Készült: 2024.09.23.12:10:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  59-65. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:   53-59   59-65   65-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Úgy értelmezem, hogy képviselő asszony nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 111 igen szavazattal, 37 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Burány Sándor, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „A fagyhalálról” címmel. Képviselő urat illeti a szó.

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A legfrissebb adatok szerint szeptember óta tizenhárman fagytak halálra, köztük nyolcan fűtetlen otthonukban hunytak el. Hiába hazudják bele az emberek képébe, hogy a hajléktalantörvény megoldja az utcákon élők problémáit, hogy az aluljárókból való kitiltás mindenkinek jó lesz, valójában minden eddiginél több embert sodornak életveszélybe. A hajléktalanellátásra nyolc éve szinte semmi pénzt nem fordít a magyar állam, a szállókon egymás hegyén-hátán alszanak az emberek. Nincsenek kellő számban szociális munkások, és akik vannak, azok sincsenek tisztességesen megfizetve. Nincsenek szociális bérlakások, nincsenek rehabilitációs programok. Amit a kormány most tesz, az nem más, mint foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés. Szeretném felhívni a figyelmüket arra is, hogy a lakhatási szegénység Magyarországon milliókat érint. Magyarországon 2017-ben több mint másfél millió fő élt olyan túlzsúfolt lakásban, amelyben beázik a tető, nedvesek a falak, nincs WC és fürdőszoba, vagy túl sötét a lakás. Az EU-s tagállamok közül Magyarországnál csak Romániában rosszabb a helyzet. És hiába élnek embertelen körülmények között ezek az emberek, a hajléktalanná válás réme ott lebeg felettük nap mint nap.

Jelenleg nagyjából 1,4 millió háztartásnak, a háztartások harmadának van valamilyen hitele, a háztartások legalább 13 százalékának pedig 60 napon túli közműhátraléka van, miközben 750 ezer végrehajtási ügy van folyamatban az éves GDP 7 százalékának értékében. Ezeknek a tényeknek az ismeretében már érthető, hogy miért jut minden napra nagyjából tucatnyi kilakoltatás. Erre a maguk válasza az, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy az emberi méltóságuktól már így is megfosztott, segítségre és emberhez méltó bánásmódra szoruló polgártársainknak egyetlen lehetőséget hagynak: fagyjanak halálra. Nem igaz, hogy van elegendő férőhely, nem igaz, hogy az állam mindent megtesz, hogy ne kelljen az utcán élniük ezeknek az embereknek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért sodorja életveszélybe ezeket az embereket a magát kereszténynek tartó kormány ahelyett, hogy segítene rajtuk? Miért nem emelik a szociális munkások bérét? Miért nincs törvénybe foglalva az elhelyezés nélküli kilakoltatás tilalma? Várom válaszát. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az a frakció vagy az a képviselő beszél arról, hogy kinek hogyan van lehetősége arra, hogy kifűtse a saját otthonát, a saját lakását, amelyik háromszorosára emelte a gáz árát, és kétszeresére emelte a villamos energia árát. S annak a pártnak a nevében beszél ön a hajléktalanok helyzetéről, amelyik érezhető módon semmit nem tett annak érdekében, hogy a hajléktalanok valódi segítséget kapjanak, szemben ezzel a kormánnyal, amelyik valós segítséget kíván nyújtani. Nagyon sok mindent tudok cáfolni abból, tisztelt képviselő úr, amit ön mondott. Először is azt mondta, hogy semmit nem költ a kormány hajléktalanellátásra. Nos, ez 9,1 milliárd forint, ami az ön számára semmi, ami önnek nem tűnik föl a költségvetésben. Persze lehet, hogy ha a 4-es metróból kilopott összeghez méri, akkor ahhoz képest önöknek nem túl nagy összeg, de azért a hajléktalanok ellátásának ez egy tetemes forrása. Ehhez jött még egy 300 millió forintos többlet, egy tartalékalap, amit idén pontosan a megnövekedett, a törvény által előírt feladatoknak az ellátására biztosítunk.

Ha ön megnézi, hogy az elmúlt években a rezsicsökkentésnek köszönhetően hogyan alakult azoknak az embereknek a száma, akiknek a lakás megfelelő fűtésével problémájuk van, és felüti az Eurostat erre vonatkozó éves kiadványait, mondjuk, 2012-ben meg 2017-ben, akkor azt látja, hogy 766 ezer emberrel kevesebbnek van most már gondja arra, hogy kifizesse a rezsit, és ez elsősorban a rezsicsökkentésnek és a béremeléseknek köszönhető. Ha megnézi, hogy a hitelek törlesztésével mennyivel kevesebb embernek van ma problémája, ha felüti az ön egyik kedvenc Eurostatjának a statisztikáit, azt látja, hogy 1 millió 89 ezer emberrel kevesebbnek van most már azzal probléma, köszönhetően a forintosításnak, köszönhetően a végtörlesztés lehetőségének, az árfolyamgátnak és a bankok elszámoltatásának. Nos, ennyivel kevesebb embernek van hónapról hónapra problémája azzal, hogy a hiteltörlesztéssel vagy lakhatással kapcsolatos költségeit fedezze.

Ami a hajléktalanellátást illeti, tisztelt képviselő úr: cáfolom azt a mondatát is, hogy ne lenne elég férőhely. Pontos adatot is mindjárt fogok önnek mondani azzal kapcsolatban, hogy Budapesten és vidéken mekkora a kihasználtsági adat, pontosabban, mekkora volt múlt héten a kihasználtsági adat: országosan 80 százalék, míg Budapesten 78,5 százalék. Tehát még bőven van úgy is kapacitás, hogy a krízisidőszakra megnyitható többletkapacitásokat nem nyitottuk meg. Ön is tudja, hogy összességében 19 ezer férőhely áll rendelkezésre, s nemcsak állami intézményekben, hanem különböző karitatív és más segélyszervezetek intézményeiben is. 240 szervezettel működünk most együtt annak érdekében, hogy a hajléktalanoknak újrakezdési lehetőséget biztosítsunk, hogy ők a hajléktalan életforma helyett a hajléktalanszállásokon keresztül el tudjanak kezdeni egy új életet.

Nem hiszem, hogy az a magatartás, amit önök tanúsítanak, amely a korábbi állapotot védi, az bármelyik hajléktalannak az érdeke. Egyetlenegy hajléktalannak sem segítenek azzal, amikor a korábbi jogi szabályozást védik, amely nem volt kellő mértékű segítség a hajléktalan emberek számára, hiszen a hajléktalanság fennmaradt. 9800 éjjeli menedékhely és átmeneti szálló áll a rendelkezésükre, 1600 többletférőhelyet fogunk megnyitni akkor, amikor erre majd szükség lesz, 7600 nappali melegedő kapacitás szintén rendelkezésre áll.

Hogy mi lett az intézkedés következménye, ami október 15-én lépett hatályba? Ha csak az utóbbi heteket nézem, amikor hidegebbre fordult az idő, akkor azt mondhatjuk, hogy 670-nel többen jelentek meg a hajléktalanszállásokon.

(15.00)

De ha a törvénymódosítás hatálybalépése óta nézem, hogy mennyivel több ember ment be hajléktalanszállásra, és nem az utcán meg nem az aluljárókban, meg nem az erdőkben, a tereken vészeli át az időt (Az elnök csenget.), akkor 1115-tel vannak többen; 1115-tel több embernek tudtuk az emberhez méltó kitörés lehetőségét biztosítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e államtitkár úr válaszát.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Elnök Úr! A választ nem tudom elfogadni. Látom, államtitkár úrnak számos ötlete lenne még, csak az a helyzet, hogy közben az emberek megfagynak. Ez a szomorú valóság. Ezzel kapcsolatban pedig semmilyen érdemi dolgot nem mondott nekem. (Dr. Rétvári Bence: Csak erről beszéltem.) Szeretem, amikor a múlttal dobálóznak itt a parlamentben, szeretném emlékeztetni önt, államtitkár úr, arra hogy az én fiatalkoromban azt, amit ön itt művelt a parlamentben az elmúlt percekben, úgy hívták, hogy közveszélyes munkakerülés. (Dr. Völner Pál: A régi szép idők.  Dr. Rétvári Bence: Kádár idején jobb volt.)Ugyanis az ön munkájához tartozna, hogy egy képviselőnek arra, amit kérdésként feltett, érdemi választ adjon. Ilyen érdemi elemek az én feltett kérdésemmel kapcsolatban az ön válaszában még nyomokban sem voltak fellelhetőek. És azért közveszélyes, mert az a magatartás, amit tanúsítanak, elősegíti azt, hogy az emberek megfagyjanak, nem pedig megakadályozza azt. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, képviselő úr. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat. Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az interpellációra adott választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az interpellációra adott választ 109 igen szavazattal, 31 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Ágh Péter képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Mennyi pénzt fordítottak az európai adófizetők pénzéből az illegális migráció és ezáltal a terrorizmus finanszírozására?” címmel. Ágh Péter képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   53-59   59-65   65-70      Ülésnap adatai