Készült: 2024.09.21.10:29:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.),  15-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:04


Felszólalások:   11-14   15-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. „Gyerek, család, lakhatás  nekünk minden család számít” címmel az MSZP képviselőcsoportjából Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ha ma megnézzük a magyar családokat és a magyar embereket, akkor majdnem eléri a 80 százalékot azoknak a támogatottsága, akik az Európai Unióban akarnak maradni. (Sic!) Sőt, ha külön a Fidesz-szavazókat nézzük, akkor ott is nőtt az Európai Uniót támogatók száma.

(13.40)

Ha önök folyamatosan harcban állnak Brüsszellel, az Európai Unióval, akkor megkérném önöket: nem kell elindulni a 2019. május 26-i választásokon, könnyítsék meg a magyar emberek dolgát, maradjanak ki ebből a választásból, mert az elmúlt években csak azt láttuk, hogy önök csak arra használták az Európai Uniót, hogy azokat a forrásokat bizonyos családok és vállalkozók körében lenyúlják. Orbán Balázsnak meg mondanám, hogy nem vette észre, hogy amúgy az Európai Unióban a Néppárt van többségben, úgyhogy amikor szidja Brüsszelt, meg arról beszél, hogy parancsokat adnak ki, akkor el kellene gondolkodnia, hogy ki irányítja ma az Európai Uniót. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

Nagyon fontos lenne, ha azt nézzük, hogy a felmérések szerint a magyar családok igenis pozitívan ítélik meg az Európai Közösséget, akkor fontos számunkra, hogy azokról a magyar családokról beszéljünk, akikkel önöknek nap mint nap foglalkozniuk kellene; azokkal a problémákkal, amik ma nagyon súlyosan sújtják a magyar családokat: az egészségügy helyzete, az oktatás helyzete, a szociális ellátórendszer helyzete.

Az egyre romló demográfiai helyzet, a hazánkban tapasztalható lakhatási válság, valamint az elértéktelenedett családi támogatások miatt mi azonnali intézkedést követelünk a kormánytól. De nem várunk tovább, mert láttuk az elmúlt nyolc évben, hogy bármilyen pozitív intézkedési javaslatot nyújtottunk be a kormány számára, folyamatosan lesöpörték az asztalról.

Ezért a Magyar Szocialista Párt egy határozati javaslatot fog benyújtani a mai nap folyamán, ami arról szól, hogy gyerek, család, lakhatás, ami nem arról szól, hogy a kiváltságos 10 százalék minden támogatási rendszert megkap, ahogy az Orbán-kormány elmúlt nyolc évben folytatott politikájából láttuk, hanem minden magyar családnak szeretnénk támogatást nyújtani.

Három pontba szedtük össze, hogy mit kellene a kormánynak megvalósítani. Az első pont a gyermekvállalás támogatása, valamint a gyermeknevelés és a munkavállalás összehangolása. Nyolc pontban határoztuk meg, hogy milyen eszközzel lehetne a kormánynak azonnal beavatkozni, hogy több gyermek születhessen. Persze, azt fogjuk hallani, hogy jók a folyamatok, de felhívnám  gondolom, államtitkár asszony fog válaszolni  az államtitkár asszony figyelmét, hogy 2018-ban 70 év óta a harmadik legrosszabb születési adatot produkáltuk. Folyamatosan csökken Magyarországon a születésszám.

Szeretnénk az anyasági támogatást azonnal 300 ezer forintra emelni. Nem emelték több mint 11 éve az anyasági támogatást, nagyon fontos lenne, hogy amikor egy gyermek megszületik, azonnali támogatást tudjunk adni. A gyermek születése után az apáknak járó pótszabadság megduplázása. Az élettársi viszonyban élők számára ugyanazokat a jogokat és támogatásokat biztosítani, amiket a házasságban élő családok megkapnak. Ma a gyerekek 42 százaléka születik élettársi viszonyból, nem lehet őket úgy kezelni, mintha ők nem léteznének.

A második pont a gyermekgondozás, a közeli hozzátartozók ápolásának támogatása. Itt is csak három pontot emelnék ki: az alanyi jogon járó családi támogatások, családi pótlék, gyes, gyed megduplázása, az ellátások értékállóságának biztosítása. 2008 óta nem emelték a minimálnyugdíjat, a családi pótlékot, ezeket a fontos támogatási rendszereket, amikről önök nem hajlandóak tudomást venni.

