Készült: 2024.04.26.08:01:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.),  57-63. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:40


Felszólalások:   51-57   57-63   63-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 116 igen, 36 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Meddig hagyják, hogy a túlárazott építőipari beruházások a NER-közeli építőipari cégek extra profitját növelje és a korrupciót támogassa?” címmel. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kénytelen vagyok Orbán Viktort idézni. Két éve azt mondta: „Meg vagyok lepődve azon, hogy ön azt állítja, hogy van olyan európai uniós projekt, ahol vállalkozóként, fővállalkozóként vagy alvállalkozóként az én családomból elindult volna valaki.” Nos, van ilyen projekt, nemcsak elindult, de meg is nyerte: a Direkt36 kiperelte, hogy az Orbán-cégek egyike alvállalkozóként vesz részt a dél-balatoni vasútfejlesztésben.

(15.10)

A 79 százalékban európai uniós forrásokból finanszírozott projekt 300 millió forintot fial ennek az Orbán-cégnek, a Nehéz Kő Kft.-nek. De közvetlenül vagy Mészáros Lőrincen keresztül, alvállalkozóként vagy beszállítóként az Orbán család cégei közpénzből, magyar és uniós közpénzből gazdagodnak.

2017-ben Orbán papa fő cége, a Dolomit Kft. 2,8 milliárdos bevétel mellett egymilliárdos profitot realizált, de az összes cége kétmilliárdos profitot termelt neki. A miniszterelnök apja és testvérei cégei rendelésállománya abszolút mértékben megugrott az elmúlt években, profitrátájuk 30 százalék fölé nőtt.

De menjünk tovább! Mészáros Lőrinc cége, az Opus tavaly 54 milliárdos bevétel mellett 25 milliárdos profitot tett zsebre. Ez azt jelenti, hogy 46 százalékos haszonkulccsal dolgozik; ezek után valóban Zuckerberg is megnyalná az ujját.

Tavaly a NER kilenc legnagyobb építőipari cége 59 milliárdnyi profitot zsebelt be. S amikor azt kérdezzük Orbán Viktortól, hogy hogy lehetséges ez, a válasz rendszerint annyi: a miniszterelnök üzleti kérdésekkel nem foglalkozik. De foglalkozik helyette az apja, a testvérei, a felesége, a lánya, a veje, a barátai, a szomszédai, a strómanjai és az oligarchái, és az üzleti ügy itt azt jelenti, hogy a közpénzt átlapátolják az Orbán család és a Fidesz kasszájába.

Tehát az Orbán és a Fidesz által megtolt NER-cégek szinte kizárólag állami megrendelésekből és uniós projektekből élnek, és amikor azt halljuk, hogy már megint drágult egy ilyen állami vagy uniós finanszírozású beruházás, akkor bizony csilingel a kassza. De ennek a bődületes haszonnak a forrása nem az innováció, nem a hatékonyság, hanem kizárólag a bűnpártolás az Orbán-kormány részéről, és az adófizetők korlátlan mélységű pénztárcája. Túlszámláznak, lopnak és csalnak.

Államtitkár úr, nem gondolja-e, hogy ha a kedvenc oligarchák közel 50 százalékos haszonkulccsal dolgoznak, akkor le kellene törni az árakat, és visszaszorítani a lopást és a csalást? Meddig tekintik még a közös kasszát az Orbán család és a Fidesz házi pénztárának? Meddig fizessék még az adófizetők a túlárazott beruházásokat, amik miatt nem jut pénz az oktatásra, az egészségügyre, a nyugdíjakra, a szociális ellátásra vagy éppen a nyugdíjasok és a fogyatékkal élők szociális üdültetésére, akiket önök most zárnak ki az Erzsébet-programból? Kíváncsian várom válaszát. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Cseresnyés Péter államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látszik, ha föltennénk azt a kérdést, hogy meddig tűrik az emberek a csúsztatásokat, a hazugságok terjesztését, akkor most például az európai parlamenti választáson megkaptuk a választ: önök annyi szavazatot kaptak, olyan arányú szavazatot kaptak, amivel bizonyítják azt, hogy az emberek unják már ezt az állandó vádaskodást, ezt a beégett hazugságterjesztést vagy a csúsztatásokat.De azt az olcsó közhelyet nem akarnám nagyon elsütni, hogy mindenki magából indul ki vagy nagyon sokak magukból indulnak ki, de talán önöknél ez igaz is, ugyanis a téma felvetése kapcsán javasolom azt, hogy először a saját háza táján söprögessen, ugyanis úgy tudom, hogy önök voltak azok, akiknél az Állami Számvevőszék a 2018-as országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése során komoly szabálytalanságokat talált (Tordai Bence: Nem is ellenőriztek!), és az önök szövetségese volt az, amelynek a kormányzása alatt a magyar emberek soha nem látott mértékű korrupcióval szembesültek. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Van egy olyan volt államtitkár az önök frakciójában, akitől tájékozódhatnak erre az időszakra vonatkozóan. De talán az is igaz, hogy úgy tűnik, a pártelnökük zuglói parkolási botrányának eltussolása talán vádaskodásra készteti önöket, önt és a frakcióját is, miközben sokak szerint a zuglói városvezetés még mindig egymillió forintos havonkénti kárt okoz a zuglói polgároknak.

De talán Zugló botránysorozata miatt kerülte el a figyelmét az is, hogy az elmúlt időszakban az ön által kritizált építőipar nagyon jelentős sikereket tudhat magáénak, a magyar gazdaság egyik legsikeresebb szektorában húzóágazattá vált. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Az építőipari ágazat GDP-arányos bruttó hozzáadott értéke 2010 és ’18 között 3,4 százalékról 4,8 százalékra növekedett (Közbeszólások a Párbeszéd és a DK soraiból.  Az elnök csenget.), a GDP-arányos termelési értéke pedig 7,5 százalékról 9,9 százalékra nőtt. Az építőipari termelés egésze 2017-hez képest 2018-ra 22,3 százalékkal bővült, ami 15 éve a legjobb teljesítmény. Ez mutatja a magyar gazdaság, azon belül a magyar építőipar jelentős bővülését és jelentős teljesítménynövekedését.

A dinamikus növekedés, úgy néz ki, folytatódik, ugyanis a 2019. évi I. negyedéves számok azt mutatják, hogy az építőipari termelés jelentős mértékben legalább ilyen, ha nem nagyobb mértékben fog növekedni. Ez pedig azt jelenti, hogy a magyar gazdaság bővül, Magyarország épül, és ezt mindenki, aki nyitva tartja a szemét, láthatja.

Ennek a jelentős keresletnek, ami az építőipari kapacitások iránt megnyilvánul, természetesen van egy árfelhajtó hatása is, hisz önök is tudhatják azt, hogy amit keresnek, és aminek híján vagyunk, annak az ára normál esetben egy kicsit emelkedik, így azt lehet mondani, hogy talán ennek a jelentős keresletnövekedésnek a hatása az, hogy bizonyos árnövekedés következett be az elmúlt időszakban.

Ami a közbeszerzésekre való utalást illeti: el kell mondjam, a magyar kormány eddig is mindent megtett és ezután is mindent meg fog tenni azért, hogy a kiírások átláthatók legyenek, a rendelkezésre álló források hatékonyan hasznosuljanak. Ennek köszönhető, hogy az utóbbi években más mutatók mellett például az egyajánlatos közbeszerzési eljárások száma is folyamatosan csökkent.

Míg 2009-ben, tehát az önök szövetségesének kormányzása idején, a baloldali kormányok idején 30 százalék fölötti, az uniós átlag duplája volt az egyajánlatos eljárások száma, addig a tavalyi évben az uniós értékhatárt elérő közbeszerzések esetén ez a szám 24 százalékra, körülbelül az európai uniós átlag szintjére csökkent le. Ez tehát gyakorlatilag az uniós átlagnak felel meg.

Így mindaz, amit ön itt sejtet, csúsztat, vagy éppen hazugságként próbál terjeszteni, nem állja ki a valóság próbáját, ezért kérem, hogy fogadja el a válaszomat, nagy tisztelettel. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Államtitkár úrnak hazug személyeskedésre futotta csak, illetve azzal próbált biztatni minket, hogy még jobban felfut az építőipari termelés. Ez nem megnyugtató. Mészárosnak két cége van, amit most említenék, az R-Kord 100 milliárdos, a Mészáros és Mészáros 220 milliárdos megrendelésállománnyal rendelkezik most, tehát ha ennek is ellopják a felét, akkor mi nem örülünk annak, hogy bővül az építőipar teljesítménye; valójában csak a volumene, valójában csak az ellopott pénz mennyisége bővül. Lehet, hogy önök ennek örülnek, de a magyar adófizetők és az európai adófizetők, akiknek ezt finanszírozni kell, baromira nem boldogok.

Úgyhogy miután az államtitkár úr gyakorlatilag megígérte, hogy ugyanezzel a lendülettel folytatják tovább a lopást, csak még nagyobb mértékben, a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Párbeszéd és a DK soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 32 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Selmeczi Gabriella, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hogyan segíti a magyar családokat a jövő évi költségvetés?” címmel. Selmeczi Gabriella képviselő asszonyt illeti a szó. (Számos kormánypárti képviselő elhagyni készül az üléstermet.  Dr. Vadai Ágnes: Ne szaladjanak el…!)




Felszólalások:   51-57   57-63   63-68      Ülésnap adatai