Készült: 2024.05.01.23:15:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2019.11.06.), 38. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:28


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Az előző felszólalásomban elmondtam, hogy két témával szeretnék még foglalkozni, ez a gyermekétkeztetésről elvégzett ellenőrzés és annak az eredménye, a másik meg az egészségügyben elvégzett ellenőrzés. De hadd reagáljak az előttem szólókra néhány mondatban! Turi-Kovács Béla, nagyon sajnálom, hogy elment már; amikor beszél, nagyon szeretem őt hallgatni, és a mostani felszólalása is olyan volt az utolsó mondat kivételével  amikor támogatta a kormánypártot abban, hogy meg fogja szavazni a jelentést , hogy akár itt is ülhetne az ellenzék oldalán.

Az egyik legjobb rész a felszólalásában az volt, amikor kitért az alapítványokra, hogy hogyan veszíthetik el, és felhívta az ÁSZ figyelmét arra, hogy hogyan fogják ezt majd ellenőrizni, meg feladatuk lesz ezzel, hogy az alapítványokba pumpált közpénzek hogyan veszíthetik el közpénzjellegüket. Szerintem az első vizsgálatot akkor Matolcsy Györgynél kellene kezdeni, és jó lenne, ha végre elkezdenék, mert ez már több éves sztori, hogy az MNB a közpénzeket hogyan lopja el a saját alapítványain keresztül. Több száz milliárd forintról beszéltünk az elmúlt években. És nagyon köszönöm, hogy kormánypárti politikustársam ezt itt, a parlament előtt elmondta, hogy erre nagyon oda kellene figyelni, és az ÁSZ-nak ezzel lenne dolga.

A másik, hogy nagyon köszönöm Varga-Damm Andreának, hogy felhívta a figyelmet arra, hogy az ÁSZ külön figyel azokra a társadalmi csoportokra, akik mélyszegénységben élnek. És akkor itt is lenne feladata az ÁSZ-nak, csak tudjuk nagyon jól, hogy kormánypárti politikusokhoz kötődik ennek a több milliárd forintnak az ellopása. Akár Farkas Flóriánt emlegethetném.

Elnök Úr! Akkor, amikor önöket azzal vádoljuk, hogy részrehajlóan végeznek vizsgálatokat, akkor itt vannak a példák, hogy miért történik ez meg. Bocsánat, itt is komoly összegekről beszélünk, több milliárd forint ellopásáról, úgy, hogy még duplán fizettük ki, mert Farkas Flórián ellopta, és még mi utána ezt még ki is fizettük újra. Mert a költségvetés vállalta a felelősséget, és azóta is várjuk, hogy valaki tegyen már valamit. Igen, lehet azt mondani, elnök úr, ön felszólal, feláll, és azt mondja, hogy tegyük meg a szükséges jogi lépéseket. Elnök Úr! Hányszor tettünk feljelentést ezekben az ügyekben? Önnel levelezünk, minden ellenzéki politikus! Felhívjuk a figyelmet azokra a visszásságokra, majd ön meg ad egy választ, hogy majd ezt fogjuk csinálni vagy azt nem fogjuk csinálni, vagy leírja, hogy tegyük meg a feljelentést, Polt Péter meg végzi a dolgát. Érti, elnök úr, hogy miről beszélünk? Látom, hogy nem érti, mert nem akarja érteni.

Na, akkor konkrétan arra az ügyre térjünk ki, hogy milyen a gyermekétkeztetés helyzete. És szeretném, ha elmondaná, mert mondta, hogy önök egy ellenőrző szerv, és túl sok eszközük nincsen, megteszik az egészségüggyel kapcsolatban is az ajánlásokat, és akkor a kormányt hogyan lehetne…  és mondta, hogy vannak kényszerítő eszközei. Akkor jó lenne, ha meghallhatnánk, hogy mik azok a kényszerítő eszközök, hogy azokat az ajánlásokat a kormány betartsa, amiket önök leírnak.

De akkor térjünk rá a gyermekétkeztetésre! Idézni fogok elég sokat az önök jelentéséből. Ez a jelentés a gyermekétkeztetés rendszerének ellenőrzéséről 2019. VIII. hó 16. napján lett nyilvános, és ezt minden képviselő megkapta.

„Az ellenőrzés háttere, indokoltsága. A gyermekétkeztetés, az abban részt vevők számossága, a közpénz nagysága, a gyermekek életkoruknak megfelelő mennyiségű és minőségű élelemmel történő ellátása és ezzel összefüggésben az egészség megőrzése miatt a társadalom figyelmének központjában van.” Ezt teljesen jól látják itt. Ha tehetnék egy kritikai megjegyzést azonnal, az első mondatnál, annyit hadd tegyek már meg, hogy én megfordítanám a sorrendet. Értem, hogy nagyon fontos a közpénz nagysága, a résztvevők nagysága. Én azt hangsúlyoznám legfőképpen, hogy a gyermekek egészsége a legfontosabb, meg hogy a gyermekek azt a szolgáltatást olyan minőségben megkapják-e, ahogy kellene, és utoljára tenném azt, hogy a közpénz nagysága mit jelent. Számomra egy kicsit a gyermek mindig fontosabb, mint hogy azzal kezdjük, hogy a közpénz nagysága.

„Országos szinten a gyermekétkeztetést biztosító nevelési-oktatási intézmények többségében kiszervezett szolgáltatás esetén tálalókonyha, egyharmadában helyben működő főzőkonyha található. A 2014. évben a bölcsődék száma 736, a gyermekek és gyermekétkeztetésben részt vevők száma 37,3 ezer fő, amelynek 30 százaléka kedvezményben részesülő volt.” Most itt nem fogom felsorolni, hogy hogyan növekedett. Mindenki tudja, aki a parlamentben ül, hogy hogyan növekedett a kedvezményes étkeztetésben részt vevők száma az utóbbi években.

És itt utána kifejtik, hogy ugyebár azt megjegyzem, hogy a szociális gyermekétkeztetést a szocialista kormány vezette be, mert önök, amikor itt a parlamentben vitatkozunk, folyamatosan elfelejtik mondani. Ez olyan, mintha a Fidesz találta volna ki, és közben arról elfelejtenek beszélni, hogy a szociálisan rászoruló gyerekeknek az étkeztetést, majd a nyári szünidei étkeztetést mi vezettük be, és helyesen utána önök ezt folytatták.

És akkor felsorolják utána, hogy az évek alatt hogyan nőtt 2014-től 52,2 milliárd forintról 71,7 milliárd forintra ennek az étkeztetésnek az összege. Lényegében azért rendelték el ezt a vizsgálatot, mert meg kellett nézni, hogy hogyan hasznosítják az önkormányzatok ezt a költségvetési forrást.

A szünidei gyermekétkeztetésre jogosultak nyilvántartásával kapcsolatban az alábbiakat állapították meg. „A jogosult hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek részére a Gyvt. alapján az önkormányzatoknak a szünidei gyermekétkeztetést ingyenesen biztosítani kell.

(12.10)

A nyilvántartás vezetésének elmulasztása, illetve a nem szabályszerű vezetése következtében nem volt igazolható, hogy a szünidei gyermekétkeztetésre ingyenesen jogosultak szülei valamennyien megkapták az igénybevételt lehetővé tevő tájékoztatást, illetve hogy az ingyenes gyermekétkeztetést igénybe vevők megfeleltek az ellátáshoz való jogosultság feltételeinek, továbbá az előírt nyilvántartásokkal nem rendelkező önkormányzatok nem tudtak szabályszerűen eleget tenni a Gyvt. 137. § (1) bekezdésében előírt adatszolgáltatási kötelezettségüknek.” Ez arról szól  és többször megemlítik az elemzésben , amit én személy szerint is többször kifogásoltam, amikor módosították a törvény szövegét, hogy ki a rászorult, és hogyan veheti igénybe a szünidei étkeztetést a gyermek. Beletettek egy fél mondatot  és a mai napig nem sikerült ezt a fél mondatot kivenni  úgy, hogy a minisztérium tudja, hogy hány rászorult gyermek van adott évben, akik a szünidei étkeztetést meg kellene hogy kapják. Nagyon érdekes számokkal szembesülünk  én folyamatosan levelezek a minisztériummal -: körülbelül hatmilliárd forintot terveznek be a szünidei étkeztetésre a 71 milliárd forinton belül, de a kikért adatok alapján folyamatosan körülbelül a felét tudják csak igénybe venni, azért, mert szünetenként körülbelül százezer gyermek nem kapja meg ezt a fajta szolgáltatást azért, mert nincs megfelelő tájékoztatás. Önök is leírják, mi meg már több éve elmondjuk, hogy az önkormányzatok tudják, a gyermekjóléti szolgálatok tudják, sőt maga a miniszter is elismerte számszakilag, számszerűen, hogy hány gyermeknek  több mint kétszázezer gyermeknek  kellene megkapnia minden szünetben ezt az ellátást, de azért nem kapják meg, mert nem kéri a szülő. Ennek több oka van, hogy miért nem kéri, leírják önök is, hogy megfelelően azt a fajta tájékoztatást a jegyzőtől és az intézménytől nem kapják meg, hogy ők erre a juttatásra jogosultak. S van még egy másik oka, ez meg ugyebár civil szervezetek és a Tudományos Akadémia elemzéséből derült ki, meg mi magunk is tudjuk, hogy sok esetben azért nem kérik, mert szégyellik azt, hogy ők rászorultsági alapon ezt a szolgáltatást igénybe kellene hogy vegyék.

Van egy olyan, hogy az önkormányzatok mint a feladat ellátására kötelezettek biztosították a gyermekétkeztetést, azonban a gyermekétkeztetés működésének felügyeletéről megfelelő módon nem gondoskodtak. Az önkormányzatok mint a feladat ellátására kötelezettek biztosították a gyermekétkeztetést, azonban a feladatellátás felügyeletével kapcsolatos tevékenységet nem megfelelően végezték. A városi és községi önkormányzatok nem helyénvalóan jártak el, mivel saját hatáskörükben nem értékelték a gyermekétkeztetés igénybe vevőinek elégedettségét az étkeztetés színvonalával és minőségével kapcsolatban.

