Készült: 2024.09.22.09:37:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:38


Felszólalások:   65-70   71-77   77-82      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr, tisztelt képviselőtársaim, elfogadta az államtitkári választ. (Közbeszólás a DK padsoraiból: Szavazzunk!)Tisztelt Országgyűlés! Rig Lajos képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Magyarország erős és büszke. Vajon az adósságban úszó kórházaink is azok?” címmel. Rig Lajos képviselő úré a szó, parancsoljon!

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Szeptember végére újabb 4 milliárddal gyarapodva, 46 milliárd forinthoz közelít a magyar kórházak adósságállománya. Nyár végén röppent fel a hír, miszerint Domokos László, az ÁSZ elnöke szerint a kórházigazgatók felelősek az egyre duzzadó adósságállományért. Az ÁSZ megállapításai szerint nem a kormány ad kevés pénzt az egészségügyre, hanem az intézmények működnek gazdaságtalanul és szabálytalanul. Szeretnék pontosan idézni: „Pénzügyi szempontból botrányos, anarchiára jellemző állapotok uralkodnak az egészségügy egyes területein… ahol a pénzügyek nincsenek rendben, új gazdasági irányításról kell gondoskodni a tulajdonosnak, tehát az államnak.”

A választókerületemben található két kórház is sajnos dúskál az adósságokban: Tapolcáé 83 és Ajkáé 485 millió. És ezt ki kell hogy javítsam, hiszen az interpellációm beadásának az időpontjában volt ez az adat, és ez így már nem helyes, valótlant pedig ne állítsunk. A legfrissebb adatok szerint 580 millió, tehát meghaladta a félmilliárd forintot az ajkai kórház adósságállománya.

Meg kell azonban jegyeznünk, hogy vannak olyan kórházak is, amelyeknek a gazdálkodása példás, itt van például a győri Petz Aladár Kórház, az oktatókórházé 1 millió forint, a jelenlegi adatok szerint pedig nincsen tartozásállománya. Felmerül tehát a kérdés: az országban működő kórházak többségében azért halmozódtak fel ekkora adósságok, mert rosszul működik a kórház menedzsmentje, vagy netán alulfinanszírozott az egészségügy? Mivel az ÁSZ megállapításai szerint, idézek: nem a kormány ad kevés pénzt az egészségügybe, hanem az intézmények működnek gazdaságtalanul és szabálytalanul  akkor önök szerint a kórház vezetése a felelős? Ha az ő rossz gazdálkodásuk miatt úsznak a kórházak adósságban, akkor miért nem lép közbe a kormány?

A tapolcai kórház 2012-ben ugyanígy azzal nézett szembe, és azzal hitegették önök Tapolca lakosságát, hogy az aktív ellátás megszüntetése, a struktúraváltás milyen nagyszerű lesz az itt élőknek. Eltelt hat év, de mi ezt sajnos nem érzékeljük. A struktúraváltás behozta a hozzáfűzött reményeket? 83 milliós az adósságállománya jelen pillanatban. Lassan már oda jutunk, hogy ha megérkezik a kórházba a cérna, a kesztyű vagy valamelyik diagnosztikai eszköz, azt is nemzeti szalaggal fogják átadni, miközben a kórházak adósságállományát senki nem adja át a lakosság részére.

Felháborító, hogy míg önök újabb 6 milliárd forintból plakátolgatnak országszerte, addig az intézményeket, amelyekben, még egyszer mondom, életeket mentenek, tönkreteszik. Kérdezem tehát tisztelt államtitkár urat, kinek a hibája az, hogy egyre nő az intézmények adósságállománya: a kormányé vagy a rossz gazdaságmenedzsmenté?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az elhangzott interpellációs kérdésre Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Ember Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Érdekes a Jobbik kettős véleménye az Állami Számvevőszék megállapításaival kapcsolatban; most a képviselő úr azokat felolvasta, és azokkal mintegy egyetértve szólalt fel. Amikor viszont ugyanez az Állami Számvevőszék nem a kórházak gazdálkodását vizsgálta, hanem a Jobbikét, akkor ilyeneket mondtak önök: az ÁSZ folyamatosan félrevezeti a közvéleményt  most nem hallottunk az ön által idézett ÁSZ-jelentés kapcsán ilyen mondatokról -; minimális valós tényt tartalmaznak csak; az ÁSZ-nak vissza kell térni a törvényesség talajára; sok-sok üres oldal van az ÁSZ jelentéseiben, és az egész eljárás amúgy is alkotmányellenes. Ezzel szemben önök most mint egy teljes mértékben elfogadandó dokumentumról beszélnek az ÁSZ dokumentumáról. Ezt persze önöknek kell a saját választóikkal tisztázni.

Ami az ajkai kórházat illeti, tisztelt képviselő úr, az ajkai kórház zökkenőmentesen, minden gond és probléma nélkül tud a továbbiakban működni, sikerült megoldaniuk az eltávozott aneszteziológusok és intenzív terápia pótlását. És ezt nem én mondom, tisztelt képviselő úr, ezt nem a kormányzat mondja, hanem az ön ellenzéki képviselőtársa, László Imre mondta. Azért olvastam föl, hogy betűre pontosan azt idézzem, amit ő mondott.

