Készült: 2024.05.09.04:37:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2019.06.17.),  267-268. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:   227-266   267-268   269-270      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Banai Péter Benő államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk.Tisztelt Országgyűlés! A mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalások következnek.

Elsőként megadom a szót a napirend utáni felszólalásra jelentkezett Steinmetz Ádám jobbikos képviselő úrnak: „Balatonon balatonit!” címmel.

DR. STEINMETZ ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Megjött a nyár, és megérkeztek a nyaralók is a Balaton-partra. Pihenni jönnek, csobbanni a tóban, és nem utolsósorban enni egy friss, jóízű balatoni halat. Ez utóbbi azonban sem nekik, sem a helyi lakosoknak nem adatik meg. A Balaton-parti szállodákban, éttermekben, halsütödékben ugyanis 2013 decembere óta nem lehet balatoni halat kapni. Azóta kell beérnünk az importált argentin hekkel, a kazah süllővel és a halastavi, jellemzően kukoricán hizlalt ponttyal. Ez a tarthatatlan állapot vajon hogyan szolgálja a magyar emberek érdekeit, amikor a 6 kilogramm/fő éves átlagos halfogyasztásunk a harmadát sem éri el az uniós átlagnak? Éppen ezért fontos lenne a magyarországi halfogyasztás népszerűsítése, mert megállapítható, hogy azok az emberek, akik több halat esznek, jellemzően tovább is élnek. Turisztikai és országimázs szempontjából pedig teljességgel elfogadhatatlan, hogy a térségben lakó és az idelátogató több százezer ember nem fogyaszthat a jó minőségű, bioterméknek számító balatoni halból. Nem véletlen, hogy pár évvel ezelőtt maga Orbán Viktor miniszterelnök úr is hangot adott a felháborodásának az ügyben.

(21.40)

A kormány azóta lépett, és lehetővé tette, hogy a Balatoni Halgazdaság árulhasson balatoni  tessék figyelni!  eredetmegjelölésű halat. Ezek a halak azonban nem a magyar tengerből származnak, hanem a Balaton vízgyűjtő területén található tógazdaságokból. Ez így viszont nem más, mint az átverés tipikus esete. Az a vendéglátós tehát, aki azt állítja, hogy balatoni hal van a tányérunkon, vagy nem mond igazat, vagy azt illegális forrásból szerezte be. Javaslom tehát, induljon el egy szakmai alapú párbeszéd annak érdekében, hogy valódi balatoni halat lehessen fogyasztani anélkül, hogy sértenénk a magyar tengeren pecázó, közel 80 ezer horgász érdekeit. Jelenleg ugyanis ez a kulináris élmény csak számukra adatik meg, és természetesen nekik is csak akkor, ha a jó szerencse okán fognak is. A kifogott halat a jelenlegi szabályozás értelmében ugyanis nem értékesíthetik. Tehát vagy visszadobják, vagy maguk eszik meg azt.

Egy korábbi felszólalásomban már szóba hoztam a problémát, és felvetettem megoldási javaslatot is. A szakma egy része egyetért azzal, hogy a 60 ezer hektár területű tóban található úgynevezett invazív fajok, az ezüstkárász, a busa, a törpeharcsa és az angolna kereskedelmi célú halászata legyen megteremtve. Ezek a nem őshonos, biológiailag káros, ám megfelelő módon elkészítve igen ízletes fajok kihalászása ugyanis különösen ajánlott. Közülük némelyik táplálékkonkurenciája a rendkívül kedvelt süllőnek, némelyik pedig kifejezetten zavarja a horgászok rekreációját. Ki merem tehát mondani, hogy mind a horgászok, mind a halászok, mind a balatoni turizmus, vendéglátás érdeke, hogy legalább az imént felsorolt halfajokból tudjunk fogyasztani.

Farkas Sándor államtitkár úr a korábbi felvetésre úgy válaszolt, idézem: amiket önök javasolnak, élő problémák, ezeket elfogadom. Örülök, hogy államtitkár úr is problémaként tekint erre az ügyre. Akkor tehát közösen, a konstruktivitás jegyében oldjuk azt meg! Tisztelettel kérdezném a miniszter vagy az államtitkár urat: elfogadhatónak tartja-e, hogy a magyar emberek millióit, köztük Orbán Viktor miniszterelnök urat és a hozzánk látogató turistákat immár hatodik éve megfosztják attól, hogy a balatoni élővízből kifogott halat fogyaszthassanak? Amennyiben nem, mit kíván tenni annak érdekében, hogy ezek az élő problémák, ahogy említették, megoldódjanak?

De mivel sem miniszter úr, sem államtitkár úr nem tartózkodik az ülésteremben, így ezeket a kérdéseket majd egy másik alkalommal fogom feltenni, és köszönöm képviselőtársaimnak e késői órában a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:   227-266   267-268   269-270      Ülésnap adatai