Készült: 2024.04.26.05:55:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett az LMP részéről Schmuck Erzsébet képviselő asszony. Öné a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hónapokban a klímaválság megoldását szorgalmazók kaptak hideget és meleget a kormánypárti politikusoktól; kezdve onnan, hogy ez bolsevista trükk, a klímaválság nem is létezik, mert klímaváltozás mindig volt, és mindig lesz. Ezért is meglepő a kormánynak a 180 fokos fordulata a klímaváltozás és a klímavédelem érdekében, és meglepő a bejelentett akcióterv is. Csakhogy a bejelentett intézkedésekkel, ha ezeket megvalósítjuk, még akkor is fényévnyi távolságra leszünk 2050-ben a karbonsemlegesség eléréséhez. De nem csak ez a probléma az akciótervvel, hogy megkésett és kevés. A kormánynak a környezet- és természetvédelem területén óriási hitelességi deficitje van. Az elmúlt tíz évben a Fidesz politikája hatalmas környezet- és természetkárosítást okozott, és a kormány gazdaságpolitikája az elmúlt években csökkentette az éghajlatváltozási kilátásainkat is, hiszen 2014 óta évente több mint 5 százalékkal nő a szén-dioxid-kibocsátás.

A kormány mindent feláldozott a hibás és erőltetett beruházások, a nagyüzemi földbirtokrendszer és a multik oltárán. Szijjártó miniszter úr konkrétan kiállt Brüsszelben a német autóipar érdekében. Az elmúlt években szinte korlátlanul lehetett a zöldfelületet beruházási célra felhasználni; eszükbe sem jutott, hogy ezeket a fejlesztéseket barnamezőkre kellene terelni. A településeken számolatlanul vágták a fát, és a levegőszennyezettség is az elmúlt években drasztikusan megnőtt. Ma Magyarországon közel 15 ezren halnak meg idő előtt a levegőszennyezettség miatt, és több százezer embernek okoz légúti megbetegedést.

A miniszterelnök úr okkal szüntette meg 2010-ben az önálló Környezetvédelmi Minisztériumot, verték szét a környezetvédelem intézményrendszerét, gyengítették meg a hatóságokat, ugyanis erre nem volt szükség. A környezet- és természetvédelem csak zavaró tényező volt, mondhatni luxuscikk. A kormány nem véletlenül alkotta meg ezt az akciótervet. A közvélemény-kutatóik bemérték, hogy nőtt Magyarországon is az emberek érzékenysége a környezet- és természetvédelem iránt. Önök ezzel az akciótervvel gyakorlatilag csak szavazatokat akarnak szerezni, és zöldre akarják magukat festeni.

Néhány tételre szeretném felhívni a figyelmet, először is az illegális hulladéklerakók felszámolására. Ezt önöknek már régen meg kellett volna tenni, hiszen jogszabályok vonatkoznak rá. Gyakorlatilag csak be kellett volna tartatni a törvényt. De azt is tudni kell, hogy az illegális hulladéklerakók felszámolása érdemben nem fogja csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az egyszer használatos műanyagok kivezetését is önök akkor tűzték napirendre, amikor már az Európai Unióban ez közös döntéssé vált. Miniszterelnök úr a multicégek megregulázását is megígérte, ugyanakkor tudjuk, hogy az elmúlt években milliárdokat öntöttek a támogatásukba. A hatszoros naperőművi kapacitás kiépítése fontos, de kevés, hiányzik a szélerőművi kapacitás a megújulók közül. A drága és veszélyes, környezetszennyező, a Paksi Atomerőműre épülő energiamix pedig sohasem lesz környezetbarát és zöld. Fát ültetni nemes ügy, ezt mindannyian tudjuk, de azt is látni kell, hogy 1 millió fa még nem erdő. S ha el is ültetik ezt az 1 millió fát, ez nem fog olyan szolgáltatásokat nyújtani, amelyek érdemben mérsékelnék az éghajlatváltozás okozta veszélyeket. Az elvárt, a helyzetünket érdemben befolyásoló intézkedések bejelentése pedig elmaradt; nagyon vártuk.

(13.20)

Tisztelt Ház! A klímavédelem, az élhető környezet, természeti értékeink, erőforrásaink megőrzése korunk egyik legnagyobb kihívása. Ha a kormány egy kicsit is komolyan gondolja, hogy érdemi lépéseket tesz, akkor először itt az Országgyűlésben kellene erről érdemi vitát lefolytatni, a helyzetértékelést át kellene nézni, közösen számba kellene venni az előttünk álló feladatokat. S azt is ki kell jelenteni, ha a kormány komolyan gondolja, hogy érdemi lépéseket tesz, akkor ezekben a kérdésekben kellett volna kezdeményeznie a társadalmi konzultációt.

Tisztelt Ház! Nem elég látszatintézkedéseket bejelenteni! (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Schanda Tamás államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Úgy gondolom, abban egyetértünk és továbbra is egyetérthetünk, hogy a környezetünk védelme, a teremtett világ védelme, a klímaváltozáshoz való megfelelő alkalmazkodás közügy, és mindannyiunk közös érdeke. De abban már, úgy látszik, nem értünk egyet, hogy egy ilyen fontos közös feladatot a napi politikai csatározások szintjére érdemese vinni, vagy pedig nem. Mi azt gondoljuk, hogy nem érdemes. Azért nem érdemes, mert ahogy mondtam, a teremtett világ védelme és a gyermekeink jövője nem szabad, hogy hosszan tartó és parttalan viták miatt kerüljön veszélybe. Ráadásul a klímavédelem kapcsán pont önök kezdeményeztek vitanapot, amire aztán nem jöttek el. Nehéz úgy vitatkozni, hogyha abban a vita kezdeményezője szánt szándékkal nem vesz részt.

Ezért a helyzetet pontosan felmérve úgy döntött a kormány, hogy a környezet megóvása érdekében tett eddigi intézkedései mellett újabb határozott lépésekre van szükség és ezeket vállalja, és további konkrét cselekedetekkel is megerősíti elkötelezettségét az ügy mellett. Tisztelt Képviselő Asszony! A kormány cselekszik, mert erre kapott felhatalmazást. Önök is cselekszenek, átnevezik a pártjukat, és azt gondolják, hogy ezzel valamit már léptek egyet előre. Ez biztos hasznos cselekvés, szerintünk azonban nem erre kéne helyezni a hangsúlyt.

S ha már az eredményeket is kétségbe vonta, tisztelt képviselő asszony, akkor hadd hívjam fel a figyelmét arra, hogy 2010 óta nagyjából 24 százalékkal csökkent az egy egységnyi GDP-re eső üvegházhatásúgáz-kibocsátás. Ez önmagában már nagy teljesítmény. Ráadásul, ha megnézzük a 2018-as adatokat  csak hogy a tényeket is lássuk; 2019-es adatok még nem állnak rendelkezésre , akkor azt láthatjuk, hogy úgy nőtt a GDP közel 5 százalékkal, hogy közben nettó értékben is csökkent Magyarországon az üvegházhatásúgáz-kibocsátás. Én ezt eredménynek tekintem, és arra biztatnám önöket is, hogy tekintsék eredménynek, legyünk rá közösen büszkék. Esetleg döntsön úgy végre az LMP, az LMP-Zöldek felelősen, hogy a továbbiakban nem akadályozza, hanem támogatja mind Magyarországon, mind pedig európai uniós színtéren az atomenergia hasznosítását, mert mindannyian jól tudjuk  s ezt zöldpártként önök is büszkén vállalhatnák , hogy atomenergia nélkül nincs lehetőség arra, hogy elérjük a közösen kitűzött célokat, hogy 2050-re Európa és Magyarország is karbonsemleges régióvá váljon.

Tisztelt Képviselő Asszony! Mai napirend előtti felszólalásának a bejelentésében úgy fogalmaztak, hogy megjelölték a felszólalás okaként, hogy a környezeti kihívások mindinkább súlyos környezetbiztonsági, nemzetstratégiai üggyé válnak, amelyre megfelelő választ kell tudni adni. Ebben egyetértünk, ezt hadd szögezzem le. Azonban úgy folytatják, hogy összhangot kell teremteni végre a kihívások és azok rendszerszemléletű megközelítése, a prioritások helyes meghatározása, valamint az eszközrendszer hatékony alkalmazása terén. Úgy gondolom, hogy ezek viszont már nem megoldások, ezek együtt értelmezhetetlen szavak és mondatok, amelyek semmifajta konkrétumot nem tartalmaznak.

Tisztelt Képviselő Asszony! A Fidesz-KDNP-kormány cselekszik. A teremtett világ védelméről ugyanis nem beszélni kell, hanem cselekedni. Ennek szellemében alkottuk meg a klímavédelmi stratégiát, amely megfelelő alapja a környezetünk védelme érdekében eddig meghozott és meghozandó intézkedéseknek. Erről és más stratégiáinkról személyesen számolt be Palkovics miniszter úr az ön által vezetett Fenntartható fejlődés bizottságának ülésén. Akkor nagy ellenállást nem tapasztaltunk az ellenzék részéről, érdemi kritikák  tisztelet a kivételnek, önnek  nem hangoztak el, az ellenzéki képviselők túlnyomó többsége meg sem jelent, érdemi észrevételek és kérdések kizárólag a civil oldalról fogalmazódtak meg, amire meg, azt gondolom, hogy megfelelő válaszokat sikerült adnunk. Orbán Viktor miniszterelnök úr évértékelő beszédében pedig meghatározta a kormány közeljövőt érintő klímavédelmi célkitűzéseit.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ha jól értem, egyetértünk azzal, hogy ebben a klíma- és természetvédelmi akciótervben nemcsak a klímaváltozáshoz, hanem a természetvédelemhez kapcsolódó fontos intézkedések is szerepelnek, például az ön által is említett szigorú fellépés az illegális hulladéklerakókkal szemben. Arról döntöttünk és azt határoztuk el, hogy a továbbiakban még szigorúbban és még hatékonyabban lépünk fel velük szemben. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai