Készült: 2024.09.23.11:56:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  294-305. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések vitája
Felszólalás ideje 18:33


Felszólalások:   288-293   294-305   306-309      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. A vitát lezárom. A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.Most soron következik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2017. évi egységes költségvetésének végrehajtásáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A Költségvetési bizottság által benyújtott előterjesztés T/452. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetőek.

Megkérdezem az előterjesztőt, V. Németh Zsolt képviselő urat, kíván-e hozzászólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem. A kormány képviselője jelezte, hogy nem kíván álláspontot ismertetni a vita során. A kijelölt Kulturális bizottság nem állított előadót.

Így most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi időkeretben. Ennek keretében elsőként megadom a szót Varga-Damm Andrea képviselő asszonynak.

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! E szervezet 2017-es költségvetésének végrehajtásáról szóló beszámoló a T/452. számú törvényjavaslat. Az elmúlt 8 évben számtalan ellenzéki képviselő is elmondta és számtalan szakmai szervezet is azt, hogy ennek a szervezetnek hibrid szervezetté alakítása, az a helyzet, hogy egy hivatal, egy hatóság ugyanazon költségvetési keretben dolgozik, mint amiben egy egyébként a felügyelete alá tartozó médiaszervezet, önmagában diktálja azt, hogy minden beszámoló átláthatatlan lesz. Minden beszámoló olyan kételyeket, kétségeket fog mindenkor is ébreszteni az ellenzékben, amit eleve a rendszer diktál, amit kialakítottak.A költségvetési bizottsági vita során jó pár kérdést feltettünk a hivatal képviselőinek az irányban, hogy adjanak magyarázatot bizonyos költésekre. Úgy ítélem meg, hogy nem baj, ha a plenáris ülés elé is terjesztjük ezeket.

432 millió forintot költöttek különböző ügyvédi és egyéb tanácsadásokra ’17-ben, amiből egyáltalán azt sem lehet látni, milyen feladatokat támogattak ezzel. Sőt, azt sem tudjuk, hogy a szimpla tanácsadás, ügyvédi tanácsadás és egyéb tanácsadás milyen tartalmú lehetett. Hiszen egy ügyvédi, jogi képviseleti tevékenység vagy tanácsadás teljesen más, mint valamifajta üzleti tanácsadás, valamifajta kidolgozása esetleg egy beszerzést megelőzően az elképzeléseknek. Kérdéseket tettünk fel a Költségvetési bizottságban az előadóknak, nem kaptunk rájuk választ.

Reklámra és propagandára 208,5 millió forintot költött kifejezetten a hatóság, amivel az a probléma, hogy egyrészről több száz millió forintról beszélünk, és nem tudjuk, hogy milyen reklámra, milyen propagandára. Ugyan kaptunk egy olyan választ, ami arról szólt, hogy a médiatudatosság növelése érdekében különböző reklámfilmeket készítettek 208 millió forintból, de úgy ítélem meg, hogy manapság, amikor már a médiaszerkesztés szinte a gimnazista gyerekek kezében van okostelefonjaik révén, ilyen nagyságrendű propagandapénzre egyáltalán nem kellett hogy szükség legyen.

Ami rendkívül érthetetlen volt és bizony szóvá tettük, az az informatikai beszerzések 30 százalékos drágulása a költségvetéshez és a végrehajtáshoz képest. Úgy ítéljük meg, hogy egy informatikai fejlesztésnek nem egy-két nap, nem egy-két hét alatt, sőt nem is egy-két hónap alatt történik meg a tervezése és a kivitelezése. Elképzelhetetlen volt számunkra, hogy miként emelkedhetett meg egy ilyen fejlesztés ilyen nagy mértékben. Természetesen választ ezekre sem kaptunk. Mindenesetre úgy ítéljük meg, hogy még a piaci viszonyok ismeretében is óriási túlárazás következett be.

Nem értettük, milyen alapon lehet egy ilyen óriási tartalékkal bíró szervezetnek, mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság folyószámlahitele, hiszen több milliárd forintos tartaléka van, ha tisztelt képviselőtársaim megnézik a beszámolót. Majd választ kaptunk arra, hogy az MTVA-nak van még folyószámlahitele. Hát, ezt se nagyon értettük, mert ahová 90 milliárdot tud a költségvetés beutalni, na vajon mi az, amit még nem tudnak saját forrásból kifizetni?

