Készült: 2024.09.19.22:34:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  53-59. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:39


Felszólalások:   47-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadják-e államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.  Arató Gergely magas hangon kántálva: Figyelem! Most jön a hopp, hopp, hopp, hopp, hopp! Szórványos taps.)A Ház 112 igen szavazattal, 39 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Most Hohn Krisztina képviselő asszony következik, az LMP részéről, aki interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Mi lesz a vízügyekkel?” címmel. A képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A 2011. évi CCIX. törvény a víziközmű-szolgáltatásról megfogalmazza a jogokat és kötelezettségeket, amelyeknek teljesülniük kell a vízellátás zavartalansága, a nemzeti víziközmű-vagyon védelme, a víziközmű-szolgáltatási ágazatokban a fenntartható fejlődés, az ivóvízkincs kíméletét szolgáló célok teljesülése érdekében.A törvény több alapelvet is tartalmaz, többek közt az ellátásbiztonság elvét, az ellátási felelősség elvét, a szolgáltatói felelősség elvét, a szolidaritás elvét, a költségmegtérülés elvét, valamint a legkisebb költség elvét. A költségmegtérülés elve kimondja, hogy a víziközmű-szolgáltatás igénybevételéért fizetendő díjban a vízi közmű működtetésével kapcsolatos indokolt költségeknek meg kell térülniük.

A kérdés az, hogy valóban megtérül-e, ugyanis az elmúlt időszakban egyre több jelzés érkezik polgármesterektől, hogy újabb és újabb tőkeinjekciókat kénytelenek igényelni az adott önkormányzati tulajdonú vízművek ahhoz, hogy a törvényben előírt zavartalan vízellátást biztosítani tudják. Némely vízművek törzstőkeemelést hajtanak végre vagy egyéb más módon próbálják fedezni a hiányzó forrásokat. De mi is a probléma? Mint az bizonyára önök előtt is ismert, van lehetőségük az önkormányzatoknak pályázniuk vízdíjtámogatásra, de csak azoknak, akik megfelelnek a pályázati kiírásban megfogalmazottaknak. Viszont a baj az, hogy ez az elnyerhető támogatás évek óta csökken, mégpedig azért, mert a keretösszeg nem növekszik, ellenben a pályázók száma folyamatosan nő. Sajnos jellemző, hogy az állami tulajdonú cégek kapják egy jelentős hányadát ennek az összegnek.

További probléma a közműadó, amely  mint tudjuk  méterben van meghatározva és nem bevételarányosan. Ez ugye azt jelenti, hogy egy aprófalvas ellátási területtel rendelkező vízmű több közműadót fizet, mint egy városias területű. Az aprófalvak esetében nincs annyi bevétel az adott településről, mint amennyi az arra a településre eső adó, tehát az ilyen területen működő vízművek nagyobb problémákkal küzdenek.

A lakosság szempontjából fontos intézkedés a rezsicsökkentés. Viszont tény, hogy a 2011 óta nem növekvő vízdíj miatti kiesés pótlásra szorul. Az állami vízművek  amennyiben veszteségesek  kompenzációt kapnak, ellentétben az önkormányzati tulajdonú vízművekkel. Ugye, nem az a kormány célja, hogy bebizonyítsa, hogy a vízművek működésképtelenek, és szükséges az államosítás? Ugye, most nem az következik, hogy az önkormányzatok kénytelenek lesznek akár adósságba hajszolni magukat, hogy a vízművek életképesek maradjanak? Mert ezt a legtöbb önkormányzat, különösen a kistelepülések nem tudják megtenni. Ugye, ez olyan ország ahol a feladat elvégzéséhez (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) szükséges forrást biztosítják? Köszönöm a szót. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Cseresnyés Péter államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Önök az elmúlt hónapokban rengeteg energiát öltek abba, hogy bizonyos események kapcsán félrevezessék a közvéleményt, és adott esetekben összevisszaságot, káoszt vizionáljanak. Aki azt remélte volna, hogy a próbálkozások látványos kudarca elriasztja önöket a további politikai hisztériakeltéstől, annak sajnos csalódnia kellett, hiszen ismét annak lehetünk tanúi, hogy egy újabb közszolgáltatás kapcsán kezdik a rémhírgyártást és az emberek megtévesztését. Ezt nem lehet másnak nevezni, mint az emberekkel szembeni tisztességtelen politikai manővernek, amely egy belső válságtól szenvedő párt kétségbeesett próbálkozása lehet arra, hogy felhívja magára a figyelmet.Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön állításai az önkormányzati tulajdonú vízi közművek helyzetével kapcsolatban teljességgel megalapozatlanok. Ön szerint talán problémát jelent, hogy egyre több önkormányzat ismeri fel a 4,5 milliárd forint összegű lakossági víz- és csatornaszolgáltatási támogatásban rejlő pályázati lehetőségeket? Ön szerint probléma az, hogy a kormány a közteherviselés rendszerét csak úgy hajlandó működtetni, hogy az ne büntesse az emberek és a vállalkozások teljesítményét?

(14.50)

Ön komolyan úgy gondolja, hogy az a kormány, amely 2011 és 2014 között közel 1400 milliárd forint összegű adósságot vállalt át a helyi önkormányzatoktól, most rosszat akar a településeknek? Valóban úgy véli, hogy a nemrég még nyolc éven keresztül ön által vezetett Mánfa község felhalmozott adósságát, ami 14,5 millió forint volt, azért konszolidálta a kormány, hogy most újratermeljük a baloldali kormányok időszakában kialakult problémát?

Tisztelt Képviselő Asszony! A vízi közművekkel kapcsolatban a valódi problémát az jelenti, hogy a szektor több évtizedes rekonstrukciós elmaradást görget maga előtt, az elmaradott eszközökre, elavult technológiákra pedig korszerű, fenntartható és költséghatékony működést alapozni nem lehet. Ahogy a legtöbb területen, itt is a jelenlegi kormányra hárul a feladat, hogy ezt a lemaradást ledolgozza. Éppen ezért a kormány 2017 végén megkezdte a víziközmű-szektor hosszú távú jövőképét megalapozó stratégia kidolgozását, első lépésként pedig a 2018. évi költségvetésbe 1,5 milliárd forint összeggel beterveztük a vízi közművek állami rekonstrukciós alapját a rekonstrukciós forrásigények kielégítésére. Olyan modell kidolgozása van napirenden, amely a szükséges pótlási, felújítási feladatok ütemezésével és pályázati lehetőség biztosításával biztosítja a vízi közművek hosszú távú, magas színvonalú működésének feltételeit. Mindenki, éljen akár városban, akár községben, biztos lehet benne, hogy a kormány, ahogy eddig, úgy a jövőben is meg fogja tenni a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy minden háztartás folyamatosan jó minőségű, egészséges és megfizethető árú ivóvízhez jusson.

Közben hallottam és láttam is a papíromban, hogy rosszul számoltam, ön 12 évig volt polgármester Mánfa községben. Elnézést kérek öntől ezért a tévedésért. Akkor viszont ön látta, hogy azt a 14,5 millió forintot hogy szedte össze az önkormányzat, közvetlen tapasztalata van, és tudja azt, hogy ennek a 14 millió forintos adósságnak az eltörlése és a kormány átvállalása milyen jótékony hatással volt az önök költségvetésére.

Köszönöm szépen a figyelmét, köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a választ.

HOHN KRISZTINA (LMP): A választ nem tudom elfogadni. Nagyon sajnálom, hogy államtitkár úr szinte megsértődött a felszólalásomon. Egyszerű, sima szakmai felszólalás volt, politikai sárdobálástól mentes  ez az egyik. A másik pedig az, hogy nem gondoltam volna, hogy egyszer Mánfa község adósságállománya is szóba kerül itt a parlamentben, de ha már itt tartunk, akkor erről majd egyszer magánbeszélgetésben nagyon szívesen beszámolok önnek, hogy miből keletkezett, amit abban az évben el is vontak az önkormányzatoktól. Mánfától pont annyit vontak el, amennyit konszolidáltak  erről ennyit. Köszönöm szépen amúgy a fantasztikusan nem szakmai választ. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Úgy értelmezem, hogy képviselő asszony nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 111 igen szavazattal, 37 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Burány Sándor, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „A fagyhalálról” címmel. Képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   47-53   53-59   59-65      Ülésnap adatai