Készült: 2024.09.26.13:41:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2018.07.02.),  79-86. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   73-79   79-86   87-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 110 igen szavazattal, 39 ellenében, 1 tartózkodással elfogadta.

(15.30)

Tisztelt Országgyűlés! Aradszki András, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, interpellációt nyújtott be a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „A villamosenergia-termelési módok közül, melyek a klímavédelmi célok elérésének alapvető pillérei?” címmel. Aradszki András képviselő urat illeti a szó.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz-KDNP-pártszövetség kormánya az alapvető nemzeti érdekeket szem előtt tartva az energetikában mindig is döntő fontosságúnak tartotta az állami szerepvállalás erősítését, hiszen így biztosítható a hazai villamosenergia-fogyasztók megfizethető és biztonságos áramellátásának jövőbeni garantálása.Ezen célokat szem előtt tartva a 2014. januári, Oroszország és Magyarország közötti államközi egyezmény  amit egyébként a parlament hagyott jóvá  értelmében a paksi telephelyen két darab, a legmodernebb 3+ generációs, VVR-1200-as atomerőműblokk fog a jelenlegi tervek szerint 2026-ig, illetve 2027-ig megépülni. Erre a projektre az Európai Unió is áldását adta.

A kapacitásfenntartásra hazánkban mindenképpen szükség van, ugyanis az elmúlt időszakban éves szinten csaknem 30 százaléknyi import segítségével tudtuk biztosítani Magyarország áramszükségletét. Az idei évben az első öt hónapban az import mértéke elérte a 34,5 százalékot. (Zaj.  Több képviselő távozik az ülésteremből.)

Éppen ezért nemzeti érdekünk, hogy hazánkban a jövőben növeljük a termelő erőművi kapacitásokat, a hosszú távú, biztonságos áramellátás érdekében. Magyarország ennek érdekében támogatja a megújuló alapú villamos energia termelését is, hiszen az jelentősen hozzájárul hazánk klímavédelmi céljainak teljesítéséhez, az import csökkenéséhez és ezáltal a biztonságos ellátás megteremtéséhez.

A két új paksi blokk minden magyar érdekét fogja szolgálni, így a tisztelt képviselőtársaimét is. Ugyanakkor a Paks II. ellenzői szerint az atomenergia ideje lejárt, és a jövő kizárólag a megújulóké. Ezzel szemben a kormánynak az a helyes álláspontja, hogy mindkét energiaforrás alkalmas arra, hogy el tudjuk érni a klímapolitikai célunkat, amely klímapolitikai célok arra szolgálnak majd, hogy a globális éghajlatváltozás erősödését megszüntessük, illetve csökkentsük, és az időjárási jelenségeket is ezáltal, amelyek gyakran katasztrófát idéznek elő  ennek a hatásait is csökkenteni tudjuk.

Mindenki látja, hogy például a mezőgazdaságban jelentős károkkal kell számolni az ilyen beruházások, megújuló- és atomerőművi beruházások nélkül, szaporodnak az erdőtüzek, egyes országokban az éghajlatváltozás miatt vízhiány léphet fel, és ennek nyomán menekülthullámok alakulhatnak ki.

Éppen ezért a fenntartható fejlődésünk érdekében különösen elengedhetetlen, hogy a nemzetközi összefogás eredményeként megszületett párizsi klímavédelmi egyezményben foglaltak teljesülni tudjanak, hiszen a klímaváltozást is nagymértékben befolyásolják az emberiség energiafogyasztási szokásai, illetve az energiatermelés forrásai.

Tisztelt Miniszter Úr! Ennek tükrében nyilvánvaló számunkra, hogy hazánknak létfontosságú a versenyképes, a klímavédelmi és ellátásbiztonsági céloknak is megfelelő villamosenergia-rendszer megléte. Mindezek alapján arról kérdezem miniszter urat, hogy mely villamosenergia-termelési módok fokozódó alkalmazásával lehet a párizsi klímavédelmi egyezményben foglalt célokat elérni. Mi a globális atomenergetika jövőképe? Hanyatlik vagy valójában lendületben van ez az iparág?

A világon már hol üzemel, épül vagy fog épülni a Paks II.-projekt keretében is megépítendő VVR-1200-as típusú blokk? Várom miniszter úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Aradszki András képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Süli János miniszter úrnak.

SÜLI JÁNOS tárca nélküli miniszter: (Hangosítás nélkül:) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! (Zaj.  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Egy kis türelmet kérek! Tessék, miniszter úr!

SÜLI JÁNOS tárca nélküli miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Tisztelt Ház! Köszönöm a kérdést, amivel hozzájárulhatok ahhoz, hogy a pillanatnyi helyzetet tisztázzuk.Egyértelmű, hogy a Föld éghajlatváltozása negatív tendenciákat mutat. Ennek több tudományos vizsgálat is megalapozását szolgálja, és addig, amíg nem tudunk más alátámasztást biztosítani, addig abból a tényből kell kiindulni, hogy ez az üvegházhatású gázok, alapvetően a szén-dioxid-kibocsátás miatt alakult így.

Az elmúlt időszakban az üvegházhatású gázok jelentős részét adták az ipari termelésből való kibocsátás, adta az energiatermelés, itt a hőszolgáltatásra és a villamosenergia-termelésre gondolok, és hogy a mezőgazdasági termelésből is adódik szén-dioxid-kibocsátás is. A szén-dioxid-kibocsátás mértéke az elmúlt időszakban egyértelműen növekedett, soha nem tapasztalható mennyiségben. A klímaváltozással kapcsolatos negatív hatások kiküszöbölését csak úgy tudjuk végrehajtani, hogyha ezeknek a gázoknak a kibocsátását megakadályozzuk és visszafogjuk.

Egyértelmű, hogy az ipari növekedés, a gépkocsi-közlekedés, az elektromos mobilitás is mind azt fogja eredményezni, hogy villamosenergia-termelés nélkül a fenntartható fejlődés nem biztosítható. Ezért a világ számtalan országában a törekvések azt igazolják, hogy másképp nem tudunk ennek a célnak megfelelni, csak atomerőművel és ha megújulóenergia-termeléssel próbáljuk ezeket a célokat kielégíteni.

A megújulótermeléssel kapcsolatban kétféle gondunk van: az egyik gond az, hogy nem áll mindig rendelkezésre, a másik pedig az, hogy Magyarországon nem tudjuk raktározni, tárolni a villamos energiát. Ezért tulajdonképpen Magyarországnak nincs más lehetősége, mint az atomerőmű-bővítést folytatni, amiben 2009. március 30-án e Házban, 95,4 százalékos támogatással, akkor még négypárti megegyezésben született a döntés, hogy kezdjük meg ezt a munkát.

A kérdés arra is irányul, hogy máshol építenek-e ilyen atomerőműveket, és alá tudjuk-e támasztani azzal, hogy ez egy nagyon fontos törekvése a világnak. El tudom mondani, hogy pillanatnyilag 58 darab hasonló erőmű építése van folyamatban, és ebből egyértelműen 48 darab a Pakshoz hasonló atomerőműblokkok tervezéséről, megépítéséről szól.

Az is elgondolkoztató, hogy ezeknek a blokkoknak egy része mind Európát érinti, de az arab világot is. Tehát ott vitatkozni nem lehetne, hogy van-e napsütéses órák száma, van-e szél, hanem egyértelmű, hogy mind rendelkezésre áll, és mégis az Egyesült Arab Emírségek négy darab blokkot épít, most folyamatban van ezeknek a blokkoknak az építése, az első blokk üzembe helyezése zajlik. Szaúd-Arábia is rendelt, 16 darab blokkra jelentette be az igényét, és ezt fogja tendereztetni. Tehát ezek is elgondolkodtatnak bennünket, hogy hogyan van az, hogy mi mindig ezekről negatívan beszélünk, és azokban az országokban, ahol pedig a napsütéses órák száma jóval több, mint nálunk, ott akkor a tendencia is az atomerőmű mellett szól. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Úgyhogy én köszönöm, hogy elmondhattam, egyértelmű, hogy a világ számtalan részén azért építenek atomerőművet, hogy a klímavédelmi célkitűzéseket ki tudjuk elégíteni és fenn tudjuk tartani. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Megkérdezem képviselő urat, elfogadja-e a miniszter úr válaszát.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Ígérem, rövidebb leszek, mint az előző hozzászólásomban. Köszönöm miniszter úr válaszát, amit el tudok fogadni, mert az elmondottakból is látszik az, hogy a magyar energiapolitika iránya, szerkezete, a kapacitások forrása összhangban van a világ tendenciájával.Ha hozzátesszük, hogy a párizsi klímamegállapodásban jelentős szerepet vállaló India és Kína is atomerőmű segítségével is tudja szolgálni a klímapolitikai célokat, akkor azt tudom mondani, hogy Magyarország jó úton van afelé, hogy Magyarországon az energiatermelés döntően dekarbonizált legyen. Köszönöm, miniszter úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.40)




Felszólalások:   73-79   79-86   87-88      Ülésnap adatai