A különböző alapítványokra, médiapályázatokra 36 milliárdot különített el a költségvetés, amiből 32,5 milliárd forintot el is költöttek, és maradt 4. Érdeklődtünk, hogy a 4 milliárdból nem lehetett volna-e olyan vidéki kis médiaműhelyeket támogatni, amelyek nem a kormánypropagandát szolgálják, hanem esetlegesen a társadalmat információkkal, felvilágosításokkal, de sajnos ezekre sem kaptunk választ.

A hatóság államháztartáson belüli 2,3 milliárd forintos működési célú támogatást biztosított egy bizonyos Médiatudományi Intézet működési költségeire. Ez a Médiatudományi Intézet akkor került közérdeklődésre, amikor A szólásszabadság káprázata címmel jelent meg Koltay András előállításában egy mű, aki egyébként a hatóság dolgozója. Feltettük a kérdést, hogy azért az nem furcsa-e, hogy a hatóság saját dolgozója készít kiadványt, és azt mindjárt 2,3 milliárd forinttal tudják megtámogatni. Ez azért több mint durva.

Aztán még volt egy komoly tétel, amit úgy ítéltünk meg, hogy szóvá kell tennünk, ez pedig az, hogy 92 millió forint folyt be a közmunkásként visszafoglalkoztatottak támogatására. Pontosan tudjuk jól, hogy az egész országban számtalan helyen azért, hogy a közszférában olcsó munkaerőt kapjanak, elbocsátottak akár nagyon komoly szakképzettséggel bíró dolgozókat is, és közmunkásként foglalkoztatták vissza. Azt a választ kaptuk a hatóság képviselőjétől, hogy ez az MTVA-nál fordult elő.

Most tényleg, komolyan gondolja bárki, hogy annál a szervezetnél, ahol 90 milliárd forint a költségvetés támogatása az adófizetők pénzéből, még van képük megtenni azt, hogy akár egy darab közmunkást is foglalkoztatnak, amikor fel tudják őket státuszba venni? Egyébiránt a beszámolóban az is benne van, hogy nincs föltöltve az összes engedélyezett státusz, azaz van szabad munkaerő-alkalmazási lehetőség.

Azt szeretném a tisztelt képviselőtársaimtól kérni, hogy ezt a beszámolót egyszerűen azért se fogadják el, mert bár lehetséges, hogy a számviteli szabályoknak megfelel, lehetséges, hogy azon előírásoknak, hogy a hatóság miként készítsen egy beszámolót, megfelel, de ennek a szervezetnek, ennek a szervezetrendszernek ez a beszámolója nem alkalmas arra, hogy egyrészről a polgároknak bemutassák a valóságot, megmutassák a tisztes, gondos gazdálkodást, és azt, hogy ez a szervezet a társadalom üdvére végzi tevékenységét. Nagyon köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Most megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak, a Párbeszéd részéről.

(19.40)

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Csatlakozom Varga-Damm Andrea képviselőtársamhoz, ez a bizottsági jelentés sem tudja eloszlatni azt az alapvető kételyt, hogy mégis mi értelme van elkölteni közel százmilliárd forintot arra közpénzből, hogy aztán ez a kormánypárt vagy ha úgy tetszik, az állampárt médiájaként működő, korábban közmédiaként működő intézmény működését finanszírozza. Ha szeretnénk orosz propagandát nézni, látni, olvasni, hallani, akkor elmennénk a Szputnyik vagy a Russia Today oldalaira, ehhez nincs szükségünk arra, hogy az NMHH közvetítésével és jóváhagyásával a magyar kormányzati csatornákon is ez dőljön ránk. Ha szeretnénk a Fidesz propagandamédiáját követni, akkor majd megvesszük a Ripostot, hogy aztán olyan szégyenteljes címlapokkal találkozzunk rajta, amin magyar emberek csoportja ellen uszítanak gyűlöletre. De nem szeretnénk ilyet olvasni, és egyébként nem szeretnénk, ha a közpénzből kibérelt Fidesz-oligarchák ilyen lapokat adhatnának ki, és hajdan újságíróként működő polgártársaink ilyenekhez adnák a nevüket. Hogyha szeretnénk, hogy ne legyen egyenlő és tárgyszerű tájékoztatás a közügyekről, akkor persze, pontosan egy ilyen NMHH-t tartanánk fenn. De miután ez éppen a demokrácia kiüresítését, lerombolását célozza és eredményezi  sajnos egyre hatásosabb módon , ezért azt gondolom, hogy az NMHH-nak, amely ezekhez a folyamatokhoz nemhogy asszisztál, de amikor a fideszes médiaoligarchák hatalomkoncentrációja, a médiaszabadság sérülése, a sajtószabadságnak a felszámolása, a magyar emberek tájékozódási jogának a tényleg lassan orvosolhatatlan sérülései látszanak, be kellene avatkoznia. De miután nem ezt teszi, nem látja el a feladatát, innentől kezdve minden, a működésére fordított közpénz nemhogy fölösleges és hiábavaló, de egyenesen kártékony és kontraproduktív.

Tehát az lenne örömteli, ha az eddigi és a jövő évi költségvetése is nulla forintot tartalmazna, akkor legalább nem tudna több kárt okozni a magyar embereknek, nem tudna több kárt okozni a magyar demokráciának, és akkor talán egy kicsit nagyobb békében élhetnénk ebben az országban. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Kérdezem képviselőtársaimat, kíván-e még valaki hozzászólni a vitához. (Jelzésre:) Igen. Dunai Mónika képviselő asszony jelentkezett be. Öné a szó.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon röviden szeretnék reagálni arra, ami a mostani, úgynevezett bizottsági jelentések vitájában elhangzott. Én ugyan a Kulturális bizottságnak vagyok tagja és nem a Költségvetésinek, de a Kulturális bizottság is megtárgyalta ezt az előterjesztést, és a Kulturális bizottságban folytatta le a részletes vitának egy részét. A részletes vitában ott volt elnök asszony, ott volt gazdasági igazgató asszony, és nagyon sok kérdést tettünk fel, és erre meg is kaptuk a válaszokat. A Költségvetési bizottsági ülésen történtekről pedig én tájékoztatást kértem képviselőtársaimtól a frakcióban, hogy mi is történt ennek a napirendnek a vitájában. Én azt a tájékoztatást kaptam, hogy ezeket a kérdéseket, amelyeket ma itt a bizottsági jelentések vitájában Varga-Damm Andrea feltett, ezeket feltette ott a bizottsági ülésen is a részletes vitában, majd elment. Ezt követően, ettől függetlenül, hogy nem vett tovább részt a bizottsági ülésen, részletes, tételes, pontos választ kapott az ott feltett kérdéseire. Én azt szeretném kérni, hogy ha valaki valamit komolyan kérdez, akkor olvassa el vagy vegye észre, hogy válaszoltak neki. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Most Varga-Damm Andrea képviselő asszony jelezte, hogy hozzá kíván szólni. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tekintettel arra, hogy Dunai Mónika képviselő asszony úgy érezte, hogy meg kell engem szólítania, tájékoztatom, hogy a bizottsági ülés azon részén, amelyen a kérdések elhangoztak és a válaszok is, jelen voltam. Attól, hogy néhány képviselőtársam rosszul emlékszik, az nem jelenti azt, hogy az még igaz is. Egyébiránt jelezni kívánom, hogy attól, hogy esetleg valaki egy bizottsági ülésen azért nem vesz részt, mert egyébként a Honvédelmi bizottságba kellett átmenni, mert ott volt feladat  tehát én sokszor paralel szoktam két-három bizottságot vinni, egyszerűen azért, hogy mindenütt a feladatainkat el tudjuk látni , nem jelenti azt, hogy érdemben a kérdésekkel nem foglalkozunk, és azt sem jelenti, hogy mi a plenáris ülésen ne a valóságról beszélnénk.Képviselő asszonynak elmondanám, hogy ehhez képest számtalan egyéb kérdést tettünk fel a hatóság képviselőinek, és volt, amelyre választ is kaptunk. Amelyeket jelen ülésen felvetettem, arra nem kaptunk érdemi válaszokat, illetőleg, amint ismertettem, olyan válaszokat kaptunk, amelyeket pedig nem lehet elfogadni, legalábbis ellenzéki képviselőként semmiképpen. Ezért tehát nagy tisztelettel nemcsak képviselőtársnőmet, hanem a többieket is kérem, vegyék tudomásul, hogy amíg nekünk jogunk van beszélni, beszélni is fogunk, amíg jogunk és alapunk van kritizálni, fogunk is kritizálni, mert ez a dolgunk és minket ezért küldtek ide. Ha ellenkező oldalon ülnénk, állnánk, és mi lennénk a kormányzó párt, akkor önök nem így, ötször így kritizálnának, hiszen mi ismerjük a 2010 előtti ellenzéki tevékenységüket, amikor is gyakorlatilag csak abba nem kötöttek bele, ami nem jött szembe. Tehát tessenek elfogadni az elkövetkező három és fél évre is, hogy mindig, ami kritizálható, kritizálni is fogjuk, mert egy célunk van: nem az, hogy a kormányzatot földbe döngöljük, hanem az, hogy a dolgok jól folyjanak.

De ha még nekem van 1 perc 53 másodpercem, akkor még egyet el szeretnék mondani. Naponta négyszer-ötször hallom azt, hogy a szocialista kormányok alatt mit csináltak rosszul. Én egyet szeretnék mondani, és emlékeztetni: azt tetszettek mondani 2010 előtt, hogy önök jól fognak kormányozni. Nem azt mondták, hogy jobban fognak kormányozni, mint a szocialisták, hanem hogy jól. Ez azt jelenti, hogy abszolút értékben jól fognak kormányozni. Tehát nagyon kérem önöket, egy kérdésre a válaszuk ne úgy kezdődjön, hogy bezzeg a szocik vagy liberálisok mit csináltak, mert senkit nem érdekel, legalábbis a mi oldalunkon semmiképpen nem érdekel. (Csárdi Antal tapsol.)

Mi azt várjuk el, hogy önök mindent jól csináljanak, mert ezt hitették el a társadalommal. Nemcsak ennek a kérdésnek a kapcsán, hanem számtalan más ügyben ezt mindig, mindig el fogjuk mondani, önök mindig, mindig azt fogják mondani, hogy önök mindent tökéletesen csinálnak, csak majd azt nézzük meg, hogy a társadalom ezt hogy viseli.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Most újból Dunai Mónika képviselő asszony jelentkezett felszólalásra. Tessék!

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Na most, ezek után én mindenféleképpen nagyon kíváncsi vagyok, és el fogom olvasni a szó szerinti jegyzőkönyvét bizottsági ülésnek, és ki fogom kérni azokat az anyagokat, hogy milyen kérdéseket tett fel képviselőtársam és erre milyen válaszokat kapott, mert most már őszintén kíváncsi vagyok rá. (Demeter Márta: Csak az Origo írja majd meg! Erre figyeljenek oda!) Azt senki nem vonta kétségbe, tisztelt képviselőtársam, hogy joguk van beszélni, joguk van a demokrácia és a házszabály szerint bármit akár hússzor is megkérdezni. Én csak azt szeretném aláhúzni, hogy önöknek joguk van olvasni is meg a válaszokat meghallgatni is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Kérdezem, kíván-e még valaki hozzászólni a vitához. (Nem érkezik jelzés.) Nem látok jelentkezőt. Így a vitát lezárom. Megkérdezem V. Németh Zsolt képviselő urat, hogy kíván-e hozzászólni mint előterjesztő. (V. Németh Zsolt bólint.) Jelzi, hogy igen. Öné a szó, képviselő úr.

V. NÉMETH ZSOLT, a Költségvetési bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság sajátos jogállása alapján, hiszen nem jelenti ez a most tárgyalandó anyag, hogy a költségvetés egy fejezete lenne, önálló gazdálkodó szerv, önálló szabályozó hatóság, a Költségvetési bizottság az, amely beterjesztette ide az előterjesztést. Az Országgyűlés házszabályának megalkotásakor mi, a jogalkotók nem gondoltuk azt, hogy a részletes vitát meg kell duplázni, sem szándékunk, sem döntésünk nem volt. Ezek alapján, ami most erre az ülésre tartozik, az csupán az, összegezve, hogy kérem képviselőtársaimat, hiszen a részletes vitát lefolytattuk, hogy fogadják el az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

(19.50)




Felszólalások:   288-293   294-305   306-309      Ülésnap adatai