Készült: 2024.09.21.21:24:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.),  165-176. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:02


Felszólalások:   149-164   165-176   177-192      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség, közlöm önökkel.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Marokkói Királyság Kormánya között létrejött, az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat, valamint a Magyarország és a Marokkói Királyság között létrejött kiadatási egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat együttes általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztések T/7996. és T/7997. számokon a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők.

Tisztelt Országgyűlés! Elsőként megadom a szót Völner Pál úrnak, az Igazságügyi Minisztérium államtitkárának, előterjesztőnek. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat célja a Magyarország és a Marokkói Királyság között létrejött kiadatási egyezmény és a Magyarország Kormánya és a Marokkói Királyság Kormánya között létrejött, az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezmény kihirdetése. A Magyarország és a Marokkói Királyság között létrejött kiadatási egyezmény célja Magyarország és a Marokkói Királyság között a kiadatási eljárás jogi kereteinek megteremtése. Az egyezmény meghatározza a kiadatási bűncselekmények körét, a kiadatás megtagadásának kötelező és mérlegelhető okait, rögzíti a kiadási kérelmek megküldésére és fogadására kijelölt központi hatóságokat, a kiadatási kérelem tartalmi elemeit és kötelező mellékleteit, valamint rendezi a harmadik állam részéről történő továbbadás, illetve a kiadatási kérelmek ütközésének eseteit.Az egyezmény rendelkezik a specialitás elvének érvényesüléséről, az ideiglenes letartóztatásról, a személyátadásról, illetve annak elhalasztásáról, az ideiglenes kiadatás intézményéről, valamint az átmenő szállításról. Az egyezmény tartalmazza továbbá a tárgyak elkobzásáról és átadásáról, a költségviselésről, az adatvédelemről, a más nemzetközi szerződésekhez való viszonyról és a vitarendezésről szóló rendelkezéseket. A Magyarország Kormánya és a Marokkói Királyság Kormánya között létrejött, az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezmény célja Magyarország és a Marokkói Királyság között az elítélt személyek átszállítására vonatkozó szabályok megállapítása annak érdekében, hogy az elítéltek társadalomba történő visszailleszkedésének elősegítése céljából saját államukban tölthessék le végrehajtandó büntetésüket.

Az egyezmény meghatározza az elítélt személyek átszállításának feltételeit, az eljárás lefolytatása érdekében megküldendő iratokat, rögzíti az átszállítási kérelmek megküldésére és fogadására kijelölt központi hatóságokat, az átadás szabályait, az átvett büntetés végrehajtásának szabályait, rendezi a tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó szabályokat a felek között, valamint az elítélt személy irányába. Az egyezmény rendelkezik az átmenő szállításról, a nyelvhasználatról, a költségek viseléséről, a más nemzetközi szerződésekhez való viszonyról és a vitarendezésről.

Az egyezmények kihirdetését törvényben szükséges megtenni, mivel az állampolgárok alapvető jogait és kötelezettségeit is érintő kérdésekben kell állást foglalni. Az egyezményekben nem szabályozott kérdésekben a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló törvény, az 1996. évi XXXVIII. törvény rendelkezései az irányadók. Az egyezmények csak akkor léphetnek hatályba, ha a részes államok saját nemzeti joguknak megfelelően kihirdetik az egyezmények rendelkezéseit.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy fogadják el a törvényjavaslatokat. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Vezérszónoki felszólalások következnek. Hubay György képviselő úr, a Fidesz vezérszónoka az első. Parancsoljon!

HUBAY GYÖRGY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Hölgyeim és Uraim! A globalizáció korában élünk, ez mindannyiunk számára világos és egyértelmű. A világkereskedelem minden eddiginél intenzívebben növekszik, az utazás felgyorsult, az információcsere időbeli korlátai pedig gyakorlatilag megszűntek létezni. Sajnos  ahogyan az ilyenkor lenni szokott  az innováció és a fejlődés nyújtotta előnyöket a szervezett bűnözés is gyorsan elkezdte a maga hasznára fordítani. Ez pedig egy olyan kihívást jelent, amire gyorsan és hatékonyan kell reagálnunk. Nem szabad engednünk, hogy a bűnözők kihasználják a globalizáció nyújtotta kiskapukat, hogy egy-egy ország közötti koordináció hiányát kihasználva elmeneküljenek az igazságszolgáltatás elől. Éppen ezért úgy gondolom, életbevágóan fontosak az ilyen egyezmények, melyek eszközül szolgálnak mind az egyes bűnelkövetők, mind a szervezett bűnözés elleni harchoz. A modern jogállam számára a nemzetközi együttműködés a határokon átívelő bűnözés felszámolásában nem opció, hanem kötelesség.

A Fidesz-frakció úgy látja, hogy ez az egyezmény megfelelő módon fekteti le a kiadatás pontos jogi kereteit, mindezt úgy, hogy közben a két szerződő ország belső szuverenitását tiszteletben tartja, pontos határokat szabva a kiadatási kötelezettségeknek. Fontos ugyanis, hogy az ilyen egyezmények kellő körültekintéssel fogalmazzanak, hiszen előfordulhatnak esetek, amikor a kiadatás problematikussá válhat. Tisztáznunk kell, hogy mi történik, ha a kiadatás nemzetbiztonsági problémákba vagy emberi jogi dilemmákba ütközik. Elejét kell vennünk továbbá a politikai üldöztetésnek, ilyen esetben sem szabad együttműködést tanúsítanunk a kiadatáskérő ország felé.

(18.50)

Ami pedig az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezményt illeti, fontosnak tartjuk kiemelni annak társadalmi aspektusát. Az, hogy az elítélt személyeknek nem egy idegen országban, ismeretlen környezetben kell letölteniük a büntetésüket, jelentősen hozzájárul a társadalomba történő későbbi visszailleszkedésükhöz. Ez az egyezmény tehát sokkal több, mint puszta logisztikai megoldás. Örülünk, hogy a törvényjavaslat általános indoklása is hangsúlyozza ezt az integrációs szempontot.

Mi tehát a Fidesz-frakcióban úgy látjuk, hogy a két megállapodás pontosan és körültekintően rögzíti a kiadatás és az átszállítás feltételeit és körülményeit. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Bana Tibor képviselő úr, Jobbik-vezérszónok, parancsoljon!

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A mai napon már volt szó olyan megállapodásokról, egyezményekről, ezekre utaltam a napirend előtti felszólalásomban, amelyekkel kapcsolatban nagyon kritikusak vagyunk, és teljesen más a hozzáállásunk, mint a kormányé, gondolok itt a Nemzetközi Beruházási Bank, az IIB ügyére, vagyis a KGB bank kérdésére, de említhetem a Türk Tanácsnak a kérdését is, amelyről pénteken lesz majd az általános vita itt az Országgyűlésben.Viszont az előttünk fekvő két egyezmény tekintetében már egy más helyzetről beszélhetek, hiszen azt kell mondanom a Jobbik képviselőcsoportjának vezérszónokaként, hogy ez a két törvény teljes mértékben megfelel a nemzetközi normáknak és előírásoknak, így a Jobbik egyértelműen támogatni tudja ezeknek a kihirdetését. Azt külön üdvözöljük, hogy az október 21-ei aláírás után ilyen hamar az Országgyűlés elé kerülhettek ezek a bűnüldözés szempontjából és egyéb aspektusból is fontos törvényjavaslatok.

Tisztelt Országgyűlés! A Marokkóval folytatott szorosabb kapcsolat azért is meghatározó, mivel az afrikai kontinensről érkező bevándorlók meghatározó hányada ezen az országon keresztül száll tengerre, hogy elérje Európát. Nem véletlen az sem, hogy az EBESZ parlamenti közgyűlésének történetében először tartottak ülést Marokkóban, Marrakeshben idén októberben.

A Jobbik bízik benne, hogy egyre többen fogják felismerni annak fontosságát, hogy a migrációt, egészen pontosan az illegális bevándorlás problémáját a kibocsátó országokban állítsuk meg, amihez elengedhetetlen az érintett államokkal történő szoros együttműködés. Ezek az egyezmények is ezt célozzák más fontos alapelvek mellett, így ezek alapján a Jobbik frakciója támogatni tudja a kihirdetésüket.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Nacsa Lőrinc képviselő úr, a Kereszténydemokrata Néppárt frakciójának szónoka!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az önök által már ismertetett két egyezményt Varga Judit igazságügyi miniszter asszony és Mohamed Benabdelkader, a Marokkói Királyság igazságügyi minisztere írta alá Marrakeshben 2019. október 21-én. A két egyezmény kihirdetését célzó törvényjavaslat együttes tárgyalása, az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezmény és a kiadatási egyezmény Magyarország és a Marokkói Királyság között egy fontos, bűnügyi együttműködést erősítő bilaterális egyezmény, amely elősegíti a két ország közötti kapcsolatot, valamint hozzájárul a nemzetközi bűnözés elleni hatékonyabb fellépéshez. Marokkó fontos partnerünk, Északnyugat-Afrika gazdaságilag és politikailag is talán legstabilabb térsége.

A két egyezmény nagyban hozzájárul a két ország közötti stabil, hasznos partneri kapcsolatok építéséhez, ami elősegíti a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat is. Marokkó részéről nagy az igény a magyar agrárium termékei iránt, és hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a marokkói gasztronómia. Éppen ezért nem véletlen, hogy idén Marokkó volt a díszvendége az idei országos mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállításnak.

A kétoldalú kereskedelmi kapcsolataink bővítésének tehát az egyik fő eleme az agrárium termékei, ugyanakkor Marokkóval a biotechnológia, a mezőgazdaságigép-gyártás, a vízgazdálkodás, a digitalizáció és az innováció területén is nagyobb gazdasági együttműködést tudunk megvalósítani az elkövetkezendő években.

A magyar vízügyi és agrárszakemberek tudása, a munkájuk magas színvonala Marokkóban is fogalomnak számít. Marokkó azért is fontos ország számunkra, mert rendkívül gazdag kulturális, történelmi örökséggel rendelkezik, számos magyar turista is meglátogatja évről évre. Marokkóban kilenc világörökségi helyszín van, három világvalláshoz kötődő civilizációk lenyomata, amely páratlan történelmi örökséget eredményezett.

Ezenkívül Magyarország érdekelt egy stabil, erős Marokkóban, ugyanis Marokkó közvetlenül szomszédos az Európai Unióval, és ahogy ezt képviselőtársaim is elmondták, a migrációkibocsátó országok számára is fontos állomáshely Marokkó, így a kibocsátó országokban, akár Afrika délebbi részein, szubszaharai részein is segítenünk kell, de nagyon fontos, hogy stabil kapcsolatokat tartsunk fönn Marokkóval, mert a térség stabil országáról beszélünk. Éppen ezért a KDNP-frakció is támogatja a törvényjavaslat kihirdetését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Gurmai Zita képviselő asszony az MSZP vezérszónoka. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én mindenképpen úgy gondolom, hogy ezek gondosan előkészített dokumentumok. A kedves kollégák elmondták azt, amiről én szerettem volna beszélni, úgyhogy ennek megfelelően támogatom, és természetesen ennek megfelelően a Magyar Szocialista Párt frakciója is. (Taps.)

ELNÖK: Példásan egyértelmű és ehhez mérten rövid vezérszónoki felszólalást hallottunk. Köszönjük szépen.Így aztán ennek a körnek a végére is értünk. Kétperces felszólalásra nem jelentkezett senki. Normál szót kérő képviselő nem jelentkezett. Megkérdezem, kíváne még élni valaki a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelzés.) Megállapítom, hogy nem.

Minthogy további felszólalásra senki nem jelentkezett, az együttes általános vitát lezárom. Megkérdezem az államtitkár urat, kíváne reflektálni. (Jelzésre:) Parancsoljon!

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Két szóban. Köszönöm szépen a frakciók támogatását. (Taps.)




Felszólalások:   149-164   165-176   177-192      Ülésnap adatai