Készült: 2024.09.21.21:14:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2020.02.17.),  133-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:   125-132   133-140   141-150      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Ház! Bencsik János képviselő úr, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Milyen konkrét intézkedéseket tesz a kormány a klímavédelmi célok megvalósulása érdekében?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Schanda Tamás államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy megvárja a miniszter urat, amíg jelen lesz. (Bencsik János: Elfogadom.) Jelzi képviselő úr, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Bencsik János képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

BENCSIK JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Lakókörnyezetünk és a teremtett világ védelme mindannyiunk érdeke és felelőssége. Mindannyian tiszta vizet, minőségi élelmet, jó levegőt és elviselhetőbb klímát szeretnénk. Hogy miként alakul a közös jövőnk, azt napjaink döntései határozzák meg. A klímaváltozás ugyan egy természetes folyamat, de annak sebességét az emberi közösségek életmódja érdemben befolyásolja. A folyamat felgyorsult, melyhez alkalmazkodni kell. Ezért nem üres szavakra, hanem valódi cselekvésekre van szükség.

(16.30)

Magyarország az elmúlt évtizedekben már bizonyította elkötelezettségét, hiszen a világ azon 21 országa közé tartozik, ahol az elmúlt harminc évben úgy nőtt a gazdasági teljesítmény, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása egyharmadával, az energiafelhasználás pedig egyhatodával csökkent.

A kormány által elfogadott nemzeti energia- és klímavédelmi stratégia megalapozza Magyarország hosszú távú és átfogó, tiszta fejlődési stratégiáját. Mindez csak úgy lehetséges, hogy a kormány ebben is a magyar emberek érdekeit képviseli. Minden országnak az általa okozott kár mértékének figyelembevétele mellett kell kivennie részét a közös erőfeszítésekből. A klímaváltozás árát ne a magyar emberek fizessék meg, hanem a legnagyobb szennyező vállalatok és országok.

Végső soron szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy támogatni kell minden olyan területet, amely környezetünk védelmét szolgálja, a környezetbarát energia használatát, az atomenergia-kapacitásaink megőrzését, a közösségi közlekedés fejlesztését, továbbá a természeti erőforrásaink megóvását.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezekkel kapcsolatban kérdezem öntől, milyen konkrét intézkedéseket tesz a magyar kormány a klímavédelmi célok megvalósítása érdekében. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Schanda Tamás államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS információs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország számára kiemelt cél a környezet védelme és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás. A teremtett világ megóvása egyfelől emberi kötelességünk, másrészt mindannyian felelősek vagyunk gyermekeink jövőjéért. A miniszterelnök úr által bejelentett klímavédelmi akcióterv jól mutatja a kormány elszántságát a teremtett világ megóvása érdekében. Először is, még az idén megkezdjük az illegális hulladéklerakók felszámolását, és keményen megbüntetjük a környezetkárosítókat. Megszüntetjük az egyszer használatos műanyagok forgalmazását, és lehetővé tesszük az üveg- és műanyag palackok, valamint a fémdobozok visszaváltását. Megvédjük a nemzeti kincseinket, a folyóinkat a külföldről érkező hulladékoktól. A hazánkban működő multinacionális cégeket kötelezzük a környezetbarát technológiák alkalmazására, és a következő két évben 32 milliárd forinttal ösztönözzük a hazai kkv-k megújulóenergia-termelését. Minden gyermek születésekor tíz fát ültetünk. Ezzel elérjük, hogy 2030-ra Magyarország területének 27 százaléka erdővel lesz borítva. Hatszorosára emeljük a naperőművek kapacitását, amely környezetbarát és olcsó energiát biztosít a hazai fogyasztók számára.

Tovább bővítjük az elektromobilitás elterjedéséhez szükséges támogatásokat, az olcsó elektromos autók vásárlásának támogatásával minél szélesebb kör számára szeretnénk biztosítani a környezetet kímélő közlekedést. Hasonló célokat fogalmaztunk meg az elektromos buszok forgalomba állításával is. Bevezetjük a zöld államkötvényt, és az ebből befolyó összeget a kormány klímabarát programokra fogja fordítani. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Becsik János képviselő úré a szó. Parancsoljon!

BENCSIK JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A pontos és korrekt elszámolás feltétele a nyomon követhető nyilvántartási rendszer, tehát egy monitoringrendszer felállítása. Erre kiváló lehetőséget biztosít az a nemzeti alkalmazkodási térinformatikai rendszer, amelyet a kormány a norvég alap támogatásával és az Európai Unió pénzügyi segítségével 2012 óta fölépített, és ma már széles körben használják mind a gazdasági életben, mind a tudományos kutató életben, mind pedig az önkormányzatok körében. Ellenzéki képviselőtársaimnak is javasolnám a regisztrációt a nemzeti alkalmazkodási térinformatikai rendszerre. Egészen biztos, hogy a klímaváltozással kapcsolatos szókincsük is bővülne a klímavészhelyzet mellett olyanokkal, mint kitettség, érzékenység, sérülékenység, alkalmazkodóképesség, és megismerhetnék azt a módszertant is, amely alapján már ebben az európai uniós ciklusban önkormányzataink sokasága helyi éghajlatvédelmi stratégiát és cselekvési tervet készített. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban. - Taps a Jobbik soraiban. - Közbeszólás a Jobbik-frakcióból: Végre elolvastad!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat is. Kérem képviselőtársaimat, hogy kissé visszafogottabban. Képviselő úr, kissé visszafogottabban!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban fontos rendszerről van szó, hiszen a klímaváltozás ellen nem üres szavakkal, hanem kizárólag tettekkel lehet fellépni. Magyarország már eddig is sokat tett a klímaváltozás elleni harc terén, és következetesen haladunk a saját magunk elé kitűzött célok eléréséhez. 2030-ra hazánk villamosenergia-termelésének 90 százaléka karbonsemleges lesz, és távolabbi célunk, hogy 2050-re szén-dioxid-mentes legyen az európai és így a magyar gazdaság is. A klímasemleges energiatermelés tekintetében ma Magyarország - erre is büszkék lehetünk - jobban teljesít, mint az Európai Unió legtöbb országa, hiszen azon országok közé tartozunk, ahol úgy nőtt a bruttó hazai össztermék, hogy közben csökkent a szén-dioxid-kibocsátás és az energiafelhasználás. Az a célunk, hogy olyan országot hagyjunk a következő generációkra, amely a környezet szempontjából jobb állapotban van, mint most.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   125-132   133-140   141-150      Ülésnap adatai