Készült: 2024.09.24.11:35:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.),  53-56. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:13


Felszólalások:   49-52   53-56   57-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Utolsó napirend előtti felszólalóként Kósa Lajos frakcióvezető úr következik, a Fidesz részéről. Parancsoljon!

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy legelőször is a Fidesz nevében minden megválasztott önkormányzati képviselőnek és polgármesternek gratuláljak, nekik a munkájukhoz sok sikert kívánjak. Nagyon sok mindent hallhattunk az önkormányzati választások eredményéről, de az nem véletlen, hogy számokat szinte senki nem mondott, mert a számok némiképpen mást mutatnak, mint amiről itt hallhattunk, főleg az ellenzék részéről. Azok a számok, amiket én ismertetek, a Nemzeti Választási Iroda hivatalos végeredményéből következnek, mindenki ellenőrizheti.

A tény az, hogy a fővárosban Karácsony Gergely nyerte a főpolgármesteri címet, de az is tény, hogy magasabb önkormányzati választási részvétel mellett 50 ezerrel kevesebb szavazója volt, mint az ellenzéki pártoknak az európai parlamenti választáson tavasszal. Eközben a Fidesz növelni tudta a fővárosban a szavazói számát, 24 ezerrel. Ez nem volt elég arra, hogy azt a különbséget ledolgozza a Fidesz, ami az európai parlamenti választásokon látszott az ellenzék oldalán, de soha nem látott mértékben szorítottuk meg a szavazók száma alapján az ellenzéket.

Nézzük meg, ugyanez a helyzet mit mutat a megyei jogú városok esetében! Még egyszer hangsúlyozom, az európai parlamenti választásokon a részvétel alacsonyabb volt, tehát kevesebb szavazó jelent meg, mint az önkormányzati választáson. A megyei jogú városok esetében az európai parlamenti választásokhoz képest az ellenzék 47 ezer szavazót vesztett, a Fidesz 5 ezer szavazót nyert. Ez azt jelenti, hogy nemcsak százalékosan teljesített jobban a kormánypártok összessége a megyei jogú városok esetén, hanem darabra is tudtuk növelni a szavazóink számát, az ellenzék pedig 47 ezer szavazót veszített.

A fővárosi és a megyei jogú városi világon kívül az a 6 millió 200 ezer ember, aki a vidéki Magyarországon lakik, a következőképpen nyilvánított véleményt: az európai parlamenti választásokhoz képest a Fidesz 226 ezer szavazattal kapott többet, az ellenzék 48 ezerrel, ami azt jelenti, hogy a növekmény a kormánypártok oldalán közel ötszörös volt az ellenzékhez képest. Így összességében, ha megnézzük a választás eredményét, a Fidesz az ellenzékhez képest 2019 tavaszán 128 ezer szavazattal kapott többet, most pedig 432 ezerrel. (Közbeszólás az ellenzék soraiból.) Tehát növeltük a bennünket támogató szavazók számát, arányaiban is azt kell hogy mondjuk, hogy az európai parlamenti választáson megjelentek 51,9 százaléka támogatta a kormánypártokat, most az önkormányzati választáson 53,3 százaléka.

Mi szeretnénk megköszönni a bennünket támogató választóknak azt, hogy bíztak bennünk, és kifejezésre juttatták összességében, hogy mind darabszámra többen állnak mellettünk, mint 2019 tavaszán, mind pedig arányaiban.

Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kétségtelen, hogy az a jelenség, ami bennünket is meglepett, hogy a magyar politika úgy alakult, hogy a nyilasok habozás nélkül összeálltak a szélsőséges liberálisokkal és a kommunistákkal (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), jelentős részgyőzelmeket könyvelhetett el. Hozzáteszem, az is nyilvánvaló, hogy ennek az összefogásnak az összetartó ereje a pénz és a hatalom. Nagyon reméljük, hogy nem azok a városok fogják ennek a levét meginni, amelyeket ők vezetnek, hanem közösen tudunk dolgozni Magyarország fejlődéséért, Magyarország építéséért, mert nekünk továbbra is Magyarország az első. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba válasza következik. Parancsoljon, államtitkár úr!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Valóban, sok minden történt azóta, amióta a Ház utoljára összeült, és a sok történés közül talán valóban az önkormányzati választás keltette a legnagyobb közéleti visszhangot. Mindenekelőtt én is szeretnék köszönetet mondani minden magyar embernek, aki élt a választójogával, és az átlagosnál magasabb részvétel azt mutatja, hogy fontosnak tartották ezt a választást, és nagy számban adták le a szavazatukat. Szeretnénk azoknak is köszönetet mondani külön, akik munkájukkal segítették, hogy a választás zökkenőmentesen lefolyjon. Gratulálunk minden megválasztott polgármesternek és képviselőnek, sok erőt és jó munkát kívánunk ahhoz, hogy előmozdítsák városaik és településeik ügyét. Gratulálunk a Fidesz-színekben megválasztott vezetőknek is, ők vannak a legtöbben, ami annak is köszönhető, hogy közülük nagyon sokan már bizonyítottak az elmúlt években, és komoly eredményeket értek el.

