Készült: 2024.05.16.04:11:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  24-27. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:   20-23   24-27   28-31      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr következik, az LMP részéről. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Sok tekintetben folytatódik a napirend előtti vita, a napirend előtt a miniszterelnök úr hozzászólásával elindult vita, és döbbentem tapasztaltam most itt az elmúlt pár percben, hogy Demeter Csaba államtitkár úr konkrétan felszólalásának szinte teljes egészében pártpolitikai logikát követett, és konkrétan az ellenzéket támadó felszólalása volt. Én ezt megdöbbentőnek tartom. Az ellenzéki képviselők is, a kormánypárti képviselők többsége is, remélem, hogy mindannyian tisztában vagyunk a helyzet súlyával, és nemcsak beszélni kellene arról, hogy félre kell tenni a pártpolitikai gondolkodást, államtitkár úr, hanem meg is kellene valósítani. Ennek ön egy nagyon rossz példája volt az iménti fölszólalásával.Szeretnék visszautalni, nem ott akarom folytatni a napirend előtti felszólalásomat, ahogy reagáltam a miniszterelnök úrra, viszont szeretnék reagálni néhány nagyon fontos gondolatra, amit hallottunk a miniszterelnök úrtól. Utalt arra miniszterelnök úr, hogy figyelni kell, hogy mi történik más országokban, és meg kell próbálni azokat az eljárásokat, amelyek sikeresebbek voltak, alkalmazni, és mindenképpen tanulni az esetleges hibákból. Ezzel én is tökéletesen egyetértek.

Ugye, Olaszországban egy 57 éves orvos nyilatkozott, aki elmondta a sajtóban, hogy nem volt felkészülve Olaszország a járvány érkezésére, és nem volt elegendő védőeszköz, és nagyon sok egészségügyi dolgozó megbetegedett Olaszországban, és sajnos egy tragikus eset volt, hogy ez az 57 éves orvos is megfertőződött a járvány során, neki sem állt rendelkezésére megfelelő védőeszköz, és meg is halt azóta. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon-nagyon komoly tragédia.

Szintén egy olaszországi példa, egy nagyon részletes olaszországi leírás, hogy miért fontos, a saját tapasztalataik alapján hívják föl a figyelmet, hogy miért fontos, miért mindennél fontosabb maga a megelőzés. Tehát amikor odáig eljut a betegség, hogy intenzív terápiára van szükség, akkor nagyon-nagyon nehéz a küzdelem, ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a megelőzés megvalósulhasson.

Miniszterelnök úr arról beszélt, hogy a kormány célja most, hogy lelassítsa a járvány terjedését, hogy elnyúljon a járvány végigfutása, nyilván annak érdekében, hogy kapacitásokat ki lehessen használni, tehát hogy elegendő kórházi ágy, elegendő intenzív terápiára alkalmas személyzet és berendezés legyen. Ugyanakkor itt is megint csak a megelőzés fontosságáról kell beszélni és a védőfelszerelések fontosságáról. Hogyan tudjuk lelassítani a járvány terjedését, ha azoknak nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségben védőeszköz, akik az első vonalban vannak? Hallhattuk ma, hogy megérkezett egy repülőgépnyi szállítmány Kínából, 82 ezer maszkkal, amit az egészségügyi dolgozók kapnak. Ez nyilván egy része annak, ami szükséges, de nagyon-nagyon fontos arról beszélni, hogy nagyon sokan dolgoznak még a frontvonalban, akik  ahogy hallottuk miniszterelnök urat  a prioritási sorrendben hátrébb vannak, tehát később fognak esetleg védőmaszkhoz jutni.

Nem akarom felsorolni azt a rengeteg példát, ami az elmúlt időszakban a sajtóban megjelent, különböző vezető orvosok, kórházvezetők jelezték, hogy mindenki, aki ebben tud segíteni, azért dolgozzon, hogy a megfelelő védőeszközök az egészségügyi dolgozóknak meglegyenek. De hasonlóképpen jelezte a problémát nagyon sok patikus. Magam is tapasztaltam, ugye, a múlt héten pénteken miniszterelnök úr éppen egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy nem igaz, hogy ne lenne meg a kellő mennyiségben a védőfelszerelés, és hogy milliószámra vannak maszkok. Éppen egy patikába igyekeztem, és a patika előtt ki volt írva, hogy ne is kérjenek a vásárlók védőmaszkot, ne kérjenek kézfertőtlenítőt, mert készlethiány van. Miután bementem, a patikus elmondta, hogy nekik is már alig van, tehát nem tudják, hogy mivel fognak dolgozni.

Azt gondolom, abban teljes mértékben egyetértés van, hogy milyen fontos szerepe van most a gyógyszertáraknak, és milyen fontos szerepe van szintén az ott dolgozóknak, az teljesen világos, hogy az ő egészségüket is meg kell tudni védeni. De hasonlóképpen az élelmiszer-ellátás biztonsága és mindenféle termék kapcsán az ellátás biztonsága szempontjából kiemelten fontos, hogy az eladók, akik közvetlenül nagyon sok vásárlóval érintkeznek, megkapják a megfelelő védőfelszereléseket, védőeszközöket, és sajnos e tekintetben nagyon komoly problémák vannak.

Engem nem nyugtat meg ez a helyzet, nem nyugtatott meg a miniszterelnök úr azzal, hogy azt mondta, hogy rendelkezésre áll a megfelelő mennyiségű védőeszköz, mert sajnos a gyakorlatban dolgozóktól, a frontvonalban dolgozóktól azokat a vészjelzéseket kapjuk, hogy sajnos nincsenek.

Egyébként más jellegű problémák is vannak, erre már utaltam szintén a napirend előtti felszólalásomban. A MÁV-nál azt jelezték a munkavállalók, hogy egy előre telepített alkoholszonda tekintetében ők úgy gondolják, hogy ez komoly veszélyforrást jelent. Nagyon sok embernek kell ugyanannál a telepített szondánál odamenni és ezt megfújni, és ez komoly kockázatot jelent. Információim szerint ezt a szakszervezet jelezte a MÁV vezérkarának; az elmúlt napokban ez volt az a probléma, amit én közvetlenül juttattam el a minisztériumhoz, és azt a visszajelzést kaptam, hogy továbbra is ez a gyakorlat van érvényben. Azt szeretném kérni mindenkitől, hogy figyeljenek oda ezekre a jelzésekre, és próbálják meg ezeket a helyén kezelni, és utánanézni, hogy mennyire megalapozottak ezek a jelzések, és ha szükséges, akkor a megfelelő intézkedéseket megtenni.

Én magam és a frakcióm nevében is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) azt tudom mondani, hogy a szándékunk nem az, hogy a sajtóban megjelenést produkáljunk, hanem az, hogy mi is megtegyünk mindent a magyar emberek biztonságának és egészségének megőrzése érdekében. Köszönöm.

ELNÖK: Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Először is köszönjük azt a hozzáállását, tisztelt képviselő úr, amit próbált a többi frakciónak, ellenzéki frakciónak is mutatni a napirend előtti felszólalások során. Mi magunk is arra törekszünk, ezt szerintem ön is láthatja, hogy gyógyszerészekkel, kereskedelmi szövetségekkel, kórházakkal folyamatos napi kapcsolatot tartsunk, folyamatos visszajelzést kérjünk tőlük is, nyilván nem túlterhelve őket az adminisztrációval, hiszen a betegellátás a kórházak elsődleges feladata, de ettől függetlenül visszajelzéseket kérni, hogy mi az, ami pontosan a leginkább a kórház számára szükséges, és arra is törekszünk, hogy ezt mindennap, minden héten meg is kaphassák.Ön is utalt arra, hogy más országokban akkor volt nagyobb a probléma, akkor volt nagyobb a baj, ha nem időben léptek, és mi már láthatjuk az olasz példát és más eseteket is, ezért kell nekünk minél gyorsabbnak lenni. Aki gyorsabban lép, aki gyorsabban hozza meg az intézkedéseit, az jobban meg tudja előzni a bajt. Ha megnézzük azt, hogy az első regisztrált esethez képest egyes intézkedéseket mikor fogadtunk el mi itt, Magyarországon, ezért is fontos a gyorsaság, ezért is fontos az a törvényjavaslat, amely a parlament asztalán fekszik, akkor látszódik, hogy minden napnak jelentősége van.

A veszélyhelyzet kihirdetésére Magyarországon az első regisztrált esetet követő 7. napon került sor, Olaszországban a 38. napon. Ha megnézzük, hogy az iskolákban a digitális tanításra átállás, tehát az oktatási célú iskolalátogatás kapcsán mikor született intézkedés Magyarországon, akkor az első regisztrált esetet követő 12. napon, Ausztriában a 21. napon, Olaszországban a 34. napon, Svédországban az egyetemek tekintetében a 47. napon. Ha megnézzük, hogy a szórakozóhelyeket mikor záratta be a kormány, akkor azt láthatjuk, hogy Magyarországon a 13. napon, Ausztriában a 21. napon, Olaszországban a 37. napon, Spanyolországban a 44. napon, Franciaországban az 54. napon az első regisztrált esethez képest. A rendezvények tiltásánál Magyarország a 7. napon lépett, Lengyelország a 11. napon, Ausztria a 14. napon, Spanyolország a 28. napon, Olaszország a 37. napon, Svédország a 40. napon, Franciaország az 56. napon.

Ezért van szükség arra, hogy a kormány felhatalmazást kapjon és gyorsan tudjon lépni, amit eddig is megtett. Ezeket az intézkedéseket szeretnénk, ha a továbbiakban is megtehetné addig, ameddig járványhelyzet van, és ezért jogilag veszélyhelyzet van.

(15.20)

A határzárat mi a 13. napon vezettük be, az osztrákok a 24. napon az első fertőzötthöz képest, a spanyolok a 45., a svédek a 48., a franciák az 56. napon. Ha ugyanezeket az intézkedéseket nem az első fertőzött esethez nézem, hanem az első halálesethez képest, akkor Magyarország már az első haláleset előtt négy nappal kihirdette a veszélyhelyzetet, míg Olaszország csak az első haláleset után 16 nappal. Mi az iskolaépületekben az oktatást felfüggesztettük az első haláleset előtt 2 nappal, Ausztriában utána 5 nappal, Olaszországban utána 12 nappal. Mi a szórakozóhelyeket, kulturális intézményeket az első haláleset utáni 2. napon tiltottuk be, Ausztriában az 5. napon, Olaszországban a 15. napon. Ha megnézzük, hogy a rendezvények tiltása mikor történt az első halálesethez képest, Magyarországon az első haláleset előtt 4 nappal megtörtént a rendezvények betiltása, míg Olaszországban csak az első haláleset után 15 nappal. És ugyanez mondható a határzárra is: 2 nappal az első haláleset után határzár volt Magyarországon, Ausztriában 8 nappal, Svédországban 8 nappal később. Ezek a példák azt mutatják, hogy rendkívül fontos a gyorsaság ebben a kérdésben, hogy minél hamarabb tudjunk megelőző lépéseket tenni.

Ön is láthatja, tisztelt képviselő úr, hogy mindennap az operatív törzs sajtótájékoztatót tart, amelyen igyekszik nagyon széleskörűen és közérthetően elmondani azt, ami az emberek számára fontos  mindennap, nem csak hétköznap, hétvégén is, mindenki számára érthetően. Létrejött a koronavirus.gov.hu honlap, amelynek a hirdetéseit mindenhol lehet látni. Ez a hiteles hírforrás. Ez nagyon-nagyon fontos, hogy az emberek mindig ellenőrizzék le és az újságírók is ellenőrizzék le az információkat, hogy valós információkat kaphassanak, hiszen a pontos tájékoztatás ebben az esetben is pontosan a rendezettséget és az egészség megőrzését szolgálhatja a későbbiekben.

Fontos volt a patikusok számára is elsők között a védőfelszereléseknek a kijuttatása, hogy ők maguk ne legyenek veszélyben. Amikor én patikában jártam, mindenkinél úgy láttam, hogy együttműködő volt az odamenő emberek közül. A háziorvosok számára is ingyenesen biztosítottuk ezt. Arra törekedtünk, hogy bár a világban mindenhol hiánycikk a védőfelszerelés, de azok, akik az első vonalban dolgoznak, az egészségügyben, megkapják ezt kellő mértékben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   20-23   24-27   28-31      Ülésnap adatai