Készült: 2024.09.23.07:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.),  285-288. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 7:54


Felszólalások:   281-284   285-288   289-292      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Demeter Márta képviselő asszony következik, az LMP képviselője: „Mit tesz a kormány Magyarország biztonságáért? 1.” címmel. Parancsoljon! (Dr. Rétvári Bence: Hoppá! Lesz folytatás?)

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Nagyon kíváncsi leszek a válaszára, hogy Magyarország biztonságával kapcsolatban mint az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára mit fog válaszolni. (Dr. Rétvári Bence: Képviselő vagyok, a KDNP alelnöke!) Az LMP számára Magyarország biztonsága a legfontosabb, és ezt bár el lehetne mondani a kormányzati szereplőkről is, de sajnos nem lehet. Az Orbán-kormány nem teszi meg azokat a szükséges intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a magyar emberek biztonságban lehessenek a hazájukban.

Ma, ahogy lefolytattuk ezt itt a parlamentben  nevezném vitának, de elég egyoldalú volt, hiszen a kormányzati szereplők részéről egyetlen kérdésünkre sem kaptunk érdemi választ , sokat beszéltünk arról a törvényjavaslatról, amit önök annak szánnak, ami az egyik bástyája lenne önök szerint az illegális migráció elleni küzdelemnek. Sajnos, ez a törvényjavaslat egyáltalán nem erről szól, és képtelen is ezt a célt betölteni. Pontosan látszik, hogy az illegális migráció elleni küzdelemben is nagyon súlyos hiányosságok vannak, és azokat az érdemi lépéseket nem teszi meg a kormány, amelyekre szükség lenne. Csak kommunikációs kormányzás van, például a probléma kiváltó okaival egyáltalán nem foglalkoznak, nem növelik a magyar szervek hatékonyságát, a biztonsági ellenőrzések hatékonyságát, nem törekednek arra, hogy a kormányzat a saját maga által tett nemzetközi vállalásokat egyáltalán betartsa, és még azokat az európai uniós lépéseket is igyekeznek hátráltatni és elodázni, amelyek egyébként Magyarországnak is érdemi segítséget nyújtanának abban, hogy érdemben lehessen küzdeni az illegális migráció ellen. Tehát alapvetően nem ad hoc rendőri, rendészeti intézkedésekre van szükség, ennél a probléma sokkal-sokkal komplexebb, mégis csak egy ilyen nagyon szűk látókörű és borzasztóan rövid távú kis szépségtapaszt látunk a kormánytól, egyébként semmilyen közép- vagy hosszú távú tervvel nem rendelkeznek.

És emellett, hogy ez a probléma létezik, és a kormányzat nem tesz megfelelő lépéseket ennek a kezelésére, létezik párhuzamosan az a hatalmas probléma, hogy saját maguk, önök nyitnak óriási biztonsági réseket Magyarország biztonsági rendszerén, sőt mondhatnám azt, hogy lényegében az elmúlt években lebontották egy az egyben Magyarország biztonsági rendszerét.

Az egyik ilyen példa a letelepedési kötvények ügye. Ezzel a konstrukcióval immár 20 ezer embert engedtek be Magyarországra és a schengeni övezetbe. Ezek az emberek élethosszig tartó letelepedési engedélyt kaptak, és mindenféle érdemi ellenőrzés nélkül engedték be ezeket az embereket. Pontosan bebizonyosodott, hogy bűnözők voltak közöttük, és ugyanígy jöhettek ezzel terroristák is és jöhettek ellenérdekelt titkosszolgálatok emberei, amit egyébként nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió is eléggé hosszú távon nyögni fog, és mind-mind önök nyitották meg az utat számukra.

És miért tették ezt? Nagyon sokszor itt elhangzik a parlamentben is, hogy mert ez mennyire jó volt a magyar gazdaságnak. Nahát, annyira volt jó, államtitkár úr, hogy 18 milliárd forint veszteséget okozott ez a magyar államnak, és ezt önök okozták. És mi van a másik oldalon? Volt, aki nyert ezzel természetesen: 150 milliárd forintot nyert Rogán Antal és a hozzá kapcsolódó üzleti körök, mert ezeknek az offshore cégeknek, amelyek hozzájuk kapcsolódnak, szervezték ki a magyar államkötvények értékesítését, és sáfárkodnak az élethosszig tartó letelepedési engedélyekkel. Ezt a kérdést többször is feltettem, és csak propagandaválaszt kaptam Dömötör Csabától, de a mai napig nagyon kíváncsi vagyok, hogy Orbán Viktor mennyit kapott ebből a 150 milliárd forintból. El fog jönni az az idő, amikor ezt szerintem világosan látni fogjuk.

Önök elhallgatják azt is, hogy ezek az emberek, akik telepedési kötvényt vásároltak, pusztán kölcsönt adtak a magyar államnak, ezt a kölcsönt vissza kell fizetni. 2018 van, ez az év az, amikor megnyílik ez a teljesítési kötelezettsége a magyar államnak, és összesen több mint 500 milliárd forintról beszélünk, amit vissza kell ezeknek az embereknek a részére önök fizessenek. Én négyszer tettem fel írásban azt a kérdést, hogy az idei évre pontosan mekkora összeg jut. Egyébként gyors fejszámolással megmondhatjuk, hogy ez több mint 100 milliárd forint valószínűsíthetően már erre az évre, erről önök mélyen hallgatnak. Kíváncsi vagyok, hogy ezt egyébként miből fogják kifizetni.

Tehát sehol a világon ilyen konstrukció nem működik, mint amit önök valósítottak meg, sehol nem értékesítenek letelepedési kötvényt offshore cégek, és sehol nincs az, hogy normális ellenőrzés nélkül engedik be ezeket az embereket az országba. Tehát ezt a konstrukciót meg kell szüntetni, és ha ön itt van, és tud egyébként válaszolni a kérdésre, hogy mikor fogják megszüntetni, akkor tegye meg, hiszen a törvény él (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és bármikor újranyithatják ezt a lehetőséget. Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári államtitkár úr, parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Itt az utolsó mondataival ön is elismerte, hogy az az időszak véget ért, amikor letelepedési kötvényeket lehetett volna vásárolni. Volt egy olyan időszak Magyarországon  ezt itt a parlament falai között szerintem 30-40-szer már elmondtuk, 3-4-szer valószínűleg az ön kérdésére is , amikor Magyarországnak a saját finanszírozásához előnyös volt ez a forma, amikor már nem volt előnyös, akkor pedig Magyarország nem vette ezt igénybe. Ön ezt támadja láthatóan (Demeter Márta: Hazudik!), itt a parlamentben ezt a témát próbálja napirenden tartani, miközben magát a letelepedési kötvényt már nem lehet sehol sem vásárolni. Ezzel a támadással is körülbelül annyira sikeres, mint az LMP-be való belépésével, hiszen egyiken se tudott különösebben fogást találni. (Demeter Márta: Államtitkár úr, ennyit tud kipréselni magából?) Viszont ön a biztonsággal kezdte, tisztelt képviselő asszony, hogy nem biztonságos Magyarország.

(20.40)

Van egy ilyen kimutatás, amely azt mutatja be, hogy mennyire biztonságosak az egyes országok. Direkt a HVG és az ATV honlapjáról néztem meg, amelyek önt nagyon szépen cáfolják, ezek azt írják, hogy Magyarország még 2016-ban  idézőjelben  „csak” a 20. legbiztonságosabb ország volt a világon, de 2017-re a 15. legbiztonságosabb ország lett. Úgy látszik, hogy mégiscsak a kerítésépítés vagy a 7 ezer új rendőr nagyobb fontossági fokkal rendelkezik, mint azok az alaptalan és valótlan vádak, amelyeket ön mondott. Ha megnézzük, előttünk van pár környékbeli ország, mint mondjuk, Ausztria, aki a 4. helyen van, egyébként Új-Zéland, Portugália, Ausztria és Dánia szerepel az első helyeken, de ettől függetlenül Magyarország a 15. legbiztonságosabb ország ma a világon. Erre mi büszkék lehetünk, évről évre javítottunk ezen a helyezésünkön, ami pontosan annak köszönhető, hogy mind a külső fenyegetettségtől, mind a belső fenyegetettségtől, mind a migrációtól, mind pedig a belső bűnözéstől eredményesen sikerült megvédeni Magyarországot. Amikor a vizes vb-n itt voltak különböző sportolók, itt voltak a tudósítók, szintén ezt emelték ki, és amikor a visszajelzéseiket leadták, amikor véget ért a rendezvény, az egyik legkiemelkedőbb az volt, hogy ilyen biztonságos helyszínen régen voltak, mint itt Budapesten, mint itt Magyarországon. Ön mondhat sok mindent, de a világversenyek szervezői vagy a világkimutatások szerkesztői épp az ellenkezőjét állítják, mint ön. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   281-284   285-288   289-292      Ülésnap adatai