Ha az egészet a nyers számok felől közelítjük meg, akkor elmondhatjuk, hogy országosan 1,8 millió ember szavazott a Fidesz-KDNP jelöltjeire, 1,36 millióan pedig ellenzéki jelöltekre. A megyei jogú városok többségében, az 5 ezer főnél nagyobb lélekszámú települések többségében és minden megyei közgyűlésben a kormánypártok győztek. 600, azaz hatszáz település választott fideszes polgármestert  ez nagyon komoly eredmény.

Tudjuk azt is, hogy számos városban nem fideszes polgármester vagy nem fideszes jelölt győzedelmeskedett. Ezzel kapcsolatban szeretném itt is egyértelművé tenni, hogy a kormány minden várossal és minden megválasztott városvezetővel együttműködik, aki az ország és a saját városa, települése javát szolgálja, mindenki számíthat a kormány támogatására, aki a megválasztott tisztségét az építő munkára és nem az állandósított belpolitikai hadakozásra használja.

Ami Budapestet illeti, Tarlós István kilenc év után adja át a polgármesteri stafétabotot Karácsony Gergelynek; azt gondolom, hogy a lecke fel van adva. Tarlós István kilencéves polgármestersége alatt Budapest szintet lépett, a legdinamikusabban fejlődő világvárosok közé küzdötte fel magát, és minden remény megvan arra, hogy ezen az úton menjen tovább. Olyan, régóta húzódó beruházásokat sikerült lezárni, mint a 4-es metró  a baloldal kitalicskázta a pénzt, Tarlós István pedig befejezte a metróépítést , és megkezdődött a 3-as metró felújítása is.

(15.30)

Van már kerékpárkölcsönző rendszer, és folyamatosan újul meg a járműpark a BKV-nál, és a sort folytathatnám. Rengeteg köztér újult meg. Új arculatot kapott többek között a Széll Kálmán tér, a Kossuth tér és a Ferenciek tere is. A korábbi években ezek csak baloldali szórólapokon szerepeltek, de nem lett belőle semmi. Tarlós István idején ezek megvalósultak.

A közösségi terek megújulása is nagy hangsúlyt kapott. Állnak a Közszolgálati Egyetem épületei, megújult az Erkel Színház, a Zeneakadémia, és megújul az Opera is. Szépen halad a Liget Budapest-beruházás is. Én csak a reményemet szeretném kifejezni, hogy elmúlt a kampány, és Karácsony Gergely, illetve pártja, illetve a baloldal egésze nem fekszik majd keresztbe ennek a beruházásnak, mert Budapest ékköve lesz, ha megvalósul.

Épp ennyire fontos, hogy döntés született az új budapesti szuperkórház megépítéséről is. Ebben is fontos szerepe lesz a jövőbeni együttműködésnek a kormány és a főváros között.

Ami az előttünk álló időszakot illeti, illetve az elmúlt hónapok eredményeit, a magyar gazdaság változatlanul jól teljesít. Ami a pontos számokat illeti, 5,2 százalékkal bővült a gazdaság, ami az egyik legjobb eredmény az Európai Unióban, és ez sok mindenre ad lehetőséget, például arra, hogy folytassuk a családvédelmi akciót. Július 1-jétől már lehet igényelni a babaváró támogatást. Már 60 ezer család igényelte a családvédelmi akció valamelyik támogatását, a babaváró támogatást egyébként 40 ezren, az autóvásárlási támogatást 16 ezren, a falusi CSOK-ra szintén július 1-jétől lehet jelentkezni, azóta lehet igényelni, és közel 1500 kérelmet nyújtottak be. A CSOK-ot már 114 ezer család igényelte, és ez szintén egy fontos eredmény. Ezen az úton szeretnénk továbbmenni.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

S hogy még egy fontos területet említsek, a kormány arról is döntött, hogy 20 ezer forint értékű nyugdíjprémiumot, illetve 11 ezer forint értékű nyugdíj-kiegészítést biztosít a nyugdíjasoknak, amivel párhuzamosan a legidősebb korosztály 9 ezer forint értékű rezsiutalványt is kapott.

Ami az előttünk álló időszakot illeti, a kormány célfüggvénye nem változik: még több munkahelyet szeretnénk, ehhez magasabb béreket, nagyobb támogatást a családoknak és mindezek mellé biztonságot. A kormány ezeket a célokat szolgáló javaslatokat terjeszt majd a Ház elé. Ehhez kérjük a képviselőtársak támogatását. Jó munkát kívánunk! Köszönjük szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   49-52   53-56   57-60      Ülésnap adatai