Nagyon sok hibát leír ez a jelentés a közbeszerzésekkel kapcsolatban, de nekem ez az egy mondat, ami nagyon fontos, hogy az önkormányzatok azt a fajta ellenőrzési feladatukat nem teljesítették a közétkeztetésben, hogy arra odafigyeljenek, hogy a végpontnál, a gyermekeknél elértéke azt a célt, hogy minőségileg azt az ételt kapták-e, ami elvárható lenne.

S akkor most engedje meg, hogy hadd politizáljak. Én nemcsak azért örülök ennek a jelentésnek, mert a jelentés alátámasztja azokat a kritikákat, amiket mi évek óta a kormánypárt szemére vetünk, hanem azért nagyon fontos ennek a nagyon komoly ellenőrzése, mert évről évre több közpénz megy a gyermekek étkeztetésére. Itt most már arról beszélünk, hogy több mint 70 milliárd forint. S hadd jöjjön ki belőlem a kisördög, ha megengedi. Azt is látjuk, hogy az elmúlt években hogyan tarolták le fideszes politikusokhoz köthető cégek a közétkeztetési piacot. Azt is látjuk, hogy hiába történt törvénymódosítás, a menzareform  ahogy nevezzük , hogy jobb minőségű és egészségesebb ételt kaphassanak a gyerekek, tapasztalatból meg szülői jelzésekből tudom, hogy nagyon-nagyon rossz minőségű ételt kapnak ma a közétkeztetésen keresztül a gyerekek; nemhogy jobb lenne, hanem lassan egyre rosszabb.

Én arra kérem az ÁSZ-elnök urat, vigye el az üzenetet: ha már ennyi közpénzt, több mint 70 milliárd forintot juttatunk fideszes politikusok cégeinek sok esetben, akkor legalább annyit tegyenek már meg  megfizetjük az árát, mi, adófizetők megfizetjük az árát , hogy legalább minőségi ételt tegyenek már le a gyerekek elé nap mint nap. Kifizetjük. Nem kell mindent ellopni. Többszörösen kifizetjük, akkor legalább ehető és minőségi ételt tudjanak a gyerekek kapni. Tudja, elnök úr, tudnám sorolni azokat az intézményeket, ahová ezek a cégek betették a lábukat, és tömegével mondják fel a szülők a gyermekek étkeztetését, és mennek ki a piacra többszörös áron csak azért, hogy a gyerekek egészséges és jó minőségű érkeztetése meg legyen oldva.

Én nagyon remélem, hogy tudnak nyomást gyakorolni a kormányra egy ilyen fontos feladatnál, mert én azt gondolom, hogy amikor egy családbarát kormány  idézőjelben  folyamatosan arról kommunikál, hogy neki a gyermek az első, akkor ez a feladat is nagyon fontos kellene hogy legyen, már abból is kifolyólag, hogy gyerekeinkről beszélünk, és iszonyatosan sok pénzt fektetünk abba, hogy ez a probléma meg legyen oldva. És akkor még nem akarom azt mondani, hogy hosszú évekig küzdöttünk azért, hogy minél több forrást rakjon a Fidesz ebbe, hogy a gyermekek étkeztetése, a rászoruló gyermekek étkeztetése meg legyen oldva, évekig ellenállt ennek az ellenzéki kezdeményezésnek, volt civil kezdeményezés is, amit végül a Fidesz-KDNP leszavazott, de aztán egyszer csak megvilágosodtak, és azt láttuk, hogy évről évre több tíz milliárd forinttal emelik az étkezésre szánt összeget. Ne bizonyítsák azt be, hogy ez csak azért van, mert a Fideszhez köthető cégekhez került a közétkeztetés egy része. Ne bizonyítsák be, hogy ez így van, hogy ha én felállok és elmondom a felszólalásaimban, hogy sok esetben ezt tapasztaljuk, és csak azért növelik, és nem javult a közétkeztetés minősége, nem kapja meg továbbra sem az a százezer gyermek azt a fajta juttatást, amit a mai napig nem értek, elnök úr, hogy ha számszakilag tudjuk, hogy hány gyermek rászorult, akkor miért kell egy fél mondatot egy törvénybe belerakni, hogy végül is mégse jusson hozzá. Ebben kérem a segítségét.

Sajnos továbbra sem tudtam az egészségügyről beszélni, de akkor mégiscsak fogok még mondani egy hozzászólást.

Kérem elnök urat, hogy ezt a fajta nyomásgyakorlást tegye meg a kormánynál, hogy a közétkeztetés is legyen rendben, mivel  Varga-Damm Andreára hivatkozva  önöknek kiemelt célja, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat hogyan tudják segíteni, és a kormányzatnak tegyenek olyan javaslatokat, amelyekkel ezt meg tudjuk oldani. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai