Készült: 2024.04.27.09:09:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2020.02.17.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:07


Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Horváth László képviselő úr következik, a Fidesz részéről. Parancsoljon!

HORVÁTH LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szerettem volna külön köszönteni nagy tisztelettel cigány származású magyar vendégeinket is. Sajnálom, hogy ők már elmentek.Gyöngyöspatán egy fiatalember mondta hetekkel ezelőtt, hogy a törvény erejével nem lehet jogossá tenni az igazságtalanságot, és bár sokszor mondják el nekünk, hogy az igazságszolgáltatás nem igazságot, hanem jogot szolgáltat, de a megbántott igazságérzet, ha szükség van rá, mégis szót kér. Most sokan érzik úgy, hogy megsebzett lett az igazságérzetük. Nem értik azt, és nem tartják igazságosnak azt, hogy egy egész települést lehet büntetni igazságtalanul, egyoldalúan és aránytalanul a kisebbség kisebbségének vélt vagy valós sérelmeiért, amit, megjegyzem, részben bizonyítani is engedtek a bíróságon. Mert ez a kártérítés Gyöngyöspatának az azonnali csődöt jelentené, ha kifizetné, úgyhogy meg lehetett volna ide hívni a páholyba Gyöngyöspata képviselő-testületét is.

És azt sem érti a több mint 80 százalék többség, hogy hogy kaphatnak most azok kártérítést pénzben, akik arra kényszerítették a többséget, hogy kihátráljon a saját iskolájából. Meg lehetett volna hívni annak a 86 tanulónak a szüleit is, akik ma reggel sem Gyöngyöspatára indultak az iskolába, mert kiszorultak ebből az iskolából. És nem érti azt a többség, hogy miért jár kártérítés azoknak, akik miatt nem lehetett sem tanítani, sem tanulni, akik nem tisztelték sem a tanáraikat, sem a társaikat, akik megfenyegették, megalázták, bántalmazták tanáraikat, meg lehetett volna hívni a bántalmazott diákokat és a bántalmazott tanárokat is. És azokat is meg lehetett volna hívni, akik sokszor és sokat nem jártak iskolába, mégis jár nekik a teljes kártérítési összeg. Azokat is meg lehetett volna hívni, akik 200-300-400 vagy akár 550 órát nem voltak iskolában.

És azt kérdezi a többség, hogy hogy van az, hogy mindenért az iskola és a megbélyegzett tanárok a felelősek, és hogy van az, hogy az érintett diákok és családok, akik most kártérítést várnak, és akik nem járatták rendesen, tisztességesen iskolába a gyerekeiket, nem felelnek semmiért. És miért van az, és jóe az, hogy ez a kártérítési per egy olyan modellt állít a középpontba és tesz sikeressé, amelyik azt üzeni, hogy aki nem tiszteli tanárait, társait, és nem tanul, az végül is sok pénzhez juthat, persze csak akkor, majd ha jön egy jogvédő szervezet, egy jóságos, akit persze külföldről pénzelnek? Azon már olyan nagyon nem is csodálkozunk, hogy Soros György a donor.

De Gyöngyöspatán sem magától állt elő ez a helyzet. Egy jól megtervezett és megszervezett pénzszerző akció eredménye az, amivel most szembesülnünk kell. A cigány tanulókat és családokat csak a pénz ígéretével csábították be és szervezték be ebbe a perbe. Jól látni, hogy ennek a szervezetnek - és figyeljék meg a következő napokat, mert bizonyítani fogják állításom igazságát - a szegregáció csak ürügy volt, a cigány családok csak eszközök, mert ami a lényeg, az a lényeg, hogy elérje politikai céljait.

Mi is az a politikai cél? Semmi új; megvádolni Magyarországot etnikai szegregációval, rasszizmussal, cigányüldözéssel, feljelenteni az országot, a vádlottak padjára ültetni, és ahogy ők mondják, kicsikarni majd valamiféle büntetőeljárást Magyarországgal szemben. Tisztességese az, hogy azzal az országgal szemben teszik ezt, ahol soha nem látott számban dolgoznak újra cigány emberek, és jutnak tisztességes megélhetési forráshoz cigány családok? Tisztességese az, hogy azzal az országgal szemben teszik ezt, ahol bölcsődék épülnek és bővülnek? Gyöngyöspatán is vadonatúj a bölcsőde.

