Készült: 2024.09.19.03:24:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Burány Sándor képviselő úr, Párbeszéd-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Élni és élni hagyni  több évszázados alapelve ez a világnak. Magyarországon sajnos ennek az elvnek az alkalmazása kiveszőben van. Sajnos. Pedig néhány napig úgy tűnt, hogy akár visszatérhet ennek az elvnek az alkalmazása. Mint az ismert, az önkormányzati választásokon az ország legnagyobb, legfejlettebb városainak nagy részében az ellenzék nyert. Néhány napig úgy tűnt, hogy a Fidesz és a kormány ebből ért, ért és tanul. Ért és tanul, és rádöbben arra, hogy semmi értelme az állandó harcnak, az ellenzéki önkormányzatok kiszárításának, az izomból való politizálásnak. Úgy néz ki  néhány napig úgy nézett ki legalábbis , hogy Magyarországon újra eljöhet egy olyan kor, amiben a politikai pártok egymást nem ellenségnek tekintik, önkormányzat és állam nem ellensége, hanem partnerei egymásnak, ahol a felek azt keresik, hogy az elképzeléseket hogyan tudják egyensúlyba hozni, hogyan tudják megtalálni azt az optimumot, ami jó az államnak, jó az önkormányzatoknak, végső soron jó az egész országnak.

Ez a kegyelmi állapot sajnos csak néhány napig tartott, és úgy néz ki, hogy Orbán Viktor és a Fidesz a kormányzásának, politizálásának legrosszabb hagyományaihoz tér vissza: szakít az élni és élni hagyni elvével, visszatér az izomból való politizáláshoz, és ott kurtítja az önkormányzatok lehetőségeit, ott bünteti meg a többségében ellenzéki vezetésű városokat, ahol csak tudja. Nincs ez így jól, ez így több mint tragikus.

Néhány friss fejlemény. Nem elég, hogy a kormány és a Fidesz elvette a városoktól a kórházakat, és látjuk, hogy a kórházak rosszabb helyzetben vannak, az egészségügy lepusztultabb állapotban van, mint valaha; nem elég, hogy a Fidesz elvette az önkormányzatoktól az iskolákat, és látjuk, hogy az oktatásban több nehézséggel kell számolnunk, mint valaha; úgy döntött a Fidesz, hogy tovább kurtítja a lehetőségeket, és most éppen azt találta ki, hogy az iparűzési adó felhasználását korlátozza. Megmondja egy eddig szabad felhasználású önkormányzati forrásról, hogy mire költheti a jövőben, tovább kurtítva az önkormányzatok és a nagyvárosokban többségében ellenzéki vezetésű önkormányzatok lehetőségét. Eddig ezek a városok eldönthették, hogy a területükön mi épüljön, és azt is, hogy hol. Most úgy néz ki, ezt is a kormány akarja eldönteni, hiszen az építéshatósági jogkörök önkormányzatoktól való elvételével ezentúl nem a városok, a helyi választott testületek fogják megmondani, hogy városukban hol és mi épüljön, hanem közvetlenül a kormány a hivatalokon keresztül. És hiába szeretné, mondjuk, egy város a fojtogató közlekedési nehézségek megoldására azt, hogy épüljön egy újabb híd, ha a kormány kedvenc nünükéje a sport, akkor nem hidat épít, hanem kézilabdacsarnokot.

Mindent Orbán Viktor és kormánya akar megmondani. Ennek nem lesz jó vége. Nem lesz jó vége az ország szempontjából elsősorban, de sajnos nem lesz jó vége egyéb szempontból sem. Minél inkább úgy gondolja a Fidesz, hogy izomból kell politizálni, minél inkább azt gondolja a Fidesz, hogy nem tárgyalni, hanem harcolni kell, minél inkább úgy gondolja a Fidesz, hogy nem kompromisszumokra, hanem folyamatos győzelemre kell törekedni, nos, azt kell mondanom önöknek, annál csúnyább lesz a vége. Ne várják meg, térjenek vissza a józan ész politikájához, a kiegyezéses politikához, az élni és élni hagyni elvéhez! Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Itt is szeretném rögzíteni  sokadjára megyünk bele ebbe a vitába , hogy a kormánypártok kapták a legtöbb szavazatot az október 13-ai választáson, a legtöbb polgármestert a kormánypártok adják, hiába próbálják önök ezt kétségbe vonni. A kormány politikája változatlan: minden városnak, minden településnek támogatást nyújt, innentől kezdve a városvezetőkön múlik, hogy élneke ezzel a lehetőséggel. Nagyon fontos körülmény például Budapesten, hogy a kerületvezetők jelentős pénzügyi többlettel adják át a stafétabotot, egész pontosan 93 milliárd forintos többlettel; ez teljesen eltérő gyakorlat ahhoz képest, amit korábban tapasztaltak a baloldali kerületvezetők részéről. Az a helyzet, hogy önt végighallgatva azt látom, hogy a legrosszabb Demszky Gábor-féle hagyományt folytatják (Derültség a Párbeszéd soraiban.), azzal, hogy elkezdenek kihátrálni az ígéreteikből, és már most látszik, hogy ennek a terhét megpróbálják rátolni a kormányra.

