Készült: 2024.09.20.15:10:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.),  85-90. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:09


Felszólalások:   79-85   85-90   91-97      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 114 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Vejkey Imre képviselő úr, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hogyan erősíti a Kormány a nevelőszülői rendszert?” címmel. Vejkey Imre képviselő urat illeti a szó. Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-KDNP-kormányzat 2013-ban elfogadta a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvénynek és egyes kapcsolódó törvényeknek a nevelőszülői jogviszony és a speciális ellátás átalakításával összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatot. A 2014. január 1-jén hatályba lépett módosítás a nevelőszülői tevékenység társadalmi presztízsének előmozdítása érdekében jelentős előrelépés volt.

A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony bevezetésének célja az egységes, a nevelőszülői hivatás magasabb szakmai, erkölcsi és anyagi elismerése és a munkaviszonyhoz hasonló feltételeket teremtő szabályozás biztosítása volt, mindez annak érdekében, hogy a családjukból kiemelt gyermekek minél nagyobb arányban részesüljenek a nevelőszülők által biztosított, családias ellátásban.

Több összehangolt intézkedés hatására folyamatosan növekszik a nevelőszülőknél élő gyermekek aránya az intézményes ellátáshoz viszonyítva. A 2009. év végi 56 százalékról a 2017. év végére 65 százalékra emelkedett, ez mintegy 10 százalékponttal történő emelkedés.

A nevelőszülők díjazása a 2014. január 1-jével bevezetett nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyhoz kapcsolódóan a minimálbér értékéhez kötötten indexálttá vált, és teljes körű egészségbiztosítási és nyugdíjjogosultság kapcsolódott hozzá. A jogviszony bevezetése valódi foglalkoztatásbővítést jelentett, és ezáltal hozzájárul az Európa 2020 stratégiában vállalt foglalkoztatási ráta eléréséhez is. 2015. július 1-jétől a természetbeni juttatások kiterjesztésre kerültek a nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek, fiatal felnőttek részére. A nevelőszülői ellátásra fordított központi költségvetés forrása is évről évre növekszik.

Éppen ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat: hogyan értékeli a nevelőszülői rendszer elmúlt néhány évét? Valamint: mit tesz a kormány a nevelőszülői rendszer további erősítése érdekében? Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Rétvári Bence államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen az elismerését és a tájékoztatását mindezekről a felvetésekről. Jó, hogy stabilan a Fidesz-KDNP-frakciószövetség támogatja a kormány ez irányú elképzeléseit, hiszen az ellenzéki oldalról sajnos ebben az elsőre konszenzusosnak tűnő, nevelőszülői hálózatot erősítő kérdéskörben sem kaphattunk támogatást; valamiért a politikai rövid távú szempontok mindig fölülírták azt, hogy itt mégiscsak a gyermeknek a rövid, közép- és hosszú távú érdekéről van szó, és mindig a gyermekek érdeke kell hogy az első legyen, és utána jöhet bármilyen más. Ahogy ön is utalt rá, szerencsésen nőtt azoknak a gyermekeknek a száma, akik nem intézményi körülmények között, hanem nevelőszülőknél tudják a hétköznapjaikat és hétvégéiket tölteni, hiszen ez a gyermek elsődleges érdeke. A 3 év alatti gyerekeknél ez a szám 74-ről 86 százalékra nőtt, a 3-6 év közötti gyermekeknél 85 százalékról 91 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik már nevelőszülőknél vannak, és nem intézményi körülmények között, a 12 év alatti gyerekeket összességében tekintve 76-ról 85 százalékra nőtt. Még a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyerekek esetében is 51-ről 59 százalékra nőtt azoknak a száma, azoknak az aránya, akik nevelőszülőknél vannak.

Ez nem önmagától történik, hanem ehhez arra van szükség, hogy nagyon sokrétű kormányzati intézkedés, beavatkozás történjen, és természetesen a forrásoknak is a bővítése, hiszen a nevelőszülők esetében átlagosan háromszoros jövedelememelkedésről beszélhetünk 2010 óta, és nagyon nagy segítség volt az is, hogy a jogszabályi környezet is változott: 2014. január 1-jén lépett hatályba a gyermekvédelmi törvény nagyarányú módosítása, amely ezt a 12 év alatti gyermekek elhelyezésével kapcsolatos fő elvet is rögzítette, hogy lehetőség szerint nevelőszülőknél kell őket elhelyezni, kivéve, ha a gyermek érdeke mást kíván azért, mert tartós betegsége vagy súlyos fogyatékossága van a gyereknek, vagy a testvérekkel való együttes elhelyezés mást követel meg. De ezen túlmenően, ha a gyermek érdeke nem ezeket követeli meg, akkor nevelőszülőnél kell elhelyeznie.

Egy egy gyermekről gondoskodó nevelőszülő 2010 környékén még nem nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban volt, és nem kapott akkora mértékű juttatást, mint most, akkor 15 ezer forintot kapott havonta.

A 15 ezer forint most 60 ezer forintra emelkedett, három gyereknél pedig 45 ezerről emelkedett 120 ezer forintra a juttatás. Ezen túlmenően járnak természetesen a nevelési díj, az ellátmány, a családi pótlék, valamint az állam által természetben a gyermekek után nyújtott ellátások.

A jövő évi költségvetést ugyan az ellenzék nem támogatta, de abban tovább emelkednek a nevelőszülők számára juttatható díjazások, 850 millió forinttal fogadtunk el többet a következő esztendőre, mint amennyit idén költünk erre. Nemcsak a költségvetésből, hanem fejlesztési forrásokból is igyekszünk bővíteni a nevelőszülői ellátást. Éppen ezért az egyik EFOP-program, amelynek az a címe, hogy „Nevelőszülői hálózatok infrastrukturális és szakmai fejlesztése”, 1,2 milliárd forint többletet biztosít a nevelőszülői hálózatnak.

Van ebben, ahogy a neve is nyilván sugallja, infrastrukturális fejlesztés, de van a minőségi ellátást javító, területi ellátottságot, lefedettséget javító intézkedés, a gyermekek gondozását segítő intézkedés, tárgyi eszközök vásárlása, továbbképzés, kompetenciafejlesztés, tudásbővítés, sokféle továbbképzés is szerepel ezek között

Mindemellett fontos az az országos kampány, ami zajlik, hiszen a tegnapi napon, szeptember 30-án zárult le a „Lehetetlen nincs” országos rajz- és kisfilmpályázat leadási határideje. Ezeket hamarosan szélesebb körben is meg lehet ismerni. Ez egy figyelemfelhívó kampány, amelynek majd több eleme is még jön, szakmai és szórakoztató események egyaránt lesznek benne. Ez is mutatja, hogy nemzetépítő felelősségünk van abban, hogy a nevelőszülőket kellő mértékben megbecsüljük erkölcsileg és anyagilag egyaránt, és erre a több mint 23 ezer gyermekre és fiatalra talán a kampány során is egy kicsivel több figyelem háruljon. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Vejkey Imre képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Mindenekelőtt köszönöm megtisztelő válaszát. Le kell szögeznem, hogy mint ahogy eddig is, úgy a jövőben is számíthat a magyar kormány a Fidesz-KDNP támogatására a nevelőszülői ellátás további erősítésnek a területén is. Természetesen nem lehetünk elégedettek, mivel egyértelmű cél, hogy a családban való ellátás minden gyermeknek a sajátja legyen, így továbbra is azon kell dolgoznunk, hogy a családjukból kiemelt gyermekek közül a lehető legtöbben nevelőszülőknél nevelkedhessenek, és minél több, gyermekotthonban elhelyezett gyermek kerüljön nevelőszülőkhöz, valamint ott jó minőségű ellátásban és jó nevelésben részesüljön. Válaszát köszönettel  még egyszer  elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   79-85   85-90   91-97      Ülésnap adatai