Tisztességese ez azzal az országgal szemben, ahol óvodák épülnek és bővülnek - Gyöngyöspatán is bővült az óvoda, és most fogjuk felújítani az óvoda kertjét -, és ahol iskolákat újít fel a kormány? Gyöngyöspatán is a tavalyi évben 250 millió forint felújítási pénz jutott az iskolára. És abban az országban vane rasszizmus, ahol ingyen van a tankönyv, Gyöngyöspatán is; ahol ingyen van az étkezés a cigány gyerekeknek, Gyöngyöspatán is; ahol a kormány támogatja a tanodát, Gyöngyöspatán is; ahol nyitva van a szakképzés a cigány tanulók előtt - ma délben három gyöngyöspatai hölgy Gyöngyösön sikeresen vizsgázott és kapott oklevelet, innen is gratulálok nekik (Taps a kormánypártok soraiban.) -, és van ösztöndíjrendszer és egyebek? (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Amint azt önök is tudhatják, a kormány és a kormánypártok között egyetértés van abban, mi több, döntés is született arról, hogy nemzeti konzultáció indul, s minden olyan esetben érdemes feltenni azt a kérdést, hogy miért van erre szükség. Elsősorban azért van erre szükség, mert olyan új jelenségeket látunk, amelyek gyengítik a biztonságot, és nem mellékesen alapvetően sértik a magyar emberek többségének igazságérzetét. Amint arra ön is utalt, nagy hullámokat vert az elmúlt hónapokban a gyöngyöspatai per. Ez a település egy azok közül, ahol sokan nagyon sokat dolgoznak azért, hogy a leghátrányosabb helyzetű embereket fel lehessen zárkóztatni. És akkor jön egy külföldről pénzelt szervezet, és beperli az önkormányzatot. Az eredmény ismert: százmilliós bírság úgy, hogy ekkora összeg szabadon nem is áll rendelkezésre egy ilyen önkormányzat számláján arra, hogy erre a célra fordítsák.

A fő kérdés most az, hogy hogyan lehetne olyan megoldást találni, amelyik mindenki javát szolgálja, például hogyan lehetne készpénz helyett oktatási programban részesíteni azokat a roma fiatalokat, akiknek az utóbbi jelentene esélyt arra, hogy munkát találjanak, és kitörjenek a szegénységből. Szabó Timea képviselő asszony - az előbb még itt volt, most már nincs itt - hivatkozott arra, hogy hívott gyöngyöspatai vendégeket is. Most egy dolgot szerettem volna nekik mondani, ha itt lennének, hogy ez a kormány volt az, amely idején felére csökkent a munkanélküliség a romák körében, és ez az a kormány, amelyik ingyentankönyvet, ingyenétkezést biztosít mindenkinek, minden gyermeknek az országban azért, mert nem szeretnénk, ha előfordulna, ami korábban előfordult, hogy valaki azért nem tudja iskolába járatni a gyermekét, mert pénzügyileg erre nincsen lehetősége.

(14.40)

A konzultációs íven szerepel majd a börtönbiznisz is. Mint tudjuk, elítélt bűnözők már több mint 12 ezer pert indítottak a magyar állam ellen a rossz börtönkörülményekre hivatkozva. Ez önmagában is abszurd, de még inkább az, hogy csak eddig a magyar adófizetőknek ez 8,5 milliárd forintjába került. Azt is tudjuk, hogy a kiperelt összegeknek 60-70 százaléka ügyvédi számlákra kerül.

Arra is emlékezhetünk az elmúlt hónapokból, hogy olyan bevándorlók perelték be a magyar államot, akik a rossz körülményekre hivatkoztak a tranzitzónában. A végén itt is a magyar államnak, így az adófizetőknek kellett fizetni. Ez is egy olyan kérdés, amelyről ki szeretnénk kérni a magyar állampolgárok véleményét.

És hogy még egyet említsek: a győri gyermekgyilkosság kapcsán láthattuk, hogy erőszakos, elítélt bűnözők idő előtt szabadulva újabb erőszakos bűncselekményeket követhetnek el. Szerintünk fel kell számolni ezt a gyakorlatot, de vannak olyanok is, akik szerint a társadalomnak az a jó, ha a bűnözők minél kevesebbet vannak rács mögött.

Amely kérdéseket most itt említettem, ezek érzékeny és vitás kérdések, ezért is szeretnénk, ha minden állampolgár elmondaná a véleményét, mert egyáltalán nem mindegy, hogy a magyarok milyen irányt szabnak a jövőbeni politikának. A kormány kész cselekedni minden területen, de most előbb a meghallgatáson lesz a hangsúly.

Ha a konzultációt nézzük, akkor egy olyan eszközről van szó, amely korábban már bizonyított: öt olyan konzultáció van a hátunk mögött, amit legalább egymillióan kitöltöttek. (Arató Gergely: Hogyne!) És nagyon érdekes dolognak tartom azt (Arató Gergely: 22 millióan!), hogy miközben a baloldali pártok állandóan támadják a nemzeti konzultációt - hogyha jól látom, akkor most is elkezdték -, gyakorlatilag minden ellenzéki párt kezdeményezett az elmúlt években konzultációt. Az más kérdés, hogy sokkal csekélyebb érdeklődés mellett. Még az új fővárosi szmsz is magában foglalja a konzultáció indításának lehetőségét. Szóval, bárhogy is legyen, a szívük mélyén még az ellenzéki pártok is tudják, hogy ez egy demokráciát erősítő lehetőség.

Úgyhogy azt kérném tőlük, hogy ne a párbeszéd lehetőségét támadják, hanem foglaljanak állást ezekben a kérdésekben, a gyöngyöspatai helyzet kérdésében, a börtönbiznisz ügyében és a kártérítési perek ügyében. Azt szeretnénk kérni az ellenzéki pártoktól, hogy ne álljanak újra azoknak az oldalára, akik ezeket a balhékat eleinte külföldről kezdeményezték. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai