Készült: 2024.09.19.20:31:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2019.06.17.),  205-208. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:   201-204   205-208   209-227      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! A kérdések tárgyalásának végére értünk, 17 óra 31 perc van. Most folytatjuk munkánkat. Soron következik az egyes ügyintézési folyamatok egyszerűsítéséről szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/5237. számon és az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetők.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, 15 perces időkeretben. Megadom a szót Salacz László képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

DR. SALACZ LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2019. június 13-án tartott ülésén megtárgyalta az egyes ügyintézési folyamatok egyszerűsítéséről szóló T/5237. számú törvényjavaslatot. A bizottság az összegző jelentést 28 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 5 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat illeszkedik a kormány bürokráciacsökkentő cselekvési programjába, amely lehetőséget biztosít arra, hogy az állampolgárok ügyei gyorsabb, olcsóbb, kényelmesebb módon és szakszerű körülmények között kerüljenek elintézésre. A törvény célját tekintve érdemes kiemelni, hogy ez nem egy egyszeri, ad hoc intézkedési csomag, hanem egy folyamatos, átgondolt és tervszerűen megvalósuló bürokráciacsökkentő koncepció egy része, melynek elfogadása esetén tovább nőhet az állampolgárok elégedettsége, valamint az ország versenyképessége.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzott célok tükrében kérem önöket, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Pogácsás Tibor államtitkár urat mint előterjesztőt, hogy a vita e szakaszában vagy a későbbi szakaszában kíván szólni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy a vita későbbi szakaszában kíván szólni. Tájékoztatom államtitkár urat, hogy 10 perc időkeret áll majd rendelkezésére összességében.Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Megkérdezem képviselőtársaimat, kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelzés.)

Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom. Megadom a szót államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az egyes ügyintézési folyamatok egyszerűsítéséről szóló T/5237. számú törvényjavaslat célja a bürokráciacsökkentés, az egyes eljárások egyszerűsítése. A törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatok ezen célok figyelembevételével pontosították a benyújtott normaszöveget, illetve további adatvédelmi garanciákat teremtettek a személyazonosító igazolványhoz kapcsolódó egyes eljárásokhoz.A adatvédelemmel kapcsolatos eljárási garanciák tekintetében egyeztetéseket folytattunk a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósággal, az észrevételeiket elfogadtuk, és a törvényjavaslat szövegébe beépítettük. A módosítások alapvetően két érdemi pontot érintettek. Az első a személyazonosító igazolvány tárolóelemére kerülő szolgáltatásazonosító, amely egy véletlenszerűen képzett, okmányonként eltérő egyedi karaktersorozat az okmányon. Ennek tekintetében a bizottsági módosító javaslatnak köszönhetően rögzítésre kerültek az adatkezelési szabályok, illetve garanciák. A szolgáltatásazonosító technikailag felhasználható azonosítóként számítástechnikai rendszerekkel összefüggő fejlesztésekhez, amennyiben az azonosítót egy jogosultsághoz  például érvényes vonaljegy  rendelik egy mögöttes nyilvántartásban.

Indokolt volt egy olyan véletlenszerű, az érintett személyhez semmilyen módon nem kötődő, kizárólag az okmányon elhelyezett technikai azonosító szám bevezetése, mely gyorsan és könnyen alkalmazható módon képes biztosítani egyes szolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetőségét, illetve a munkáltató által felhasználható, például munkaköri feladatokból adódó feladatok ellátására. Ehhez biztosítani kell e szolgáltatásazonosító kezelésének jogalapját és célhoz kötöttségét, valamint a felhasználásának garanciális elemeit. A módosító javaslat alapján lehetőség van arra, hogy a szolgáltatásazonosító kártya egyaránt felhasználható legyen az egységes elektronikus kártyakibocsátási keretrendszerről szóló törvény alapján már kialakított és adatvédelmi szempontból megfelelően biztosított jogi és technológiai rendszer, vagyis a NEK-rendszer keretein belül, valamint a módosítás arra is lehetőséget nyújt, hogy az azonosítóra önállóan, a NEK-rendszer használata nélkül is felépíthető legyen a funkció. Önálló, a NEK-rendszeren kívüli felhasználás esetére a módosító javaslat az alábbi garanciális szabályokat rögzíti.

Csak az adatkezelő jogosult a szolgáltatásazonosító kezelésére valamely miniszteri rendeletben meghatározott jogosultság fennállásának az ellenőrzése érdekében, amelyet a szolgáltatásazonosítóhoz hozzárendeltek, természetes személyes adatok kezelésére irányadó előírások egyénenként feljogosítottak. Kifejezetten megtiltja, hogy az egyes jogosultságokat tartalmazó nyilvántartások egymással való összekapcsolásához a szolgáltatásazonosító kerüljön felhasználásra, illetve a szolgáltatásazonosító személyazonosításra történő felhasználása is tilos. Az adatvédelmi kérdések egyeztetésre kerültek a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósággal, aki a módosításokat elfogadta, adatvédelmi szempontból nem emelt kifogást.

A módosítások másik érdemi pontja az adóügyekben a képviseleti jogról való nyilatkozattétel fórumának meghatározása. Az e-ügyintézési törvény módosítása, mivel a szükséges fejlesztések még nem készültek el, rendezi, hogy a rendelkezési nyilvántartásban adóügyekben nem lehet jognyilatkozatot tenni még természetes személyeknek és egyéni vállalkozóknak sem 2020. december 31-éig.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot a módosításoknak megfelelően átalakított formában támogassal.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   201-204   205-208   209-227      Ülésnap adatai