Azt is elmondta, hogy miért nem ilyesfajta híradások jelentek meg az elmúlt időben az ajkai kórházról  ezen híradások nyomán szerkesztette ön is az interpellációját. Azt írja az ön ellenzéki képviselőtársa, hogy: a megjelent híradások túllépték azt a küszöbértéket, ami alkalmas lett volna arra, hogy a maguk realitásában nézzük ezeket a dolgokat. Tehát önt, tisztelt képviselő úr, nemhogy a kormány, nemhogy a kórház, hanem a saját ellenzéki képviselőtársa is cáfolja.

Hogy mennyivel költünk az egészségügyre többet most, mint 2010-ben, az egy eléggé magas összeg. Ha megnézi a ’10-es és a ’19-es költségvetési törvényt, 647 milliárd forintnyi többletet fog találni ebben. Ha megnézi az érintett két kórházat, ott is érezhető költségnövekedést, érezhető államitámogatás-növekedést fog tapasztalni, annak ellenére, hogy például az ajkai kórház esetében az elmúlt egy évben semmifajta önkormányzati támogatás nem érkezett. Ha tehát az ajkai számot nézzük, a Magyar Imre Kórházat, 2012-ben az OEP-finanszírozása 1,9 milliárd forint volt, most 3,5 milliárd forint, tehát 1,6 milliárd forinttal, 82 százalékkal magasabb. Mindeközben az elmúlt években, az állami fenntartás bevezetése óta a Magyar Imre Kórházban volt konszolidációs és egyéb költségvetési többletforrás, 2,3 milliárd forint, míg fejlesztési forrásból több mint 3,1 milliárd forint. Ha a tapolcai Deák Jenő Kórházat nézzük, itt is érezhető az emelkedés, 799 millió forintról 923 millió forintra növekedett ’14-15-16-17-ben a kórház OEP-finanszírozása. Ez azt jelenti, hogy 123 millió forinttal, 15 százalékkal magasabb összegből gazdálkodhat, és nem ’12 óta, hanem csak az utóbbi három évben. (Folyamatos zaj a teremben.)

Ha megnézi ön, hogy mennyi támogatást kapott ezen túlmenően, különböző fenntartói támogatásként 591 millió forintot, míg fejlesztési forrásból 2,6 milliárd forintot. De ezek a többletforrások országosan is megjelentek, elsősorban a béremelés fedezeteként, hiszen nagymértékű, érezhető béremelés volt az egészségügyben az elmúlt években. És ez abban is megmutatkozott, hogy az egészségügynek, ahogy mondtam, összesen 647 milliárd forinttal több forrás áll rendelkezésére, de különböző struktúraváltási támogatásokra is 37 milliárd forintot tudtunk fordítani, ami pontosan azt a célt szolgálta, hogy a későbbi eladósodás csökkenjen, így ezekben a kórházakban is most már kisebb mértékű az adósság felhalmozása. De ettől függetlenül azért zajlik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) vizsgálat a leginkább nagy adósságot felhalmozó és a legkevesebb adósságot felhalmozó kórházakban, hogy a kettő közötti különbséget látva a legjobb gyakorlatokat tudjuk kialakítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ. Parancsoljon!

RIG LAJOS (Jobbik): Államtitkár úr, nem sikerült a konkrét kérdésre válaszolni. Segítek önnek egy kicsit! Azért az ÁSZ-megállapításokkal önök mindig egyet szoktak érteni, tehát ha ez így van, akkor a kórház menedzsmentje gazdálkodik rosszul. Épp ezért szerettük volna kikérni mind a két kórházból a részletező adatokat, hogy miből áll ez az adósságállomány. A tapolcai kórház menedzsmentje részünkre átadta ezeket az adatokat  innen is szeretném neki megköszönni , de az ajkai kórház 15 nap után még kért 2 nap haladékot, majd egy elutasító levelet küldött nekünk, hiszen ez a pénz nem tartozik a közpénzek közé, elvesztette közpénzjellegét, ezért az Adatvédelmi Hatósághoz fordultunk.

Azért azt lehet látni, hogy a tapolcai kórház adósságállománya napról napra, sőt hónapról hónapra csökken, míg az ajkai kórházé hétről hétre tízmilliókkal emelkedik. Tehát itt azért le kell szögeznünk, hogy államtitkár úr, arra a kérdésre, hogy ön szerint ki a rossz gazdája a kórháznak, az állam vagy a menedzsment (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), nem sikerült válaszolni, ezért nem tudom elfogadni. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 27 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Földi László képviselő úr, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mit tesz a Kormány az egynapos sebészeti beavatkozások növelése érdekében?” címmel. Földi László képviselő úré a szó, parancsoljon!




Felszólalások:   65-70   71-77   77-82      Ülésnap adatai