Készült: 2024.04.28.16:46:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  148-155. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:   138-147   148-155   156-165      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszterelnök-helyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszter úrnak: „Mi a helyzet a kutatási pályázatok elbírálásánál?” címmel. A miniszter úr Cseresnyés Péter államtitkár urat jelölte ki, mert közfeladat ellátása miatt nem lehet jelen. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Dr. Mellár Tamás: Igen.) Jelzi képviselő úr, hogy igen. Mellár Tamás képviselő urat illeti a szó.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Államtitkár Úr! Az elmúlt napok egyik híre volt, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap pályázata alapján odaítéltek 11 milliárd forintot kutatási támogatás címszó alatt. Aztán jött a hír, hogy ez a támogatás nem osztható ki mindaddig, amíg Palkovics miniszter úr újra nem értékeli ezeket a pályázatokat, és nem hagyja ezeket jóvá. Hiába tehát a hosszadalmas pályázati eljárás és szakértői vizsgálat, mindezt felülírja a miniszteri döntés. Ezzel kapcsolatban négy kérdésem van. Az első kérdés az, hogy miért rúgta fel a miniszter úr a saját kormánya által korábban kialakított pályázati rendszert. Mennyire felel meg ez a jogállamiság elvének?

A második kérdés, hogy mi a biztosíték arra, hogy a miniszteri felülvizsgálat valóban szakmai alapon lesz, szakszerűséget követő lesz, és nem politikai megfontolások alapján hozzák meg a módosításokat vagy a döntéseket.

A harmadik kérdésem pedig az, hogy vane az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak megfelelő szakapparátusa arra nézve, hogy ezeket a döntéseket meg fogja hozni. Tehát vane neki olyan szakértői gárdája, amely összevethető, mondjuk, a Magyar Tudományos Akadémia mögött lévő szakértői gárdával, hiszen a korábbiakban ők végezték el ezt a bírálatot. Hiszen tudományos kérdésekről van szó, és tudományos kérdések kapcsán nyilvánvalóan tudományos közösségnek kell döntéseket hozni.

Végezetül a negyedik kérdésem pedig az lenne: ez már a jövő? Tehát ez a mostani eljárás előrevetíti azt is, hogy a jövő évtől államosított kutatóintézeteknél hasonló módon történik majd a pályázati pénzek elosztása, tehát nem szakértői, szakmai alapon, hanem politikai céloknak megfelelően? Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Mellár képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Cseresnyés Péter államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Röviden szeretnék válaszolni a kérdésére. Igen, van olyan apparátus, amelyik segíti a miniszter úr munkáját, és amelyik a pályázatok elbírálását megfelelő módon tudja kezelni, és a pályázati forrásokat megfelelő módon tudja elosztani, annak érdekében, hogy a tudomány, a kutatás megfelelő módon szolgálja a társadalmat és a magyar gazdaságot. Ennek egyik ilyen alapvető szervezete a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal is, amelyik az elmúlt időszakban ezekre a fejlesztésekre, az innovációra jelentős pénz fölött rendelkezett, és jelentős mértékben növelte azt a pénzösszeget, amit e tekintetben a megfelelő kutatásokra, a megfelelő fejlesztésekre, az innovációra szét tudtak osztani.Egy összehangolt, koordinált tudományfinanszírozási koncepciót követve 2010-hez képest, amikor még 23 milliárd forintról született döntés, egy folyamatos emelkedést követően 2017-ben már 83 milliárd forintot juttatott el pályázati rendszerein keresztül a tudományos projektek résztvevőihez. Ezt a folyamatot szeretnénk mindenképpen koordináltan, tárgyalások során még hatékonyabban felhasználni, azt szeretnénk, ha minden egyes kutatás, minden egyes olyan fejlesztés, amelyik pénzforrást igényel, forrást kap, az  ahogy már említettem  a társadalom előrejutását, a gazdaság fejlődését szolgálja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés államtitkár úr. Viszonválasz illeti meg Mellár képviselő urat.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Az államtitkár úr nem győzött meg a válaszával. Elsősorban azért, mert amikor azt kérdeztem, hogy vane olyan apparátus, akkor erre azt válaszolta, hogy létezik ez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap. Természetesen létezik ez az alap, pont az volt a kérdésem, hogy vajon miért nem elégedett meg a minisztérium ennek az alapnak a döntésével, miért vette magához ezt a jogot. Tehát továbbra sem lehet látni azt, hogy vajon mik lesznek azok a mechanizmusok, amelyek segítségével valóban tudományos alapon történik ezeknek a pályázatoknak az elbírálása és a pénzek odaítélése. És ez ezért is nyugtalanító, hiszen a korábbi időszakban az ön által említett alap nagyon jól működött, és Pálinkás úr nagyon jó munkát végzett e tekintetben, az egész tudományos élet meg volt ezzel teljes mértékben elégedve, hiszen valóban komoly tudományos alapokon történtek az elbírálások. Most az ő elmozdítása után, azt gondolom, hogy ez nem valósulhat meg. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Mellár képviselő úr. Viszonválaszra adom meg a szót Cseresnyés államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nem először fogalmazódik meg ez a kérdés a Ház falai között, nemcsak az ön szájából, hanem más képviselőtársa is tett már föl kérdést e területről, és mindig azt tudtam válaszolni, hogy természetesen nem fog semmiféle szakadás történni a folyamatokban, de nagyon-nagyon fontos szempont az, hogy a pénz, amit tudományos kutatásokra, innovációra, fejlesztésre fordítunk, még hatékonyabban tudjon hasznosulni, mint ahogy ez az elmúlt időszakban megtörtént. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökének a személye megváltozik. Az ilyen és ehhez hasonló átmeneti időszakokban megszokott gyakorlat, hogy a felügyeletet ellátó szerv döntéshozatal tekintetében türelmet kér az intézménytől. Ezt a türelmet kérem én is önöktől. A tárgyalások folyamatban vannak az MTA-val, az MTA képviselőivel is a tekintetben, hogy hogyan lehet ezt a bizonyos megállapodást (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), az elosztás leghatékonyabb formáját megtalálni és a későbbiekben ezt alkalmazni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   138-147   148-155   156-165      Ülésnap adatai