Készült: 2024.09.21.10:47:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.),  211-218. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:31


Felszólalások:   203-210   211-218   219-226      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Böröcz László, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Hogyan állíthatók meg a hazai önkormányzatok jogszerű működését sértő cselekmények?” címmel. Böröcz képviselő urat illeti a szó.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Kedélyeket borzoló kép- és hangfelvételek kerültek nyilvánosságra a sajtóban azzal kapcsolatban, hogy a kispesti kerületi önkormányzatban néhányan, főként egy bizonyos képviselő, miként vélekednek a közéleti szerepvállalásból eredő haszonszerzést illetően. Lackner Csaba önkormányzati képviselő gátlásokat nem ismerve, nyíltan beszél arról, hogy milyen egyéb utakat járva lehet százmilliókat keresni többek között azáltal, hogy saját strómanok alkalmazásával, azok fizetésének 60-70 százalékát leszedve anyagilag igen jól lehet járni. Mi ez, ha nem a választók bizalmának eljátszása és a közélet tisztaságának súlyos megsértése? Az ilyen személyek tevékenységének köszönhetően komoly aggályok támaszthatók a kerületi vezetéssel szemben, mégpedig azzal összefüggésben, hogy képesek-e a helyi közhatalom-gyakorlás színterének, az önkormányzat törvényes működésének biztosítására.

A felvételekből jól kivehető, hogy az ismertetett korrupciós stratégia nem ismeretlen a szocialisták háza táján. Sajnos, úgy látszik, hogy ezek a rendszerváltozást követő években megkonstruált és bevált módszerek a mai napig működnek a balliberálisok oldalán. Magyarországon nem megengedhető ma az, hogy választott képviselők kontroll nélkül, a törvényi kereteket áthágva anyagi haszonszerzésre irányuló tevékenységükkel veszélybe sodorják a helyi közélet tisztaságát, a helyi önkormányzatok működésének és városgazdálkodásának jogszerűségét.

Az elhangzottakra tekintettel kérdezem tisztelettel a miniszter urat, hogyan állíthatók meg a hazai önkormányzatok jogszerű működését sértő cselekmények. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót válaszadásra Gulyás Gergely miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Röviddel így az előző felszólalása után a képviselőtársamnak azt hittem, szavaimnak sokkal nagyobb súlya van, kicsit fáj is, hogy mégiscsak ezek mérsékeltek, de azért a szocialista képviselők szavainak súlyát sem szeretném elvitatni. Valóban, itt Lackner Csaba az, MSZP-s önkormányzati képviselő, akit mi hamar megismertünk a felvételen, de a saját polgármesterének viszont ez két hétbe telt, azt mondta el elég jól érthető és hallható magyar nyelven, hogy havonta másfél millió forintot visz haza, eközben papíron, hivatalosan valamivel kevesebb mint negyedennyi a fizetése. Azt is elmondta, hogy hülye az, aki néhány száz millió forintot nem tud önkormányzati munkával félretenni. Láttuk itt sok öntudatos ellenzéki képviselőn, hogy okosnak gondolják magukat, egészen új jelentése van ennek fényében ezeknek a mondatoknak. Azt is hozzá tudjuk ehhez tenni, hogy a Magyar Szocialista Párt, illetve az adott kerület polgármestere a választási kampányban végig semmit nem tett ez ellen a korrupciós ügy ellen, és utána Lackner Csaba döntött arról, hogy egyelőre felfüggeszti a saját párttagságát.

Ezért azt kell feltételezzük, hogy amiről ő beszél, az egy olyan gyakorlat, amit nem egyénileg folytatott, hanem ami a Magyar Szocialista Pártban mindennapi gyakorlat. Ezzel a Szocialista Párttal pedig ma a Jobbiktól a Demokratikus Koalíción át mindenki együtt indult, és mindenki őket támogatta. Attól tartunk, és ez a legnagyobb félelmünk, hogy a Demszky-korszak folytatódhat Budapesten a választások eredményeként, és Lackner Csaba szavai ezt támasztják alá. Az újdonság az lesz, hogy a Demszky-korszak most már sokkal több képviselővel és színesebb képviselőkkel folytatódhat; reméljük, hogy ez elkerülhető lesz.

Nyilvánvaló, hogy ami történt, az bűncselekmény, és azt várjuk, hogy a büntetőeljárás tisztázza azt, ami Kispesten történt. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg Böröcz képviselő urat.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a válaszát, miniszter úr. Arra felhívnám a figyelmet, hogy tulajdonképpen ezen a hangfelvételen többek között az is hallható, hogy a kerületi polgármestert mivel vádolják meg: több millió forintot kapott egy ügyben, és hogy egyébként ingatlanvásárlásokba fekteti az így megszerzett vagyonát, nyilván nem a saját nevén. Tehát ez is felvet néhány kérdést. De hogy ezt a baloldal hogyan intézte? Az MSZP és Karácsony Gergely is azt mondta, hogy ezt az ügyet magának Gajda Péter polgármesternek kell kivizsgálnia, ami azt jelenti gyakorlatilag, mintha azzal bíznánk meg a főnökét, hogy egyébként vizsgálja ki a saját bandatagjának, aki lebukott, az ügyeit. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Polt Péter!) Azért mégiscsak egy kicsit vicces a történet.

A másik pedig az, hogy még nem emelkedtek gyurcsányi magasságokba, mert még hátravan az, amit sajnos az elmúlt időszakot tekintve simán el tudok képzelni, hiszen 2006. november 17-én Gergényi Pétert Demszky Gábor Gyurcsány Ferenccel karöltve kitüntette. Lehet, még megérjük azt is (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy Gajda Pétert kitüntetik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz megilleti Gulyás miniszter urat.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Egyrészt az új Fővárosi Közgyűlés korrupcióval kapcsolatos álláspontjáról nagyon könnyen tudunk majd információt szerezni, hiszen ha jól hallottuk a hírekből, akkor Demszky Gábor díszpolgári címéről fognak szavazni. Ott állást lehet foglalni arról, hogy ki az, aki támogatja azt a korrupt húsz évet (Dr. Varga-Damm Andrea: Miért nem indult büntetőeljárás?), ami a főváros működését 1990 és 2010 között jellemezte, és aminek következtében egyébként számtalan gazdasági bűncselekmény miatt büntetőeljárás is indult. A konkrét ügyben pedig szintén a hírek alapján azt tudjuk, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdasági vesztegetés bűntette miatt indított nyomozást. Reméljük, hogy az eljárás feltárja azt a működést, amire a szocialista képviselő szavai utalnak. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(18.40)




Felszólalások:   203-210   211-218   219-226      Ülésnap adatai