A családi adókedvezmény igazságossá tétele olyan módon, hogy támogatásként az is kapja a teljes összeget, aki most nem tudja azt érvényesíteni a jövedelméből. A gyermekegészségügyi ellátásokra fordított források növelése, a gyermekorvosi és védőnői rendszer megerősítése. Ma legelőször a gyermekegészségügyi rendszerrel találkozik egy pár, amikor gyermeket vállal, a gyermekorvossal és a védőnővel. Én azt gondolom, hogy a múlt heti hírek alátámasztják, hogy mennyire kellene nekünk ezt megerősíteni.

A másik, ami nagyon súlyos gondot okoz: a lakhatási válság. Ma egy fiatal párnak 20-30 évig kell minden hónapban minden fizetését leraknia, nem élhet, nem ehet, semmit sem csinálhat, ahhoz, hogy önálló lakáshoz juthasson. Nagyon fontos lenne a kormány részéről, ha végre elindítaná a szociális bérlakásprogramot, albérlet-támogatást adna a fiatal pároknak; és korszerű lakás-előtakarékossági rendszer bevezetését követeljük. Itt is nyolc pontban határoztuk meg, és nagyon kérem a fideszes többséget, hogy ezt a programot végre fogadják el, és ne csak annak a kiváltságos 10 százaléknak adják a brüsszeli támogatásokat, hanem minden magyar családnak. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP, a Párbeszéd, az LMP és a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Képviselő asszony napirend előtti felszólalására Novák Katalin államtitkár asszony fog válaszolni. Parancsoljon, államtitkár asszony, öné a szó.

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Képviselő Asszony! Talán reagálnék arra, amivel ön is kezdte, ugye, arra utalt, hogy Magyarországon egyre nő az Európai Unió támogatottsága a családosok és a fiatalok között különösen is. Nem tudom, hogy elgondolkodtatja-e az, hogy ez kilenc év fideszes kormányzás után van így. Tehát, ha kilencévnyi kormányzás után a mi támogatottságunk stabil, ezzel szemben az EU támogatottsága folyamatosan növekszik, akkor elképzelhető, hogy a választók értik azt, amiről beszélünk, hogy kritikusak vagyunk ugyan, de egyértelműen Európai Unió-pártiak. Ezért is tud egyszerre a támogatottságunk is magas lenni, és az európai uniós tagságnak a támogatottsága is magas lenni. Az a javaslat pedig, hogy el se induljunk a választásokon, elhiszem, hogy az önök dolgát megkönnyítené, elhiszem, hogy tulajdonképpen ezt az egy megoldást látják már maguk előtt, hogy önök összeálltak, és még így is van valaki önök ellen, egyszerűbb lenne, ha nem is indulnánk el a választásokon, de ha megengedi, nem fogjuk megfogadni ezt a javaslatukat.

És akkor beszéljünk a családtámogatásokról. Azt mondanám, hogy értékeljük is ezt, hogy egyáltalán önök ide merik hozni ezt a témát úgy, hogy javaslatokkal állnak úgy elő, hogy önök mögött viszont van egy hosszú kormányzási időszak, amely szinte másról sem szólt, mint a családokat támogató intézkedéseknek a szétveréséről. Nagyon jó az, hogy most önök valami javaslattal fognak előállni azután, hogy ténylegesen bizonyították azt, hogy önök képesek megszüntetni, elvenni a családokat támogató lehetőségeket, a családokat támogató intézkedéseket.

Csak néhány ilyet említenék. Ön azt mondja, hogy milyen fontos a biztonság. Igen, például a magyar nők, a magyar édesanyák vágynak arra a lehetőségre, hogy akár 3 évet otthon tölthessenek a gyermekükkel gyesen. Önök a gyesnek a 3. évét a kormányzásuk idején megszüntették, önök voltak azok, akik elvették ezt a biztonságérzetet, a 3. évi gyest a magyar édesanyáktól. Azt mondja, hogy milyen fontos a nagyobb anyagi mozgástér. Képviselő asszony, volt egy családiadókedvezmény-rendszer Magyarországon már a 2002 előtti időszakban is, hiszen az első Orbán-kormány bevezette ezt. Önök megszüntették, illetve az egy- és kétgyermekesek családi adókedvezményét megszüntették, a háromgyermekesekét is lecsökkentették, tehát ismételten: még a családi adókedvezmény rendszerét is megszüntették.

Azt mondja, hogy milyen fontos az otthonteremtés. Ebben teljesen egyetértek önnel. Fontos az, hogy otthonban élhessenek a magyar családok. Volt egy otthonteremtési program, még az önök idejét megelőzően is, ezt akkor szocpolnak hívták, önök szüntették meg. Megszüntették az otthonteremtési programot a kormányzásuk idején. Tehát kérdem én, hogy mennyiben tekinthetjük önöket ezen a területen hitelesnek, ha elvették a 3. évi gyest (Bangóné Borbély Ildikó: Mégis több gyerek született!), ha megszüntették az otthonteremtési programot, ha megszüntették a családi adókedvezmény rendszerét, ha ezzel párhuzamosan devizahitelbe taszították ezt az országot, eladósították még az önkormányzatokat és az államot is. (Bangóné Borbély Ildikó: Micsoda?!) Folyamatosan növekedett minden típusú adósság Magyarországon az önök kormányzása idején, és még az energiaárakat is 15-ször emelték, amíg kormányon voltak. Tehát mindaz, ami a 2002-2010 közötti kormányzáshoz köthető, az a családok számára egy lejtmenetet jelentett.

És igen, igaza van, megvannak ennek a demográfiai értelemben vett eredményei is, hiszen nem véletlen az, hogy éppen az önök kormányzását követően csökkent mindenkori mélypontra a gyermekvállalási kedv Magyarországon (Dr. Harangozó Tamás: Húsz év múlva is ugyanezt mondod majd?), soha olyan alacsony nem volt, mint amilyen akkor. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Ennek is köszönhető az, hogy 2010 óta már 140 ezerrel csökkent a szülőképes korban lévő nők száma, és ezzel együtt mondhatjuk azt, hogy a tavalyi év volt az, amely húszéves csúcsra tudta emelni már a gyermekvállalási kedvet Magyarországon. (Gréczy Zsolt és Varju László közbeszól.) Nem tudom, tudják-e, vagy követik-e a statisztikákat, vagy csak meghamisítják (Az elnök csenget.), de 2002-2010 között (Folyamatos közbeszólások az ellenzék soraiból.) a házasságkötések száma…

ELNÖK: Varju Képviselő Úr! Varju képviselő úr, vegyen közben levegőt, nehogy léghiányban szenvedjen! Parancsoljon!

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Én tudom, hogy a valósággal nehéz szembenézni, képviselő úr és képviselő asszonyok. (Varju László: Mi az élettársi kapcsolatot is elfogadtuk!) Én tudom, hogy nagyon nehéz szembesülni azzal, hogy önök mennyi kárt tettek ennek az országnak és a benne élő családoknak. Javaslom, hogy tanulmányozzák ezeket az adatokat, és látni fogják, hogy 2002-2010 között például a házasságkötések száma 23 százalékkal csökkent, ehhez képest azóta másfélszeresére emelkedett. Önök, tudom, hogy nem tudnak semminek sem örülni, pedig ezek szerintem jó eredmények. Nem véletlen az, hogy mi 2010 óta családközpontú politikát folytatunk (Dr. Vadai Ágnes: Orbán család, Habony család, Mészáros család, Tiborcz család!), családközponti kormányzást folytatunk. Arra is emlékeztetnék, hogy 2010-hez képest kétszeresére emeltük a családok támogatására előirányzott összeget, ma kétszer annyit fordítunk családtámogatásra, mint az önök kormányzása idején, és most vezetjük be a hétpontos családvédelmi akciótervet.

(13.50)

Amit önök meg tudnak tenni, ha nem szavazták meg a gyodot, ha nem szavazták meg az otthonteremtési programra vonatkozó javaslatainkat, ha nem szavazták meg a családi adókedvezmény kiterjesztését, ha nem szavaztak eddig egyszer sem a családok mellett, most megtehetik, várjuk a támogatásukat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   11-14   15-20   21-24      Ülésnap adatai