Készült: 2024.04.27.12:44:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2020.02.17.),  105-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:   103-104   105-112   113-114      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom képviselő urat és a tisztelt Házat, hogy a miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.Tisztelt Országgyűlés! Bősz Anett képviselő asszony, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Miért nem racionalizálják a bölcsődei férőhelyteremtésre szánt forrást?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Már jelezte felém képviselő asszony, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Bősz Anett képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! El kell mondani, hogy a bölcsődei ellátás nem pusztán a gyermekek biztonságát és a nappali ellátást hivatott biztosítani, hanem az édesanyák jogait és méltóságát abban a tekintetben, hogy vissza tudnake illeszkedni dinamikusan a bérmunkapiacra, illetve édesanyaként tudnake olyan életet élni, amit megálmodtak maguknak. Az Eurostat adatai szerint a bölcsődei férőhelyhiány miatt 88 ezer magyar ma nem tud visszatérni a bérmunkapiacra, és 70 ezer gyerek szorul ki az ellátásból. Több mint 2600 településen egyáltalán nincs bölcsődei ellátás. Ez a települések 80 százalékát jelenti. Teljes járásokat találunk, ahol a bölcsődék nem tudnak működni, és nincs hová elvinni a három év alatti gyermekeket. Magyarország tehát ezen a téren nem teljesít jól. A trendekből az is világosan látszik, hogy a férőhelyek számának növekedéséhez a családi, illetve a magánbölcsődék jelentősen hozzájárultak, dinamikusabban járultak hozzá a férőhelyek bővüléséhez, mint az állami férőhelyek, és valamiért nem látjuk azt a szándékot a kormány részéről, hogy támogatni tudná ezeket a fenntartói formákat.

Tudom azt a költségvetési vitákból, hogy a férőhelyteremtésre szánt összegek azért nem tudnak realizálódni, mert az építőipar kínálati oldala elégtelen. Tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, hogy amennyiben ez így van, úgy miért nem csoportosítják át az eredetileg épületfejlesztésre szánt forrásokat arra, hogy a magán-, illetve egyéb fenntartó által üzemeltetett bölcsődéket jobban tudják támogatni. Mindössze 58 330 forintot jelent gyermekenként az az összeg, amelyet államtitkár úr egyébként nekem már egy írásbeli kérdésemre adott válaszában megjelölt. Ez messze elégtelen a fenntartásra. Várom válaszát. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Mindenekelőtt gratulálok az átigazolásához, a liberális, frakciónak nem mondanám, de egységes független csoportból a DK-ba, amit mondhatunk akár Demokratikus Koalíciónak, diplomás kommunisták liberális csoportjának (Felzúdulás a DK és a Jobbik soraiban.), amelyet sokféle névvel illethetünk (Moraj a DK és a Jobbik soraiból. - Arató Gergely: De téged nem veszünk át! - Taps a DK soraiból és a kormánypárti padsorokból.), de amit Fodor Gábor nem tett meg, tisztelt képviselő asszony (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Egy bűnöző szavai a parlamentben!), azt ön megtette, de hát előbb-utóbb mindenki a Gyurcsány család segédcsapatává változik ellenzéki oldalon. Ezt a liberálisok is megtették, ma a jobbikosok is letették a hűségesküt Gyurcsány Ferenc mellett, előbb-utóbb odatértek.De ami a bölcsődéket illeti, tisztelt képviselő asszony, többszörösére növeltük (Zaj.) az elmúlt években a bölcsődékre fordítható költségkeretet, pontosan azért, mert úgy gondoljuk, hogy valóban szükség van a választás szabadságát megadni az édesanyáknak, a családoknak, hogy a gyermeküket három évig otthon szeretnék nevelni, gondozni, vagy pedig féléves kortól munkát vállalva, megtartva a családtámogatásokat, a gyermeket bölcsődébe adják, szemben azzal, amit Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt tettek és azután Bajnai Gordon kormányzása alatt, amikor minden bölcsődei dolgozótól Magyarországon egyhavi bért elvettek, tisztelt képviselő asszony. Amikor az ön szövetségesei kormányoztak itt a parlamentben, akkor bizony 26 687 bölcsődei férőhely volt, 26 687, tavaly 48 702, idén február közepére pedig most már 51 413 bölcsődei férőhely van.

(16.10)

Megváltoztattuk a jogszabályokat is, hogy a tízezer lakosnál kisebb településeken is, ha van negyven, 3 év alatti gyermek és legalább öt szülő kéri, akkor bölcsődét kell nyitni. Ezért mi abban az időszakban, amit ön visszasír, tisztelt képviselő asszony: 320 településen volt bölcsőde, tavalyra már 739 településre nőtt a bölcsődével rendelkező települések száma. És mindemellett béremelési programot is indítottunk.

Ennek következtében a felsőfokú végzettségűeknek 63 százalékkal, a középfokú végzettségűeknek meg 44 százalékkal emelkedett a bére az elmúlt években (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és ezt a bérfejlesztést a következő évben is szeretnénk folytatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra Bősz Anett képviselő asszonynál van a szó. Parancsoljon!

BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár úr, attól tartok, hogy nem értjük egymást. (Dr. Rétvári Bence: Én is attól tartok.) Süketek párbeszédé vált a szakma és a kormány párbeszéde a bölcsődekérdésben, illetve a szülők és a kormány párbeszéde. Azt kell megnézni, hogy minden egyes évben több ezer gyerek van, aki kimarad a bölcsődei ellátásból, minden egyes évben bebizonyosodik az, hogy nem pusztán a férőhelyek elégtelensége probléma, hanem az is, hogy a bölcsődék területi eloszlása nagyon rossz. Vannak komplett országrészek, amelyek szinte teljes egészében kimaradnak a bölcsődei ellátásból.Én arról beszélek, hogy ezt a rendszert stabilan kell tudni működtetni, arról beszélek, hogy abból a nagyjából 4 százalék körüli GDP-növekedésből, amire önök büszkék, például erre az ellátásra, illetve egyéb szociális ellátórendszerekre több kéne hogy jusson, de jelen pillanatban ezt még nem sikerült megoldaniuk. Nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Unikum, hogy higgadt hangnemben is lehet a DK frakciójában beszélni; reméljük, hogy majd ön hat a frakciótársaira, és nem viszont, az új közösségében.Tisztelt Képviselő Asszony! Ön azt mondta, hogy több helyen kéne hogy legyen több férőhely Magyarországon. Ahogy említettem önnek, 320 településnél a 739 jóval több, ahány helyen most már bölcsődei közszolgáltatást igénybe lehet venni, és a 26 600 férőhelyhez képest az 51 ezer férőhely szintén bővítést jelent. Ön is nagyon jól tudja, hiszen tájékozott ebben a kérdésben, ha máshonnan nem, az én válaszaimból, amiket küldtem önnek, hogy 120 milliárd forint (Felzúdulás a DK padsoraiban. - Arató Gergely: Szerénység, Bástya elvtárs!) - ha elolvasta, akkor tudhatja - az, amit uniós forrásból is, költségvetési forrásból is bölcsődei férőhelyek bővítésére fordítunk.

Külön pályázatok voltak a tavalyi esztendőben is. Nagyon sok kisebb és nagyobb település egyaránt nyert ilyen pályázatokon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), pontosan azért, mert mindenhol, ahol legalább 40 olyan gyermek van, aki 3 év alatti, és öt szülő ezt kéri, szeretnénk ezt a közszolgáltatást beindítani, és erre százmilliárdos nagyságrendű forrást fordítunk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   103-104   105-112   113-114      Ülésnap adatai