, hogy felmerül az a gyanú, hogy az, hogy először a szakképzésben dolgozókat, majd most a kulturális dolgozókat kiveszik a közalkalmazotti státusz alól, elővezeti azt, hogy több mindenkit ki fognak venni a közalkalmazotti státusz alól, és szépen lassan megpróbálják neoliberális ideológia által vezérelve lebontani a közalkalmazotti státuszt, amely kollektív bértárgyalásra vonatkozó lehetőségeket jelent az államnak dolgozóknak. Az a helyzet, hogy a közalkalmazotti státusz azért van, mert a munkaerőpiac szabályai nem vonatkozhatnak olyan emberekre, akik közszolgáltatást végeznek, akik közfeladatot látnak el. Ilyenek például a közgyűjteményi dolgozók, akik a magyar nemzeti kulturális értékeket őrzik, ahova önök most a járványhelyzet leple alatt beengedik a piaci logikát. Próbáltam  Schanda államtitkár úr válaszolt  írásban megkérdezni, hogy igen, avagy nem tervezneke másokat kivenni a közalkalmazotti státusz alól. Schanda államtitkár úr jelentős intellektuális teljesítménnyel írt másfél oldalt, amiből sok mindent lehetett kisilabizálni, csak azt nem, hogy kiveszneke másokat a közalkalmazotti státusz alól, vagy nem.

(13.40)

Arra kérném miniszterelnök-helyettes urat, hogy a polgári hagyományokat követve az Országgyűlést tisztelje meg azzal, hogy egyenes választ ad: ebben a ciklusban fognake másokat kivenni a közalkalmazotti státusz alól vagy nem? (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Varga Mihály miniszterelnök-helyettes úrnak. Parancsoljon!

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdésének volt egy általánosabb és volt egy konkrétabb része. Most hadd kezdjem a konkrétabb részével, ami a közművelődési intézményeknél és a közgyűjteményeknél dolgozó közalkalmazottak jogviszonyváltásával függ össze. Először is azt állapítsuk meg, hogy Magyarország a gazdaság teljesítményéhez képest a legtöbb pénzt költi Európában kultúrára, hiszen miközben az ország a GDP 1,5 százalékát költi kultúrára, addig Európában ez a szám 0,6 százalék. Abban sincs vita köztünk, tisztelt képviselő úr, hogy a kormány meggyőződése, hogy nem a jogviszony megnevezése határozza meg a közösségnek tett szolgálat értékét, a kulturális szféra alkalmazottainak és tevékenységüknek megbecsülése vitán felüli. Az a kérdés csak, hogy ezzel az intézkedéssel kedvezőbb vagy rosszabb helyzetbe kerülnek az itt dolgozók, és ez már a kérdése általános részét illeti. Mi úgy ítéljük meg, hogy az érintettek összességében nem kerülnek kedvezőtlenebb helyzetbe, mint amit a hatályos szabályozás számukra jelenleg biztosít. A foglalkoztatottak egy igazságosabb, a tényleges szaktudásuk és a befektetett munkájuk szerinti bérezéshez fognak hozzájutni, hiszen 2020-ban is egy 6 százalékos béremelést hajt végre ezen a konkrét területen a kormány.

Tehát azt kell mondanom önnek, tisztelt képviselő úr, hogy nem a forma határozza meg az eredményességet, a megbecsülést, hanem azt gondolom, hogy az a tartalom, amit különböző területeknek szánunk.

Ebből a szempontból nyugodtan felül lehet vizsgálni akár más területen is a meglévő státuszokat, az a kérdés, az a cél, hogy ezzel rosszabb vagy jobb helyzetbe kerülneke az ott dolgozó emberek. Meggyőződésem, hogy ebben a tekintetben nem kerülnek rosszabb helyzetbe. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök-helyettes úr. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Annyira nem mindegy a státusz megnevezése, hogy még Melega Miklós, Szombathely KDNP-s képviselője, aki amúgy érintett intézményvezető, is azt mondta, hogy a közalkalmazotti státusz elvétele negatívan érinti a kulturális dolgozókat. Az a helyzet, hogy én úgy értettem miniszterelnök-helyettes úr szavaiból, hogy felkészültek arra, hogy további szakmákat, munkaköröket kivegyenek a közalkalmazotti státusz alól. Ennek, ugye, az az egyik következménye, hogy könnyebben meg fognak tudni válni azoktól az emberektől, akik ma az államnak közszolgáltatással kapcsolatos feladatot végeznek. Tehát akkor az a helyzet, hogy amit Lázár János 2016-ban mondott, hogy 300 ezer alkalmazottal kellene csökkenteni a közszférában dolgozók számát, az a kormány politikájának tekinthető.

Magyarországon azok, akik az államnak dolgoznak, nem kapnak elég bért. Nem elbocsátások kellenek nekik, hanem végre megbecsülés, és végre a piaccal valamennyire versenyképes bérezés. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterelnök-helyettes urat. Parancsoljon!

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Minden szombathelyi vélemény fontos, jómagam is egy évet töltöttem ott a Magyar Honvédség kötelékében, és tudom, hogy milyen fontos a szombathelyiek véleménye, pláne, ha az parancs formájában érkezik az emberhez. (Derültség.) De engedje meg, hogy arra hívjam fel a figyelmét, hogy ebben a kérdésben és minden más kérdésben is van egy párbeszéd az érintett ágazat és a kormány képviselői között. A kultúráért felelős államtitkárság az elmúlt évben több alkalommal is folytatott ilyen egyeztetést a kormányzati törekvésekről, 2019 márciusában a Magyar Levéltárosok Egyesülete, az Országos Közgyűjtemények Szövetsége, a Kulturális Központok Országos Szövetsége, a Magyar Népművelők Egyesülete, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, az Informatikai és Könyvtári Szövetség, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a Pulszky Társaság és a Petőfi Irodalmi Múzeum képviselőit fogadta a kormány, és egy hosszas egyeztetésre került sor. Ez után hoztuk meg ezt a döntést. Azt gondolom, hogy ez a helyes forma. Fontos tehát a szombathelyi vélemény is, de ha egy tágabb kitekintésben nézem, ezek az érdekképviseletek talán egy nagyobb lefedettséget tudnak a kormány számára is megjeleníteni. Köszönöm egyébként a kérdését. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   127-136   137-146   147-154      Ülésnap adatai