Készült: 2024.04.26.20:26:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  155-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:   147-154   155-162   163-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök-helyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Lesze fedezet a költségvetésben béremelésre a rendvédelem területén?” címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Varga Mihály miniszterelnök-helyettes urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól… (Dr. Harangozó Tamás bólint.) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tény, hogy óriási probléma a rendvédelmi szerveknél, azon belül is elsősorban a rendőrségnél az állománymegtartó képesség hiánya, a leszerelések magas száma és az új rendőrök igen alacsony száma, illetve a beiskolázott rendőrök igen alacsony száma. Ezekről az elmúlt időszakban nagyon sok konkrét adat is napvilágot látott. A szakközépiskolákba beiskolázottak száma töredéke a 2010. évhez képest, és rendszerszempontból gyakorlatilag lassan a nullához tendál.A leszerelésekről pontos képünk nincsen, ugyanis önök, illetve a Belügyminisztérium  folyamatos törvénysértő módon  az országgyűlési képviselői írásbeli kérdésre, amikor egyszerű számokat kértem, hogy mondja meg, évente mennyi leszerelés volt, nem hajlandó válaszolni, de nem lehet a szőnyeg alá söpörni, rendszeresen megjelennek a médiában azok a hírek, amik már nem egyes, hanem tömeges leszerelésekről adnak hírt.

Kétségtelen tény, miniszter úr, hogy volt egy 50 százalékos béremelés az elmúlt öt évben, az öt évvel ezelőtti bázishoz képest, de lássuk be, miniszter úr, az is kétségtelen tény, hogy a végrehajtó állomány tekintetében a nettó 130-160 ezer forintos kezdő fizetés egyszerűen nemhogy nem versenyképes, hanem semmilyen állománymegtartó vagy hivatáshoz méltó hatása vagy eredménye nincs. Ezt egy McDonald’sban meg lehet keresni Magyarországon, egy picit nyugatabbra meg a kétszeresét meg lehet keresni egy McDonald’sban.

S bár nagyon sok probléma okozhatja és okozza is ma Magyarországon azt, hogy sokan elhagyják a hivatásukat a rendvédelem területén, azért a végrehajtó állomány tekintetében alapvetően az alacsony bérek és a ki nem fizetett túlórák az első helyen szerepelnek. Tehát kérdezem miniszter urat, a jövő évi költségvetést nemsokára benyújtják, lesze fedezet arra, hogy a rendvédelem területén a végrehajtó állománynak egy rendes, legalább 30 vagy 50 százalékos béremelési programot újraindítsanak. Várom válaszát. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Varga Mihály miniszterelnök-helyettes úrnak.

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a kérdését. Mindenképpen egyetértek önnel abban, hogy helyes volt az a kormányzati döntést, amely stabilizálta a rendőrségi állományt, és a 2010-es kormányváltás után az első intézkedések egyike volt az, hogy egy olyan béremelési programot indított el, amely nemcsak vonzóvá tette a belügyi pályát, a rendőrségi pályát fiatalok számára, hanem az állomány stabilitását is garantálni tudta. Az elmúlt években, ahogy ön is mondta, egy olyan 50 százalékos béremelés indult el, amely aztán évekre szétbontva még további pluszbéremelést is jelentett. Nagymértékben ennek is köszönhetjük azt, hogy az elmúlt években Magyarország közbiztonsága jelentősen javult, csökkent minden kategóriában, akár az életellenes, akár a tulajdon elleni bűncselekmények kategóriájában az esetek száma.

A kormány természetesen azon dolgozik, hogy ezeket az eredményeket megőrizze, ez a javulás folytatódjon, hiszen akár a fővárosról, akár vidékről van szó, az a célunk, hogy Magyarországon mindenki biztonságban érezhesse magát, és az emberek számára egy napi elfogadott és megélt lehetőség legyen az, hogy biztonságban dolgozhatnak, biztonságban érezhetik a vagyontárgyaikat, a tulajdonukat.

Ennek megfelelően készítjük elő a 2020-as költségvetést. Ahogy ön is tudja, június  azt hiszem  4én fogja a kormány benyújtani ezt a dokumentumot, tehát már nem kell sokat aludni. Addig azok az egyeztetések lezárulnak, amelyek a különböző szaktárcákkal a költségvetés előkészítését illetik. Ebbe a körbe tartozik a Belügyminisztérium is.

Nyilván az a célunk, hogy a gazdaság teljesítményéből fakadó lehetőségeket maximálisan kihasználjuk, és nemcsak a meghirdetett beruházásokat, adócsökkentést, adósságcsökkentést hajtsuk végre, hanem a bérfelzárkóztatásban az elmúlt években elért eredményeket is folytatni tudjuk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök-helyettes úr. Viszonválaszra megadom a szót Harangozó Tamás képviselő úrnak, parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Ha önnek ez a válasza őszinte volt  én ezt kétségkívül el tudom fogadni , akkor az a nagy baj, hogy önnek tényleg fogalma nincsen róla, hogy mekkora baj van a rendvédelem területén. Valószínűleg félretájékoztatták vagy nem tartották elég fontosnak ezt a kérdést. Miniszter úr, akkor mondom: nagyon nagy a baj, és egy olyan ördögi kör van a rendőrségnél, és ezt talán azért illene tudnia kormánytagként, amit azonnali béremelés nélkül nem tudnak megállítani. Plusztúlórákat rendelnek el, amit nem fizetnek ki, lecsúsztatják, azaz kiadják szabadságban, ami azt jelenti, hogy a következő körnek még többet kell dolgoznia. Nincs elég rendőr, aki jelentkezik a szakközépiskolába, miközben tömegesen szerelnek le, tehát újabb túlórákat rendelnek el, amelyeket továbbra sem fizetnek ki, ezért majd a következő beosztásnak még többet kell dolgoznia. Ugye, nem túl bonyolult mateklecke az sem, hogy ez előbb-utóbb fejre állítja az egész rendvédelmi szervezetet, hogyha nem lépnek közbe.

És hogy igazam vane vagy nem: miniszter úr, az országos rendőrfőkapitány a bérproblémákat elismerve kitartást kívánt az állománynak. Én azt kérem, miniszter úr, hogy ne kitartást adjanak vagy kívánjanak nekik, hanem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) béremelést adjanak, és ezt lássuk a 4-én benyújtott költségvetésben. Köszönöm. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Varga Mihály miniszterelnök-helyettes urat. Parancsoljon, öné a szó.

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Én azt javaslom önnek, hogy ne rébuszokban beszéljen, tehát ha megnézi a rendőrség teljesítményét az elmúlt években, akkor azt láthatja, hogy az ország közbiztonsága folyamatosan javult. Sokkal biztonságosabb ma Magyarország, mint tíz évvel vagy tizenöt évvel ezelőtt. Ebből kifolyólag azt tudom önnek mondani, hogy az elmúlt évek belügyi és rendőrségi vezetése mindent megtett annak érdekében, hogy egyszerre teljesüljön az ön által kért feltétel is, ugyanakkor pedig a lakosság biztonságérzete is növekedjen. És ahogy utaltam is rá, ez látszódik azokon a bűnügyi statisztikákon, amelyek az ön rendelkezésére is állnak.

Azt kérem tehát, hogy ne egyoldalúan tájékozódjon bizonyos online felületeken, hanem egy kicsit tágabbra húzza a látóhatárt, és több forrásból gyűjtsön adatokat. (Dr. Harangozó Tamás közbeszólása.) Azt kell önnek még egyszer hangsúlyoznom, hogy mint ahogy eddig is, ezután is mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a gazdaság teljesítményével összhangban a bérek felzárkóztatása, a keresetek növekedése megtörténjen. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   147-154   155-162   163-172      Ülésnap adatai