Készült: 2024.04.27.13:30:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2020.05.04.),  176-183. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:   166-175   176-183   184-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bartos Mónika, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszter úrnak: „Hogyan támogatja a kormány a határon túli beruházást tervező magyar vállalkozókat?” címmel. Öné a szó, Bartos Mónika képviselő úrhölgy.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Ma új szakaszba lépett a koronavírus-járvány elleni védekezés, azonban csak óvatosan, fokozatosan, szigorú menetrend szerint lehet újraindítani az életet. Azonban az életet újra kell indítani, így a veszélyhelyzet idején különösen fontosak a Magyarországra érkező új beruházások. A járványhelyzet teljesen átalakította a nemzetközi versenyt, de az elmúlt tíz év sikeres gazdaságpolitikájának köszönhetően jó pozícióból indulunk. A hírek szerint négy nagyberuházás érkezik az országba. Az Unilever mellett a kínai BYD elektromosbusz-gyártó vállalat, a napelempaneleket előállító svájci Flisom cég, valamint az egyik vezető amerikai szolgáltató, a Support Services Group már a kezdetekkor több száz, köztük sok magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt.

De nem csupán az új munkahelyek létrehozása fontos, hanem a meglévő munkahelyek megvédése is. A gazdaságvédelmi akcióterv elsődlegesen a veszélybe került magyarországi munkahelyek megmentését, újak létrehozását célozza, azonban a jelenlegi helyzetben nem feledkezhetünk meg külhoni nemzettársainkról sem. Mint ismert, Magyarország Kormánya a külhoni nemzetrészek megmaradása érdekében 2016-ban indította el, hozta létre a Kárpát-medencei gazdaságfejlesztési programot. Ennek keretében több mint 230 milliárd forint értékű fejlesztés megvalósításához nyújtott támogatást, és ezzel több ezer munkahelyet hozott létre az érintett területeken.

Elmondható tehát, hogy a beruházások megvalósításában 2018 óta fokozatosan növekvő arányban vesznek részt magyarországi vállalkozások is. Ennek köszönhetően a programok kivitelezése nem csupán a határon túli magyarlakta területeken, hanem az anyaországban is hozzájárul a magyar vállalkozások versenyképességének növeléséhez és a munkahelyek megvédéséhez. Tisztelettel kérdezem miniszter urat, hogy ezen eredmények hogyan tarthatók, bővíthetők, illetve kapnake támogatást a magyarországi vállalkozók, akik határon túli beruházásokat terveznek. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Szijjártó Péter miniszter úrnak.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! 2016-ban indítottuk meg a gazdaságfejlesztési programjainkat a Kárpát-medencében, a szomszédos országok alapvetően magyarlakta területein. 230 milliárd forint értékű fejlesztés megvalósulásához nyújtottunk eddig támogatást, több ezer új munkahely jött létre a közép-európai térségben, 54 984 nyertes pályázatot tudtunk támogatni magyar költségvetési forrásból.Jól mondta a képviselő asszony, 2018 óta már Magyarországon működő vállalatok is részt vesznek ezekben a határon túli fejlesztésekben. Így tehát ezek a beruházások nemcsak hogy a határon túli magyarok számára teremtenek munkahelyeket, hanem a magyar gazdaság növekedéséhez, a magyar vállalatok versenyképességéhez is egy komoly hozzájárulást jelentenek.

Tisztelettel tájékoztatom önt arról, hogy a kormány múlt heti döntéseinek értelmében egy új beruházástámogatási kategóriát indítunk meg, 25 milliárd forintos keretből tudjuk támogatni azokat a magyarországi vállalatokat, akik külföldön hoznak létre munkahelyteremtő beruházást. Alapvetően természetesen a közép-európai térségről, Magyarország szomszédos területeiről beszélünk. Mikro-, kis- és közepes vállalkozások pályázhatnak ezekre a beruházásokra. Előnyben részesítjük természetesen a munkahelyteremtést és a munkahelyek megőrzését. A támogatási intenzitás 60 százalékig terjedhet, tehát maximum a beruházott összeg 60 százalékát adhatjuk oda költségvetési támogatásként. Az Európai Unió új szabálya szerint 800 ezer euró lehet a maximális támogatási összeg egy pályázó esetében. Ezért úgy számolunk, tisztelt képviselő asszony, hogy mintegy 200-250 magyarországi vállalatot tudunk külföldi beruházása során támogatni ebből az új pályázati kategóriából. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, külügyminiszter úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Bartos Mónika képviselőnek.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Nagyon sokszor szoktuk mondani a Házban, hogy csak együtt sikerülhet, amikor a határon túli magyarokról és az anyaországi magyarokról beszélünk. Ha van olyan helyzet, amikor ez nagyon is igaz, akkor ez a mostani súlyos állapot, amit a koronavírus-járvány okozott számunkra.

(16.30)

Azt el kell mondanom, és a kormánypárti képviselőtársaim nevében bizton tudom állítani, hogy sokunkat mélyen megrázott az az érzés, az a felismerés, amely az elmúlt hetekben kirajzolódott, hogy nem mindannyian vagyunk ugyanazon a gondolaton, ugyanazon az érzésen, az összetartozás érzésén, ami a határon túli magyarokkal való kapcsolatunkat jelenti. Ezért is nagyon köszönöm az anyaországi magyarok és a határon túl élő magyarok nevében is azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a kormány az együtt való sikerünk, fejlődésünk és a veszélyhelyzet utáni élet újraindítása szempontjából számunkra létrehoz és készít. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválaszra van lehetősége külügyminiszter úrnak.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Mi a határon túl élő magyar nemzeti közösségek tagjait természetesen a magyar nemzet részének tekintjük, ennek megfelelően alakítjuk a politikánkat, és ennek megfelelően a gazdasági megerősödésüket is támogatjuk. Mi úgy tekintünk a határon túl élő magyar nemzeti közösségekre, mint amelyek összekötő kapcsot jelentenek köztünk és a lakhelyükül szolgáló ország között. Olyan erőforrásként tekintünk rájuk, akiknek nyomán mi magunk is erősebbek lehetünk.Mi azt gondoljuk, hogy Magyarországnak egyértelműen az az érdeke, hogy Közép-Európa erősödjön, márpedig Közép-Európa erősödésében mi, a magyar nemzet tagjai, éljünk az anyaországban vagy a határon túli területeken, sokat tehetünk hozzá. Ezért mindaddig, amíg mi kormányzunk, tisztelt képviselő asszony, vegye biztosra, hogy a határon túli magyar nemzeti közösségek a kormányzati figyelem fókuszában lesznek, és nemcsak beszélünk a támogatásukról, hanem cselekszünk is az érdekükben. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   166-175   176-183   184-191      Ülésnap adatai