Készült: 2024.05.14.11:01:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2021.11.29.),  105-114. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:   103-104   105-114   115-116      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Igen, köszönöm szépen. A miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia. Tisztelt Országgyűlés! Gyüre Csaba, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter urat jogosította fel. Kérdezem Gyüre Csaba képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszterelnök úrtól személyesen kéri a választ.

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen, elfogadom.

ELNÖK: Igen. Akkor öné a szó, Gyüre Csaba képviselő úr.

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés a 2021. november 9-ei ülésén fogadta el Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úr törvényjavaslatát, mely az adatváltozás-kezelési szolgáltatás bevezetésével, továbbá az állampolgárok adminisztratív terheinek csökkentésével összefüggő egyes törvények módosításáról szól.

A régi törvény, az 1992. évi LXVI. törvény, a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint a lakóhely fogalmi eleme az életvitelszerű ottlakás. Az új szabályozás azonban megszünteti az életvitelszerű ottlakás kötelezettségét. Eszerint a lakóhely annak a lakásnak vagy szállásnak a címe, amely a polgárnak az állammal, továbbá a természetes és jogi személyekkel, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekkel való hivatalos kapcsolattartása, valamint a lakóhelyhez kötött jogai és kötelezettségei megalapozásául szolgál.

(16.10)

A törvényjavaslat indoklása tartalmazza, hogy a KSH szerint a magyar lakosság 6,37 százaléka, azaz körülbelül 625 ezer fő nem a bejelentett lakcímén él. Ezek szerint két lehetőség van az Országgyűlés előtt: 1. a törvényt betartatja; 2. legalizálja a törvénytelenséget. Önök emellett döntöttek, és a kétharmados többség a törvénytelenséget legalizálja.

Hogy miért is probléma ez? Akár a költségvetési csalásokat is legalizálják ezzel? Ugyanis az önkormányzati normatíva megállapítása is fiktív, azaz nyilvánvalóan valótlan adatok alapján fog történni. A polgármesterek fizetését is a lakossághoz kötik, tehát ez is nyilván valótlan adatok alapján kerül megállapításra. De itt van, amiről már rengeteget beszéltünk: az ukrán kisnyugdíjasok problémája, akik 200-300 ezer forintos nyugdíjat is felvesznek. Mit gondol erről, miniszter úr? Helyénvaló ez a törvénytelenség legalizálására? Várom megtisztelő, érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gyüre Csaba képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egy új műfajt kíván a képviselőtársam most bevezetni az Országgyűlésben, ez pedig az, hogy a parlamenti vita valamiért önöknek nem volt megfelelő, hiszen ennek a törvényjavaslatnak egy hónapon keresztül rendes eljárásban itt volt a parlamenti vitája. Önök nemhogy nem kifogásolták ezt a rendelkezést, hanem nem is szavaztak ellene. Ön, képviselő úr, tartózkodott akkor, amikor erről a törvényjavaslatról szavazni kellett. (Dr. Rétvári Bence: Így van, így van!) Kétségkívül ennél volt helyesebb álláspont, mert az egész LMP-frakció például megszavazta a javaslatot, és az ellenzék nevében felszólaló egyetlen képviselő, aki a vitában felszólalt, a Magyar Szocialista Párt képviselője, ő pedig támogatásáról biztosította a javaslatot. (Szilágyi György: A salátatörvényre!) Ne haragudjon, képviselő úr, én ennyire nem vagyok rossz véleménnyel önökről, mint ön a saját csapatáról. Lehet, hogy ez az új igazolásoknak köszönhető.

A helyzet az, hogy egy parlamenti vitában ki lehet fejteni az álláspontot, a bizottsági üléseken is. Egyetlen szót sem szóltak. Azért nem szóltak egyetlenegy szót sem, mert önök is tudják, hogy ennek a javaslatnak semmi köze nincs a választásokhoz. Semmilyen köze nincs a választásokhoz! A Btk. a választás rendje elleni bűncselekmény körében minden olyan cselekményt szigorúan büntet, amely ezzel kapcsolatban felmerül. Önök új szövetségeseik hatására, azt követően, hogy Soros György egyik szervezete írt egy cikket, beálltak a sorba, és elkezdtek tiltakozni az ellen, amit nem elleneztek, egyszóval nem kifogásoltak vagy akár meg is szavaztak.

Nem javaslom ezt a magatartást, ahogy azt sem, hogy úgy gondoljuk, 700 ezer ember, aki szerintem nem 700 ezer, csak a hivatalos KSH-statisztikában ez található, hanem mintegy másfél millió, jogellenesen jár el, mert amikor elmegy Londonba, itt megtartja a lakcímét. Ez nem helyes. Ez a szabályozás jó volt, ezért nem kifogásolták. Kár, hogy azóta új utasítást kaptak és aszerint járnak el. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gulyás miniszter úr. Viszonválaszra adom meg a szót a képviselő úrnak.

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az új jogszabály megszünteti a büntethetőségét a fiktív lakcímek tömeges létesítésének, és ezzel a választási csalásokat kívánják önök törvényesíteni. Láttunk már hasonló javaslatokat önöktől (Dr. Rétvári Bence: Miért nem mondtad el a vitában?), ilyen javaslat volt már a láncszavazások törvényesítésére, a voks lefényképezésének törvényesítésére (Szilágyi György: Bizony!), a buszos utaztatás szervezésének törvényesítésére (Szilágyi György: Bizony!), sorozatban teszik ezeket a lépéseket. A határok mentén tömeges az átjelentkezés, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye lakossága minimum 20 ezer fővel nőtt meg, de valószínűleg már sokkal többel a fiktív lakcímek alapján. Most ezt kívánják önök legalizálni?

Itt van például Kispalád, ahol 2014-től ’16-ig 623 főről 1328-ra nőtt a lakosság. Ez a plusz 700 fő sehol nem található. Egy-egy lakásba több százan jelentkeznek be, de ravatalozóba és tejcsarnokba is vannak tömegével bejelentkezve emberek. Mit gondol erről, miniszter úr? Az új törvény, a 2022. évi a fideszes választási csalások legalizálását szolgálja? (Szilágyi György: Azt!) Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A viszonválasz megilleti a miniszter urat is.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Abban az esetben gondolom ezt, ha önök a választási csalások támogatói. Kizárólag ebben az esetben, hiszen, még egyszer mondom képviselő úrnak, egy szót nem szóltak a szabályozás módosításáról azért, mert mindenki egy szakmailag indokolt, nem a valós helyzetet megváltoztató, hanem ahhoz igazodó szabályozásnak tekintette. Amikről ön beszél, azok pedig, ha nem azért történnek, mert általában az önök szövetségeseinek kormányzása, a baloldali kormányzás idején néptelenedik el a vidék, hanem azért, mert arról lenne szó egy-egy esetben, hogy a választás miatt, annak véleményét befolyásolandó jelentkeznek be egy lakásba, az a választás rendje elleni bűncselekmény, tehát továbbra is változatlan tényállás mellett a már ismert büntetőjogi klauzula alkalmazható.

Végül felhívom még a figyelmét arra, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletei kötik Magyarországot. Lehet, ez jó vagy rossz, de nemzetközi egyezményt kell felmondani, ha rossz, viszont a szavazat lefényképezésének nyilvánosságra hozatala szerintem is baromság, hogy így egymás között és nyíltan beszéljünk. Csak az a baj, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága úgy döntött, a Kétfarkú Kutya Párt indított pert a magyar állam ellen, hogy ez nem szankcionálható. Tehát vagy felmondunk egy nemzetközi egyezményt, korábban ez nem állt volna távol az önök véleményétől, és nem tartjuk be az Emberi Jogok Európai Bírósága döntéseit, vagy nem tudunk máshogy eljárni. Szívesen várjuk a tanácsaikat. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   103-104   105-114   115-116      Ülésnap adatai