Készült: 2024.09.23.03:24:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  77-82. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:   71-77   77-82   83-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 27 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Földi László képviselő úr, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mit tesz a Kormány az egynapos sebészeti beavatkozások növelése érdekében?” címmel. Földi László képviselő úré a szó, parancsoljon!

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány 2015 februárjában az 1039/2015. határozatában fogadta el az egészséges Magyarország 2020-ig tartó egészségügyi ágazati stratégiáját, amelyben többek között olyan fejlesztési célkitűzéseket határozott meg a Fidesz-KDNP-kormány, mint az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér kialakítása vagy az egynapos sebészet feltételrendszerének a javítása.

(15.20)

Azt, hogy ez az ágazati stratégia egy átgondolt és megvalósítani kívánt koncepció, mi sem bizonyítja jobban, hogy az e-egészségügyi szolgáltatási rendszer a teszteket követően már élesben is működik, és a hírek alapján az egynapos sebészet területén is igen komoly előrelépés várható a következő években.

Az egynapos sebészet meghatározása szerint a páciens előre tervezetten megjelenik a kórházban, ahol orvosi vizsgálat után sebészeti beavatkozáson esik át. Ezt követően egy kórházi ágyon ápolás zajlik, és 24 órán belül elhagyhatja az egészségügyi intézményt. Természetesen az egynapos sebészeti ellátás csak akkor végezhető, ha a beteg általános állapota jó, várhatóan a műtét alatti vérvesztesége miatt vérátömlesztést nem igényel, és a műtét utáni fájdalma várhatóan minimális lesz; felnőtt esetében önellátó, gyermek esetében az otthoni gondozása biztosított; nyilatkozik arról, hogy lakás- és higiéniás körülményei megfelelőek, illetve az ellátó egészségügyi intézmény tartózkodási helyétől 30 perc alatt elérhető.

Vitathatatlan az egynapos sebészet előnye abban a tekintetben, hogy a saját környezetében mindenki nagyobb lelkierővel lábadozik, ezzel rövidebb lesz az ápolási idő, gyorsabb a gyógyulás, és sokkal költséghatékonyabb rendszer működhet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Természetesen nem elegendő kijelölni a kereteket, az egynapos sebészeti beavatkozások növeléséhez mindenféleképpen infrastrukturális és egyéb fejlesztések is szükségesek. A nyugat-európai ellátórendszerekben az egynapos ellátásban elvégzett esetek aránya 60-90 százalékos, miközben Magyarországon ez a szám 40 százalék alatt van. Éppen ezért kérdezem államtitkár urat, mit tesz a kormány az egynapos sebészeti beavatkozások növelése, feltételrendszerének javítása érdekében. Tisztelettel várom államtitkár úr válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr interpellációs kérdésére Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ahogy ön is mondta, mindenki számára előnyös, ha minél több beavatkozást egynapos sebészeti beavatkozásként végeznek el. Ez előnyös a beteg számára, hiszen hamarabb hazakerülhet, kevesebb szövődménnyel kell számolnia, előnyösebb a munkahelye számára, hiszen hamarabb visszatérhet oda, és előnyösebb az állam számára is, hiszen a gyógyítás költsége is kevesebb lehet hosszú távon. A csökkenő kórházi tartózkodási idő, a munkába való visszatérés és a kevesebb komplikáció mind-mind előnye az egynapos beavatkozásoknak. Ha megnézzük, hogy Magyarországon általában milyen egynapos beavatkozásra kerül sor a legnagyobb mértékben, akkor ezek a szemlencse-beültetés, a vesekőzúzás, a szívkatéterezés, az ízületi tükrözés és a sérvműtétek. Ezek azok, amit a legtöbbször vesznek igénybe, de ezenkívül számtalan más beavatkozás van, hiszen összesen 554 olyan műtét vagy beavatkozás van, amely Magyarországon most már végezhető egynapos ellátás keretében. Ráadásul az elmúlt években igyekeztünk azzal is ösztönözni, hogy 2015 óta ez az 554 beavatkozás korlátozás nélkül nyújtható.

Szintén ösztönzőleg hat, hogy 10 százalékkal magasabb összeget fizet az egészségbiztosító, ha valamelyik eljárást egynapos beavatkozásként végzik el. Tehát a kórház is jobban jár, magasabb finanszírozást kap, a beteg is jobban jár, hamarabb térhet haza.

Ha megnézzük éppen ezért, az 554 típusú beavatkozás közül  amelyekből összesen 362 750 műtétet végeztek a tavalyi évben  milyen arányban vannak az egynapos beavatkozások, akkor azt látjuk, hogy ebből 298 764, tehát közel 300 ezer esetben már egynapos beavatkozásra került sor. Ez az egynapos beavatkozásként végezhető beavatkozások több mint 82 százaléka. És összességében 34,4 milliárd forintot fizettünk ki erre. Ez egy óriási léptékű növekedés 2010 óta, hiszen akkor 138 ezer ilyen beavatkozás volt, ahogy említettem, most 300 ezer. Ez azt jelenti, hogy több mint duplájára nőtt az egynapos beavatkozások aránya. Ebből látszik, ha egy állam gondosan igyekszik az egészségüggyel foglalkozni, a belső arányokra is figyel, és igyekszik a betegek érdekét szem előtt tartani, akkor akár a betegek számára kisebb kockázatot jelentő beavatkozási forma, amely ugyanolyan eredménnyel és gyógyulással jár, adott esetben meg is duplázható.

További egynapos sebészeti beavatkozásokhoz többféle keretből sok-sok milliárd forintos támogatást biztosítunk. 8 milliárd forint fejlesztési forrásból 18 kórházban 20 helyszínen történik egynapos sebészet kialakítása; 15 helyszínen történik építkezés, átalakítás, eszközbeszerzés, humánerőforrás-képzés vagy lakossági tájékoztatás; 15 ezer orvostechnikai eszközt veszünk 4,7 milliárd forintból az egynapos sebészet feltételeinek kialakításához, elsősorban endoszkópokat, laparoszkópokat, műtői röntgeneket, sebészeti műszereket. Műtők átépítése, kiépítése, kivitelezése 2,3 milliárd forint értékben zajlik, a fennmaradó összegből pedig képzésre, módszertanra is igyekszünk forrást biztosítani mindenki számára.

Jól látható ebből tehát, ha van egy fontos cél, hogy a betegek minél gyorsabban gyógyuljanak és minél kisebb sebet ejtsenek rajtuk, minél kisebb mértékű legyen a beavatkozás, minél kevesebb kockázattal járjon az, hogy a seb elfertőződik vagy a kórházban fekve több napot töltsenek el, és ez nyilván nemcsak a gyógyulás otthoni körülményeit késlelteti, hanem egyéb kockázattal is járhat adott esetben, ha itt egy kormány többletforrást is, egyszerűsített jogszabályokat is biztosít, mindemellett megfelelően kiépíti a finanszírozás ösztönzőrendszerét, akkor a betegek számára érezhető, akár százszázalékos emelkedést jelentő pozitív változás is történhet az egészségügyön belül. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Földi László képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. Parancsoljon!

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Elfogadom természetesen a válaszát. Hadd mondjam azért azt még hozzá, hogy az egynapos sebészet fejlesztése arányának növekedésében szerintem nagyon jól fog funkcionálni az „Egészséges Budapestért” program, illetve a Pest megyei területfejlesztési program, aminek keretében a fővárosi kórházak is megújulnak és többek között a Pest megyei kórházak is, ott, ahol én is élek, Cegléden, a Toldi Ferenc Kórház is, és reményeim szerint az idetelepített modern eszközökkel még inkább növelhetjük az egynapos sebészet arányát. Bízom benne, hogy ez így is lesz, és fejlődni fog ez a szakterület az egészségügyben. Még egyszer köszönöm a választ, és elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   71-77   77-82   83-89      Ülésnap adatai