Készült: 2024.09.22.23:58:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2020.05.11.),  75-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   73-74   75-82   83-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom önt és képviselőtársaimat, hogy a miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.Tisztelt Képviselőtársaim! Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Tordai Bence képviselő úré a szó. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Egyre világosabban látszik, hogy az Orbán-kormány képtelen a gazdasági válság kezelésére. Látszik, hogy önök ott, a Pénzügyminisztériumban elmérték a gazdasági válság mélységét. Aprócska a magyar mentőcsomag, nem én mondom, hanem egyebek között a Bank of America szakértői. Hacsak persze nem számítjuk ide Matolcsy sok ezer milliárdos nagyotmondását, de talán ezt még ön se veszi komolyan. 18 százalékról beszéltek a GDP-arányos mentőcsomag méretét illetően, köze nincs a valósághoz. Ami 18 százalék, az a Tárki friss kutatása szerint azon magyar munkavállalók aránya, akik jelentős jövedelemcsökkenést szenvedtek el a korlátozások miatt. A 40-59 évesek között ez 26 százalék, a Dél-Alföldön 23 százalék, Közép-Magyarországon 22, Közép-Dunántúlon 21 százalék. Tehát az emberek több mint ötöde elvesztette a jövedelme nagy részét vagy egészét ezeken a területeken. Ehhez képest önök azt mondják még mindig, hogy a munkanélküliségi ráta nem fog megugrani. Orbán Viktor, ugye, azt mondta, hogy mindenki visszakapja a munkáját, vagy egy másikat, 3,5 százalékos rátára számít. A konvergenciaprogram 5,6 százalékos munkanélküliséget jósol még idénre, az EU 7 százalékot, a gazdaságkutatók Magyarországon vagy például Parragh László, az önök nagy barátja, Orbán Viktor tanácsadója 10 százalék vagy afölötti munkanélküliséggel számol. Eközben az államháztartás hiánya ön szerint 2,7 százalék, a konvergenciaprogram, amit frissen nyújtottak be, eszerint 3,8 százalék.

Az első kérdésem az lenne, hogy ki írta a konvergenciaprogramot, ha nem önök, önök önmagukkal vitatkoznak.

A második kérdés: bővítie végre az álláskeresési járadékot a kormány? Félmillió ember van rászorulva addig is, amíg Orbán Viktortól nem kapnak friss, új munkahelyet. A harmadik kérdésem: annak a 3 millió embernek, akinek a jövedelme most nem éri el a 100 ezer forintot se, biztosítjáke a válságkezelő alapjövedelmet, ahogy azt a Párbeszéd javasolja? A negyedik: megduplázzáke az egészségügyben dolgozók bérét? És az ötödik: bevonjáke végre a fideszes oligarchákat a közteherviselésbe, vagyis bevezetike a Mészáros-adót? Kíváncsian várom válaszait. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Varga Mihály pénzügyminiszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is tisztázzunk valamit! A válság, a veszélyhelyzet kialakulása márciusra tehető. Igazából a gazdasági adatok is azt mutatják, hogy március második fele és április az, ahol már először lehet érezni ennek a válságnak a hatását. Tehát ha abból indul ki a képviselő úr, hogy az álláskeresési ellátás három hónapra jár mindenkinek, aki elveszíti esetleg az állását, akkor megállapíthatjuk, hogy senki nem marad jövedelem nélkül. Itt nem arról van szó, amit ön állított a kérdésében, hogy valaki elveszíti a munkáját, és holnaptól kezdve semmiféle jövedelme nincsen, szó sincs erről, tisztelt képviselő úr.

A másik, hogy mekkora ennek az intézkedéscsomagnak a mérete. Többször elmondtuk, önnek is itt a parlamentben, többször hallhatta, de a sajtóban is elmondtuk, hogy milyen tételekből tevődik össze. Ebből a szempontból, bár sok vitám van az Európai Bizottság szakembereivel, mégis inkább nekik hiszek, mint önnek. Ők azt mondták, hogy a magyar GDP 18-20 százalékára tehető. Ha ők ezt mondják, akkor ezt fogadjuk el, tisztelt képviselő úr.

Lehet persze azt mondani, hogy ennél még több kellene, 25 százalék, 30 százalék vagy még ennél is több, és lehet azt mondani, hogy már ez is túl sok, jobb lenne a válság utáni helyzetre is tartalékolni, és ebből a pénzből talán kevesebbet erre fordítani. A kormány itt hozott egy döntést, világos, hogy a hitelmoratóriumtól elkezdve a különböző munkaügyi támogatásokig mi ezt a nagyságrendet tartjuk olyannak, amelyik hatékonyan tud fellépni a válság hatásának a kezelésében.

Végül itt az alapjövedelemre engedjen meg egy mondatot! Ez egy régi vita. Önök azt mondják, hogy úgynevezett helikopterpénzt kéne a társadalomnak adni, szórjuk ki a pénzt, mindegy, hogy van, aki dolgozik, van, aki nem, most mindenki jusson valamilyen támogatáshoz. Nem látjuk elérkezettnek ennek az idejét. Továbbra is azt gondoljuk, hogy Magyarországon alapvetően mindenkinek a munkából kell ellátnia magát és a családját. Ehhez kívánjuk biztosítani mindenki számára a munkahelyet. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Tordai Bence képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Tisztelt Miniszter Úr! Az öt válasz helyett két fél választ adott. Ezek szerint akkor letagadja vagy elhatárolódik a konvergenciaprogramtól. Tudtommal azt az önök minisztériumában dolgozták ki. Nem értem, hogy miért nem stimmelnek azok a számok, amiket egyik nap bemond a szájával, aztán a másik nap meg beadja írásban az Uniónak, de ez az önök problémája. A másik: az álláskeresési járadékra az emberek nagy része nem jogosult. Tehát még azoknak is, akik jelentkeznek, hogy elveszítették a munkájukat, több mint fele nem kap semmilyen pénzbeli ellátást, és több százezer olyan ember van, aki be se jelentkezik, mert tudja, hogy nincsen jogosultsága erre, tehát legalább félmillió ellátatlan ember van, aki elveszítette most a munkáját vagy a megélhetését.

Az alapjövedelem és a helikopterpénz. Ha tájékozódott volna, benyújtottuk törvényjavaslatként: a válságkezelő alapjövedelem nem helikopterpénz. A helikopterpénzből mindenki egyaránt kapna, ugyanakkora mértékben. Nem helikopterpénzt javaslunk, egy kipótlást javaslunk 100 ezer forintig. Ez az a minimális összeg, amit mindenkinek garantálni kell a válságban. Úgy látszik, erre nem képesek, nem alkalmasak. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Varga Mihály miniszter urat is. Parancsoljon, miniszter úr!

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Talán elkerülte a figyelmét, hogy a konvergenciaprogramot nem márciusban, hanem április végéig kellett benyújtania a kormánynak. Tehát ahhoz, hogy a kormány egy megalapozott anyagot küldjön ki az Európai Bizottság számára, nyilván meg kellett várnunk az április végi adatokat, akkor lehetett jogosan és alaposabban fölmérni azt, hogy igazából mekkora az a hatás, amit a járvány, a veszélyhelyzet a magyar gazdaságra kifejt. Ebből a szempontból tehát a konvergenciaprogram minden száma él és megáll. Azt gondoljuk, hogy április végén az a helyzet, ami a magyar gazdaságban volt, ezt a programot kell hogy visszatükrözze.Ami a „nem kap semmilyen ellátást” című kérdést vagy felvetését illeti, továbbra is azt tudom mondani, hogy aki bejelentkezik az ellátórendszerbe, annak a magyar gazdaságban van lehetősége arra, hogy valamilyen segítséget biztosítsunk. Aki nem jelentkezik be  és ön ezekről beszél , azon nem tudunk segíteni, képviselő úr. Bocsánat, de az állampolgárnak legalább azt az egy lépést meg kell tennie, hogy azt mondja, bajban vagyok, segítséget kérek. Akkor a magyar kormány, ahogy a miniszterelnök úr is elmondta, segítséget fog biztosítani. (Tordai Bence: Hiába kéri! Nem igaz, amit mond!  Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   73-74   75-82   83-90      Ülésnap adatai