Készült: 2024.09.19.22:21:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  147-154. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:   139-146   147-154   155-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Potocskáné Kőrösi Anita, a Jobbik képviselő asszonya, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszter úrnak: „A Balaton mindenkié?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Cseresnyés Péter államtitkár urat kérte fel. Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszonyt illeti a szó.

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Balaton mindenkié, ez a legfontosabb kormányzati álláspont. Egy idézet Lázár Jánostól 2017. december 14-én a Kormányinfóról.

(16.20)

Azóta eltelt 557 nap, és most azt látjuk, hogy egy másfajta szél fújja azt a bizonyos vitorlát.

Tavaly év végén a Balaton-törvény módosítása ellen felemeltük a hangunkat. Akkor úgy módosították a Balaton-törvényt, hogy az önkormányzatok és az állam kiemelt fejlesztési területekké nyilváníthat. Mit látunk? Eltűnnek a kempingek, eltűnnek a szabadstrandok, eltűnnek a nádasok, miközben megjelennek apartmanházak, luxusvillák és különböző, NER-hez kapcsolódó szállodák.

Újabb keszthelyi strand, vízparti terület tűnik el, talán az utolsó méter  ez az elmúlt napok egyik híre. Mit látunk? Vitorláskikötők, parti szállodák, kempingek. A kérdésem: így foglalta el a NER-elit Keszthelyen ezt a területet? (Mesterházy Attila: Szégyen!) Ezt a területet foglalta el, ezt a szabadstrandot? Ez lesz az önök új nyári fővárosa? Mit tesznek? A Balaton mindenkié? Miért nem tesznek ezért?

Miért kellett a Balaton-törvénybe beletenni ezt a kiemelt területté nyilvánítást? És miért tették ezt 100 százalékos állami tulajdonú vállalat kezébe? Hogy ő dönthesse el, mik épülnek a Balaton-parton, és nem az, hogy az emberek, akik azért érkeznek a Balatonra, hogy pihenjenek, odaférjenek nemzeti kincsünkhöz, a Balatonhoz?! Erre várom a válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.  Mesterházy Attila: Úgy van!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Cseresnyés Péter államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Mindenkié a Balaton továbbra is. A Balaton-törvényt tavaly év végén, december 12-én ezért erősítette meg elfogadással az Országgyűlés, pontosabban: az Országgyűlés azon része, amelyik nem a rendbontással volt elfoglalva. Ugyanis, ha jól emlékszem, december 15-én, ahelyett, hogy a munkájukat végezték volna itt az ellenzéki pártokkal, frakciókkal együtt, fütyültek, kiabáltak, és megpróbáltak olyan helyzetet teremteni, hogy törvényeket ne tudjunk elfogadni. Valószínűleg ez, hogy nem figyeltek oda, okozza azt, hogy nem tudják pontosan, annak a bizonyos Balaton-törvénynek az elfogadása mit jelentett, mit tartalmaz annak érdekében, hogy ténylegesen ez a jelszó, ez a felkiáltás, ez a szándék, hogy a Balaton mindenki legyen, megvalósulhasson. Ugyanis ez a törvény megőrizte és megerősítette a Balaton védelmére szolgáló korábbi rendelkezéseket, például a strandok legalább 65 százalékos zöldfelületi és legfeljebb 10 százalékos beépítési arányát, a közhasznú zöldterületek védelmét, a település belterületi parthossza, a sétányok legalább 30 százalékos arányának előírását.

Ugyanez a törvény új védelmi szabályokat is bevezetett, például azt, hogy a zöldterületek, strandok és kempingek együttes parthossza nem csökkenthető; ez cáfolja is azt, amit az előbb ön állított. A vízparton új beépítésre szánt terület nem jelölhető ki, a beépítettségi arány pedig nem növelhető. Ezek a rendelkezések azért születtek meg, mert úgy gondoljuk, a Balaton elérhetősége közérdek (Rig Lajos: … beépítik szállodával!), amit minél több és minél nagyobb közfunkciót betöltő, színvonalas terület kialakításával, fenntartásával lehet biztosítani. A Balaton kiemelt státuszának a szemléltetésére pedig elég, ha végigtekintünk az elmúlt évek fejlesztésein, amelyek a tó térségének vonzerejét hivatottak tovább növelni, hozzáférhetőségét javítani.

Ezt bizonyítja az is, hogy a nyáron csaknem 1,6 millióan utaztak a Balatonra, 120 ezerrel többen, mint egy évvel korábban. Mi mást jelent az, hogy ennyien utaztak oda, mint hogy a Balaton mindenkié, és a Balatont mindenki a sajátjának tekinti?

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés Péter államtitkár úr. Viszonválaszra van lehetősége Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszonynak.

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm szépen. A kérdésemre nem kaptam választ. Én feltettem egy konkrét kérdést a keszthelyi szabadstrand ügyében, és erre ön elmondja a Balaton-törvénynek abbéli módosítását, amely külön kitér arra, hogy kiemelt fejlesztési területté lehet bármely területet nyilvánítani.Én azt látom, hogy az elkövetkezendő időszakban is egyre több ilyen intézkedésük lesz, hogy kerítéssel vonják körbe az emberek elől a Balatont, hogy ne tudják elérni, pedig mindenkinek joga van ahhoz, hogy sétálhasson. Ha itt Keszthelyen lezárják ezt a részt is, ezt a szabadparti területet, akkor megfosztják önök az állampolgárokat ettől a joguktól, és sokkal messzebb kell nekik elmenni, hogy lássák, mint ahogy szokták mondani, az északi partról a déli partot, a déli partról pedig az északit.

Ebben tegyenek intézkedéseket! Ne engedjék ezt, mert a Balaton mindenkié! (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Viszonválaszra van lehetősége az államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Nem mond ellent a Balaton-törvény annak, amit ön mondott. Az ellenzék a Balaton privatizációjáról akarja meggyőzni az embereket. Ez pont ellentétes azzal, amit mi szeretnénk, ugyanis mi azt szeretnénk, hogy mindenkié legyen a Balaton, mindenki, aki elmegy a Balatonra, élvezhesse a Balaton által nyújtott lehetőségeket a kikapcsolódásra, a fürdőzésre, a szabadidő eltöltésére. Ennek megfelelően természetesen a Balaton fejlesztése, építése közös érdekünk. Ezt szolgálja a két éve indított Kisfaludy strandfejlesztési program is, amelynek célja: 2030-ig az összes szabadvízi strand családbarát, biztonságos és akadálymentes megújítása, ami nemcsak a Balatonon, hanem máshol is érvényes; erre 4,4 milliárd forintot különítettünk el.

Az a cél, hogy lehetőleg minél többen tudják a közös értékeinket, kincseinket használni a szabadidő eltöltésére, szabadságok eltöltésére, feltöltődésre. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   139-146   147-154   155-164      Ülésnap adatai