Készült: 2024.09.21.23:10:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  127-134. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:   119-126   127-134   135-142      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Harangozó Tamás képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Pontosan hogy is volt?” címmel. Harangozó Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszterelnök úr, a Gruevszki-botrányról kívánom kérdezni, arról a botrányról, ahol a macedón exminiszterelnököt, akit két év börtönbüntetésre ítéltek hazájában korrupció miatt, a magyar kormány sebtében befogadta. Ezzel kapcsolatban egy friss felmérés szerint a magyar emberek a következő dolgokat mondták: megdöbbenés, düh és csalódás, amit éreznek a magyar kormány cselekedetével kapcsolatban, és ezt nem oszlatja az a sok maszlag, amit az államtitkárok az elmúlt két hétben a parlamentben elmondtak. Ezért öntől kérdezem konkrétan, hogy melyik teória az igaz, miniszterelnök úr. Az egyik feltevés szerint Moszkva kérésére a külügy intézte, a miniszterelnök mit sem tudott erről az ügyről. A másik lehetőség, hogy a miniszterelnök döntött, a miniszterelnök személyes döntése és kérése volt, hogy a volt Moszkva-barát harcostársát Magyarországra menekítse. Hogy ez kormányzati döntés nélkül nem lehetett, az tény, a napnál is világosabb. Külügyi és talán titkosszolgálati munkatársak, alkalmazottak, magyar diplomaták magyar diplomataautóval adták-vették az embert több országon keresztül. A kérdés tehát csak az, hogy ki hozta meg ezt a döntést, a külügyminiszter vagy ön.

A másik kérdésem pedig, miniszterelnök úr, az üggyel kapcsolatban az, hogy 2014 és 2018 között a kormany.hu-n fellelhető információk szerint a magyar kormány, és köztük ön is, 21 alkalommal nyilvánította ki, hogy támogatja Macedónia EU- és NATO-tagságát, elismerve ezzel a kormányuk előrelépését, és elismerve azt, hogy Macedónia ilyen szempontból egy elfogadható partnerország Magyarországnak.

(16.30)

A Gruevszki-ügy döntése fényében kérdezem miniszterelnök urat, fenntartja-e a magyar kormány, hogy támogatja Macedónia európai uniós és NATO-csatlakozási törekvéseit. Kérem, illetve várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársam! A magyarországi hatóságok szabályosan jártak el. Macedónia Magyarország szövetségese, és az is marad. Támogatjuk Macedónia NATO- és európai uniós tagságát. Macedóniának hálásak vagyunk, mert fontos szerepet játszott a migránsok megállításában, Macedónia kormánya lezárta az útvonalat, és kerítést is épített. A macedóniai kormányt és annak fejét, Gruevszki urat kórusban, nemzetközi kórusban támadták ezért a Soros-féle világhálózat vezetésével. Macedónia ugyanolyan nyomás alatt állt, mint Magyarország, hogy engedje be a migránsokat, de Macedónia kitartott, és ezzel segített Magyarországnak is, hogy megvédhessük magunkat. Köszönet érte.Ami a mostani macedón helyzetet illeti, aki figyel, láthatja, hogy politikai játszmák zajlanak ott, és ezekben a játszmákban az igazságszolgáltatás is részt vesz. Ezekbe a játszmákba Magyarország nem fog beleavatkozni, véleményt sem fog róla mondani. Egy dolgot azonban teszünk, ezt tettük a múltban más országok esetében is, és ezt fogjuk tenni a jövőben is: biztosítjuk a tisztességes eljárás lehetőségét Magyarország területén mindenkinek, büntetlenséget senkinek sem adhatunk, de tisztességes eljárást igen. Ez esetben ez a tisztességes menekültügyi eljárást jelentette. Magyarország szövetségesei mindenhol, de különösképpen a Balkánon számíthatnak Magyarországra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra Harangozó Tamás képviselő úré a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszterelnök Úr! Érdekes szövetséges az, amelyik egy jogerős bírósági ítélet elől segít elmenekülni egy állampolgárnak. Azt mondja, hogy nem fog beleavatkozni a macedón igazságszolgáltatásba. Megtette, miniszterelnök úr, azzal, hogy ezt a döntést meghozta. Azt mondta, hogy jó, mert sok kerítést épített a macedón kormány. Ezek szerint nem feltétlenül csak jó irányba építette ezeket a kerítéseket, mert mégiscsak idekerült valahogy ez az ember.Az, hogy betartanak minden szabályt, miniszterelnök úr, ez nem igaz, ezt ön is tudja; jogászember, az ön aláírása szerepel a 191/2015. kormányrendeleten, ami biztonságos származási országnak minősíti Macedóniát, biztonságos harmadik országnak Szerbiát és Montenegrót. A magyar külügy munkatársai tehát olyan országokon keresztül menekítették ide ezt az embert, akikről bizonyítania kéne Gruevszkinek, hogy politikai üldöztetés éri őt ott. Nem tudtam, hogy Szerbiában is üldözik ezt az embert, nem tudtam, hogy Montenegróban is üldözik ezt az embert. Nyilvánvalóan törvénytelen döntést hoztak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat is. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Szeretném tájékoztatni képviselő urat, hogy a menekültügyi eljárást Magyarországon nem a kormány folytatja le, erre külön hatóság áll fönn. A rá vonatkozó szabályok szerint jár el, minden menekültügyi döntés Magyarországon mentes a politikai befolyástól (Derültség az ellenzék soraiban.), kizárólag jogi mérlegelésen nyugszik. (Az elnök csenget.  Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   119-126   127-134   135-142      Ülésnap adatai