Készült: 2024.09.22.21:35:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2020.05.11.),  51-58. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   43-50   51-58   59-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Varju László képviselő úr, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „Miért nem segít az Orbán-kormány a munkájukat elvesztő százezreknek?” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Abban a helyzetben vagyunk, hogy most már hónapok óta, a vírus megjelenése óta tisztán látható, hogy az Orbán-kormány nem nyújt megfelelő segítséget mindazoknak, akik elveszítik a munkájukat. Tegyük hozzá, hogy azok számát fel sem tudjuk mérni, akik úgy maradtak munka nélkül, hogy nem volt bejelentett munkahelyük, hanem alkalmi munkából éltek, az ő megélhetésükkel önök egyáltalán nem foglalkoznak.Hogy mekkora a válság, arra egyértelmű az a jelzés, hogy a kormány saját bevallása szerint is az álláshelyek száma jelentősen csökkent, éppen ma hallottuk államtitkár úrtól, hogy ez tovább fog csökkeni, és az áprilisi-májusi adatokban tovább romlik; ezek szerint a napi négyezer állás vagy munkahely elvesztése tovább folytatódik. Tehát nemcsak munkalehetőség nincs, hanem a munkahelyek száma is csökken, sőt mára az ezekhez az adatokhoz való hozzáférést is eltüntették. A kormánynak ma nincs hivatalos statisztikája, hogy a valóságot lehessen látni. A kormánynak a vészhelyzet csökkentésére ható, halogató taktikája nem vált be, magukra hagyták a dolgozókat. A fuldokló munkaadóknak és munkásoknak mentőövre, bértámogatásra van szüksége, és nemcsak a Fidesz-közeli cégekre gondolok, hanem mindazokra, akiknek az életét kell hogy megmentsék, hiszen a tartalékaikat is felélték már.

Az álláskeresési járadékot változatlanul 90 napon tartják, ezt pedig növelni kellene. A járadékigénylés ügymenetét azonban lehetetlen online módon elintézni: hiába szerzi be valaki az összes iratot, túl bürokratikus maga a rendszer, ha valaki az összes iratot nem tudja biztosítani, személyesen is meg kell jelenni; itt teszem hozzá, hogy ezzel egyébként a vírusveszélyt is fokozza.

Kérdezem a miniszter urat, hogy a kormány miért nem segíti a munkájukat elvesztő embereket. (Taps a DK és az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Varga Mihály miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő úr sajnos már ennek a kérdésnek a címével is ferdít, de ettől talán nagyobb probléma, hogy ő már úgy érzi, vége van a járványveszélynek. Hát, tisztelt képviselő úr, tájékoztatom arról, hogy még sem a járványnak, sem a járvány által okozott veszélyhelyzetnek nincsen vége, úgyhogy talán bízza rá az emberekre majd, hogyan ítélik meg azokat a lépéseket, amelyeket a kormány tesz a munkanélküliség kezelésére és az állásukat elvesztők megsegítésére.Másodsorban, tisztelt képviselő úr, nagyon sajnálom, hogy ön itt ült a parlamentben, és államtitkár urat a munkaügyi helyzetről meghallgatta, de nem értette, mert akkor érthette volna azt, hogy azok az intézkedések, amelyeket a kormány hozott, igenis eredményesek és hasznosak voltak, hiszen a bejelentkezők számának ugrásszerű növekedése azt mutatja, hogy ezek igenis jól célzott és megfelelő lépések voltak arra, hogy a munka nélkül maradó embereken tudjunk segíteni.

A kormány három hónapra bértámogatást biztosít, amely a kieső munkaidőre járó arányos bérrész 70 százaléka. A kutatás-fejlesztési kapacitások megőrzése érdekében külön támogatást biztosítunk arra, hogy az ebben a munkakörben dolgozók és a mérnöki munkakörben dolgozók bértámogatása 40 százalékos mértékben megvalósuljon. Ha jól figyelt, képviselő úr, akkor hallhatta, hogy a szociális hozzájárulási adó mértékének csökkentésével is segítünk mindenkit, hogy megőrizhesse a munkahelyét, és segítjük, hogy a vállalkozások minél hamarabb, minél gyorsabban képesek legyenek egyébként visszaállítani a foglalkoztatás szintjét.

Ön a kisvállalkozókról beszélt. Képviselő úr, az egyik első intézkedésünk pontosan az volt, hogy a kisvállalati adó mértékét 12 százalékról 11 százalékra csökkentettük. Ez 50 ezer vállalkozásnál fog konkrét segítséget nyújtani.

Úgy érzem tehát, tisztelt képviselő úr, hogy ön nem követi kellő figyelemmel a kormány intézkedéseit. Azt javaslom, hogy nemcsak a Magyar Közlönyt, de akár a híradásokat is kellő figyelemmel tanulmányozza, mert akkor ilyen kérdések feltételére nem kerül sor.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra képviselő úré a szó. Parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. A miniszter úr sajnálhatja, hogy én itt ülök a parlamentben, de ezt mégiscsak valahogy el kell viselnie (Varga Mihály: Ebben egyetértünk!), mint ahogy azt is, hogy egyébként igen, az 50 ezer vállalkozóval szemben, amit ön itt most említett, igazából 600 ezer vállalkozás van, akinek problémája van, és önök ezt figyelmen kívül hagyják. Miniszter úr, nem velem vitatkozik, hanem azokkal a gazdaságkutatókkal, akik azt mondják, hogy minden ágazat bizalmi indexe drasztikusan csökkent, leginkább az üzleti szolgáltatásoké. A lakossági pesszimizmus a legnagyobb mértékben a várható munkanélküliség kapcsán jelenik meg, és egyébként, ha a kormánypropaganda kapcsán ez akár még változhat is, ettől még a valósággal önöknek szembe kell nézni. Most ott tartunk, hogy négy-öt hetet, néha két hónapot is kell várni arra, hogy időpontot kapjanak a magyar állampolgárok azért, hogy a munkaügyi szolgáltatásokat igénybe vehessék, és ezek az önök statisztikájában nem szerepelnek.

Százezrek vannak, akik elveszítették a munkájukat, nekik kell segíteni, miniszter úr, erre hívom fel a figyelmét. Köszönöm szépen. (Taps a DK és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Varga Mihály miniszter urat is. Parancsoljon, miniszter úr!

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Egyrészt valóban sajnálom, hogy itt ül, de tiszteletben tartom az önre szavazók döntését, úgyhogy ezt ebben az értelemben elfogadom. (Derültség a kormánypárti sorokban.) De ettől talán fontosabb, hogy kicsit játsszunk el a gondolattal, hogy mi történt volna, ha ez az egész járványhelyzet 2008-ban következik be, amikor önök voltak kormányon. (Nacsa Lőrinc: Így van!)

(12.40)

Tudja, mennyi volt akkor a munkanélküliség? 8 százalék. És tudja, mennyi volt most? 3,4 százalék. Ég és föld az akkori és a mostani helyzet közötti különbség, és tegye össze a kezeit, hogy Fidesz-KDNP-kormány van (Derültség az ellenzéki padsorokban.  Nacsa Lőrinc: És szavazzon ránk!), ami a gazdaságot olyan helyzetbe hozta, hogy erre a válságra kellőképpen fel tudtunk készülni.

Úgyhogy, tisztelt képviselő úr, bízzon abban, hogy a következő döntéseink is azt a célt fogják szolgálni, ami az egyik legfontosabb gazdaságpolitikai célja ennek a kormánynak, hogy minden magyar embernek, aki állást keres és szeretne elhelyezkedni, munkát tudjunk biztosítani. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   43-50   51-58   59-60      Ülésnap adatai