Ami az egészségügyet illeti, szeretném felhívni az ön figyelmét, hogy a jelenlegi kormány 724 milliárd forinttal többet biztosít az egészségügy számára, mint önök az utolsó kormányzati évükben.

Ami az iparűzési adót illeti, ön megpróbálja félrevezetni a közvéleményt. Eddig is kötelezettsége volt az önkormányzatoknak, hogy a közösségi közlekedést finanszírozzák. A főváros ügyében annyiban más a helyzet, hogy a kormány jelentős többlettámogatást biztosít a közösségi közlekedésre, és ezt a többlettámogatást a jövőben is meg fogja adni.

(9.20)

Azt azonban ne várja el, hogy végignézzük, hogy miközben önök közösségi közlekedésre kérik a pénzt, felmerül a gyanúja annak, hogy másra fogják elkölteni, mint Demszky Gábor esetében ez előfordult.

És ha valaki arra kíváncsi, hogy mi a politikájuk lényege, akkor érdemes megnézni az elmúlt napokat: az látszik, hogy Karácsony Gergely a Bajnai-féle stratégiát viszi  megpróbálja azt mondani, hogy ő ott sem volt, nem is felelős semmiért. Amikor például Czeglédy Csaba szerződéseiről kérdezték, azt mondta, hogy bocsánat, de az, hogy egy kerületi polgármester kivel szerződik és kivel nem, az milyen módon van rám hatással  kérdezi ő. Ez önmagában is abszurd. Ennyi a mondandója arra, hogy Czeglédy Csaba világítja át a kerületeket, aki elítélt; elítélt bűnöző, adóbűnözésért ítélték el. Tényleg hasonló hárítás ez, mint amit Bajnai Gordon bemutatott, például a Hajdú-Bét-ügyben.

És abban sem látnak önök kivetnivalót, hogy Draskovics Tibor is szerepet kap a városházán, mert arra utalnak önök, hogy szakmai tudása meg munkabírása van. Hát, szakmai tudás, könyörgök! Draskovics Tibor pénzügyminisztersége alatt Magyarországon volt a második legnagyobb költségvetési hiány a világon. Erre mondja Karácsony Gergely, hogy abszolút vállalható. Ő mondta ezt, hogy abszolút vállalható. Czeglédy Csaba morálja abszolút vállalható, meg Draskovics Tibor szakmaisága. Nincs több kérdésünk.

Illetve van. Jó lenne, ha önök eldöntenék, hogy például az új budai szuperkórház ügyében mi az álláspontjuk, hogyha már egészségügyről van szó. Azt tudjuk, hogy az új balos polgármester megpróbálja elkaszálni. Várjuk az önök állásfoglalását. Szeretnék ezt a budai szuperkórházat vagy nem szeretnék? Ez egy több száz milliárdos fejlesztés.

Nem látunk tisztán a dízelek kitiltása ügyében sem; Karácsony Gergely múlt héten azt mondta, hogy megpróbálták kiforgatni a szavait. A szavain semmi kiforgatnivaló nincsen, mert egyértelműen fogalmazott: legutóbb a Blikknek arról beszélt, hogy a magyarok ne vegyenek idősebb dízelautókat, mert előbb-utóbb a város nem tehet mást, mint hogy ezeket bizonyos városrészek kapcsán kitiltja a városból. Kitiltja a városból. Erre megkérdezte a riporter, tisztelt képviselő úr, hogy lehetséges-e, hogy 2024-ben egy öregebb dízelautóval már nem lehet bemenni a belvárosba, és a főpolgármester azt mondta, hogy simán lehet. És nem ez az egyetlen ilyen állásfoglalás, ez nem csak egyetlen mondat. Dorosz Dávid főpolgármester-helyettes is azt mondta, hogy kezdeni kell valamit a dízelautók belvárosban való jelenlétével, ez napirenden van, beszélni kell róla.

Hát akkor, tisztelt képviselő úr, beszéljenek, tegyék egyértelművé, hogy milyen terveik vannak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hadd ismerje meg azokat a nyilvánosság, ismerhessék meg a képviselők, és ami ennél is fontosabb, ismerhesse meg minden érintett magyar állampolgár! Egyébként nemcsak a budapestiek, hanem a vidékiek is, mert amikor Budapestre jönnek, őket is érintené egy ilyen korlátozás.

A teljes képet nézve az az érzésünk, mintha önök az SZDSZ-film felújított változatát vetítenék. Beígértek valami lop-stopot  emlékszünk korábbról is ilyenre , de Czeglédy Csaba, kórházstop, múzeumstop és dízelautóstop lesz belőle, meg persze mindenekelőtt fizetésemelés saját maguknak. A jövőre hivatkoznak, de a múlt gyakorlatait és a múlt figuráit hozzák vissza. Ez nem sok jót ígér Budapestnek. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai