Készült: 2024.09.22.13:09:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2020.05.05.),  71-80. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 18:41


Felszólalások:   31-70   71-80   81-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az országgyűlési képviselőcsoport által nyújtható támogatásról szóló előterjesztés általános vitája a lezárásig. (Dr. Varga-Damm Andrea Z. Kárpát Dániellel konzultál.) Képviselő asszony, nem zavarja? Köszönöm. A Kocsis Máté, Fidesz; Böröcz László, Fidesz; Vejkey Imre, KDNP; Harrach Péter, KDNP, képviselők által benyújtott előterjesztés T/10307. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Böröcz László képviselő úrnak, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, képviselő úr!

(12.50)

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A koronavírus-járvány egy nagyon hirtelen és váratlan helyzet elé állította a világ számos országát, így közötte hazánkat is. Nyilvánvalóan az országok reagálási gyorsaságán múlott az, hogy hogyan tudunk elébe menni, hogyan tudjuk kezelni ezt a válságot. Magyarország és a magyar kormány viszonylag gyorsan reagált, már március 11-én vészhelyzetet hirdetett ki a kormány a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében. Március 30-án pedig az Országgyűlés felhatalmazta a kormányt, hogy rendkívüli intézkedéseket hozzon, ezáltal védve az emberek, az állampolgáraink egészségét, életét, és biztosítsa a gazdaságunk stabilitását. Az ezzel kapcsolatos gyors intézkedéseknek köszönhetően úgy tűnik a számokból, hogy Magyarország sikeresen védekezett eddig a koronavírus-járvány terjedésével szemben, és sikeresen védekezett az ezzel kapcsolatos problémák megelőzése érdekében.Azonban nemcsak egészségügyi problémáról van szó, hanem nyilván gazdaságiról is, hiszen a járványhelyzet okozott egy gazdasági krízist is nemcsak Magyarországon, hanem Európa számos államában. Ezért a kormány létrehozott egy járvány elleni védekezési alapot, amelybe különböző szereplőknek kellett befizetni hozzájárulást. Ilyenek voltak a bankok, ilyenek voltak a multinacionális kereskedelmi láncok, ilyenek voltak az önkormányzatok, és természetesen ilyenek voltak a pártok is, amit különösen fontosnak is tartunk, hiszen a pártok befizetése  ami egyébként több mint egymilliárd forinttal járul hozzá a járvány elleni védekezéshez  példamutatás is, hiszen a magyar emberek közbizalmát növeli a pártok, illetve a politika iránt.

Viszont meg kell említenünk azt is, hogy a jelenlegi jogszabályok engedélyezik azt, hogy a pártok támogassák a saját frakciójukat, azonban a jelenlegi jogszabályok alapján nincs arra lehetőség, hogy a frakciók, a parlamenti frakciók a saját pártjaikat támogassák egy ilyen rendkívüli helyzetben sem. Ezért pluszban  figyelembe véve azt, hogy a parlamenti pártok, a magyar országgyűlési pártok is aktív társadalmi szerepet vállalnak, hiszen például számos aktivistánk és a pártok aktivistái segítenek egyébként a járvány elleni küzdelemben, például az idősek ellátásában  képviselőtársaimmal úgy gondoltuk, hogy ezt a helyzetet ideiglenesen, de kezelni kellene.

Ezért az előterjesztésünk, a benyújtott törvényjavaslat lehetőséget adna arra, hogy az országgyűlési képviselőcsoportok kizárólag a megtakarításaik terhére támogatást nyújthassanak a saját pártjaik részére 2020. december 31-éig. Nyilván ez az időpont azért került bele, illetve hatályát vesztené a törvény január 1-jével, hiszen az idei évben történt elvonás a pártok költségvetéséből, és remélhetőleg az idei évben lesz csak válsághelyzet, ezért a javaslat szerint december 31-ével ez a lehetősége megszűnne a pártoknak. A pártok frakcióvezetői dönthetnek majd arról, hogy a megtakarításaikkal támogatják, segítike a pártok működését és ezáltal nyilván a pártok társadalmi szerepvállalását is.

Szerintem ez egy korrekt javaslat, egy elfogadható javaslat. Arra szeretném kérni valamennyi képviselőtársamat, hogy támogassák az elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány jelezte, hogy nem kíván álláspontot ismertetni a vitában.Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Vejkey Imre képviselő úrnak, a KDNP képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

DR. VEJKEY IMRE, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Immár több mint 50 napja hirdetett veszélyhelyzetet a magyar kormány. Az elmúlt 50 napban számos olyan intézkedés történt, amely egyrészt a járványgörbe ellaposítását, másrészt a járvány által sújtott gazdasági ágazatok, illetve az ott dolgozó személyek megsegítését célozta. Életünk teljes mértékben átalakult. A járványügyi védekezés pedig szinte minden tevékenységünket érinti. A kormány kinyilvánította, hogy az első számú cél a magyar emberek életének és egészségének a védelme, ezért kellett korlátozó intézkedéseket bevezetni. A magyar kormány mindenkor szem előtt tartotta a magyar emberek biztonságát, de egyúttal igyekszik meggátolni a magyar gazdaság zsugorodását, esetleges visszaesését pedig minimalizálni. Az Országgyűlés által 2020. március 30-án elfogadott, a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény a veszélyhelyzetre tekintettel hozott kormányrendelet hatályát a vészhelyzet megszűnéséig meghosszabbította, és felhatalmazta a kormányt, hogy a veszélyhelyzetben az állampolgárok élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében rendeletével egyes törvények alkotását felfüggeszthesse, a törvényi rendelkezésektől eltérhessen és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhasson.Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kereszténydemokraták kifejezetten helyeslendőnek tartják a kormány intézkedéseit, így azt is, hogy a kormány a koronavírus elleni védekezés kapcsán bevonta a pártokat is a közös teherviselésbe, és elvonta minden párt állami támogatásának a felét. A törvényjavaslat ennek kapcsán arra tesz javaslatot, hogy a parlament tegye lehetővé, hogy csak az idei évben a parlamenti frakciók kizárólag a megtakarítások terhére átcsoportosíthassanak forrást a pártjuknak. Ez konkrétan azt jelenti, hogy semmilyen többlet költségvetési forrást a pártok nem vesznek igénybe, csak párton belül csoportosíthatják át a megtakarított pénzeiket. A javaslat lényegében tehát technikai módosítás. A javaslat megteremti annak a lehetőségét, hogy az országgyűlési képviselőcsoportok a működési feltételeiket biztosító kereteik meghatározott részéről lemondhassanak, és azt az országos listán mandátumot szerzett pártjuk részére támogatás formájában felajánlhassák. 2020. december 31-éig a támogatás egyedi döntés alapján támogatói okirattal nyújtható. A támogatásról az országgyűlési képviselőcsoport vezetője jogosult kizárólagosan dönteni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kereszténydemokraták mindezek alapján támogatják az országgyűlési képviselőcsoport által nyújtható támogatásokról szóló T/10307. számú törvényjavaslatot. Kérem, támogassák önök is! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nagy Csaba képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

NAGY CSABA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Dr. Vejkey Imre, Harrach Péter a KDNP részéről, Kocsis Máté és Böröcz László képviselőtársam a Fidesz részéről terjesztette be a tisztelt Ház elé a T/10307. számú, az országgyűlési képviselőcsoport által nyújtható támogatásról címet kapott törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy a pártok az eddigi törvényi szabályozáson túl, a tagdíjak, az állami költségvetési támogatás, a különböző adományok, hozzájárulások, magánszemélyek hagyatéka, a párt gazdálkodó tevékenységéből származó eredményen túl a párt országgyűlési képviselőcsoportja által az országgyűlési képviselőcsoport működési feltételeit biztosító költségvetési kiadás előirányzat terhére nyújtott támogatást is elfogadhassanak, ha az országos listán mandátumot szereztek, és az országgyűlési képviselőcsoport vezetője erről döntést hoz.Az elmúlt időszakban, április elején a magyar kormány Orbán Viktor miniszterelnök bejelentésének megfelelően létrehozott három védekezési alapot. Az egyik a járvány elleni védekezési alap, amely 663 milliárd forintos kerettel indult, amelybe átcsoportosításra került a pénzügyi szektortól, a bankoktól elvárt hozzájárulás, költségvetési átcsoportosításokat hajtottak végre a multinacionális láncokat terhelő kiskereskedelmi adó vonatkozásában, az önkormányzatoktól, a központi költségvetésbe irányított gépjárműadót ide csoportosították át, illetve az egészségügyi dolgozók és a védőnők korábban eldöntött béremelésének fedezetét is iderakták többek között, azzal együtt, hogy a pártok támogatásának 50 százalékát is ide csoportosították át.

Ezt az alapot egészíti ki egy másik alap, a Gazdaságvédelmi Alap, amely 1345 milliárd forinttal indult, illetve az Európai Unióból érkező Járvány Elleni Támogatások Alapja, ahol áprilisig tulajdonképpen nulla forint szerepelt, mert az Uniótól egy fillért sem kaptunk a védekezésekre.

(13.00)

Nagyon fontosnak tartom  ha végignézzük Európát és a világot , hogy minden ország maga keresi azt az utat, amelyben a vírusjárvány okozta helyzetet egészségügyi és gazdasági szempontból is kezelni tudja. S azt is nagyon fontosnak tartom és tartjuk, hogy mindenkinek ki kell vennie részét a járvány elleni védekezésből. Ez alól a politikai pártok sem lehetnek kivételek. Mindenkinek van felelőssége, és azt a véleményt osztjuk, hogy a koronavírus elleni védekezés kapcsán a pártoknak is be kell szállniuk a közös teherviselésbe. Ez a javaslat lehetővé teszi az idei évben a frakciók számára, hogy a megtakarításaikat átcsoportosíthassák a pártjuk részére. S azt kell hogy mondjam, hogy ez a javaslat pontosan beleillik abba a rendszerbe, amit mi gondolunk a jelenlegi helyzetben, hogy a legszélesebb összefogásra van szükség, és a koronavírus-járvány elleni intézkedések miatt a magyar társadalomban és a politikai életben ez az az út, ami megoldásra vezethet ebben a vészterhes időszakban.

A javaslatot támogatjuk és elfogadásra javasoljuk minden egyes politikai tényezőnek itt a parlamentben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Keresztes László Lóránt képviselő úrnak, az LMP képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A javaslatot mindannyian ismerjük. Született egy politikai döntés a tekintetben  s ahogy képviselőtársam is elmondta, ez mindenkire vonatkozik , hogy mindenkinek ki kell vennie részét a védekezésből. Ezzel tökéletesen egyetértünk, és ha megszorítások, elvonások jelentkeznek, azok kell hogy a pártokat is érintsék. Azzal is egyetértünk, hogy ez példamutatás is, amit természetesen el kell fogadni. Ezzel kapcsolatban tehát igazából nincs ellenvéleményünk. Azzal is egyetértünk, hogy az tulajdonképpen egy technikai módosítás, ami most az Országgyűlés elé került. Én nem is kívánok kifogásokat emelni ennek kapcsán. Ugyanakkor viszont arra a helyzetre, ami mára kialakult Magyarországon  itt is elhangzott néhány gondolat kormánypárti képviselőtársaim részéről a kormány válságkezelésével vagy a járványügyi helyzet kezelésével kapcsolatban , muszáj reagálnom. Azt azért tegyük tisztába, hogy ez az elvonás  ahogy képviselőtársam is említette  valamivel több mint 1 milliárd forintot jelent, egész pontosan 1,2 milliárd forintot. Ez tehát igazából egy nagyon pici rész, valóban egy szimbolikus, példamutató gesztus.

Tehát nem az a baj, hogy a pártokat ilyen módon megszorítások érték, hanem az a baj  amint említette képviselőtársam , hogy az önkormányzatokat is nagyon komoly megszorításokkal sújtotta az Orbán-kormány. Tudjuk azt, hogy ebben a helyzetben az önkormányzatok a védekezés első számú bástyái. Azzal is tökéletesen egyetértünk, hogy most a legfontosabb feladat az egészség védelme, az emberi élet védelme, a védekezés hatékonyságának a növelése. Szerintem abban nem tudnak és nem is akarnak képviselőtársaim vitatkozni, hogy az önkormányzatoknak ebben milyen kiemelt és fontos szerepük van. S tudjuk azt is, Nagy Csaba képviselőtársam különösen pontosan tudja, mint egy vidéki aprófalvas választókerület képviselője, hogy mennyire nehéz helyzetben voltak már a járványhelyzet, a gazdasági válság előtt is az önkormányzatok. És azt is tudjuk, éppen egy önkormányzati szövetség felméréséből, hogy az önkormányzatokat érintő megszorítások miatt a kistelepülések kétharmada gyakorlatilag a bedőlés szélére került, és rengeteg önként vállalt és kötelező feladat ellátására sem lesznek képesek, konkrétan likviditási problémákkal küzdenek már az elvonás miatt. Tudjuk  bár most nem kívánom ezt a vitát kinyitni , hogy a költségvetésben lennének olyan átcsoportosítható százmilliárdok, amelyek szükségtelenné tették volna az önkormányzatokat érintő megszorításokat.

Nagyon szomorú azt is látni, hogy a frissebb hírek alapján már az egyetemekre is kiterjesztenék az elvonásokat. Tudjuk azt, hogy több milliárd forintot készülnek elvonni az egyetemektől, például úgy tudom, a Pécsi Egyetemtől több mint 3,5 milliárdot kívánnak elvonni. Önök a munkahelyek megvédéséről és a gazdaság talpra állításáról, a gazdaság védelméről beszélnek. Azt gondolom, nem kell különösebben taglalnom, hogy egy ilyen elvonás egy vidéki egyetem esetében rengeteg munkahely megszűnését fogja maga után vonni, és ebben a formájában tulajdonképpen lehetetlenné válik, hogy tovább működjön az egyetem. Azt gondolom, hogy sokkal inkább ezekről a kérdésekről kellene beszélni, mint a pártok finanszírozásáról vagy a pártok helyzetéről.

Az is baj, képviselőtársaim, hogy azt látjuk, hogy a másik oldalon elindultak azok a kiadások, amiket nem lenne szabad a kormánynak most elindítani. Elindult egy plakátkampány, egy propagandakampány, amely ilyen módon próbálja óriásplakátokon keresztül meggyőzni az embereket, hogy önök, illetve a kormányuk hatékonyan kezeli ezt a járványügyi helyzetet. Azt gondolom, hogy ez a baj. Tehát a megszorításokkal, az elvonásokkal egyet lehet érteni, de az önkormányzatok és más, nagyon fontos közszolgáltatásokat nyújtó intézmények esetében viszont nem lehet egyetérteni. Az pedig baj, hogy az így begyűlt forrásokat sokmilliárdos propagandakampányra, pártkampányra, kormányzati kampányra fordítják. Ez semmiképpen nem elfogadható, és ez baj.

Összességében azt gondolom tehát, képviselőtársaim, hogy ez valóban egy technikai módosítás, és nem hiszem, hogy éles vita lesz ennek kapcsán. Ugyanakkor az legyen világos  s bízom benne, hogy ebben egyetértés van , hogy nem ez a fontos probléma, nem erről kéne beszélni, hanem arról, hogy milyen módon lehet megadni a segítséget az önkormányzatoknak, hogy ebben a rendkívül nehéz helyzetben el tudják látni a feladataikat.

S hogy milyen módon lehetne még forrásokat juttatni ehhez a Gazdaságvédelmi Alaphoz, arra pedig nagyon sok javaslatot benyújtottunk. Nem kívánom ezeket most felsorolni, mert nem ennek a javaslatnak a vitája folyik most. Ugyanakkor egy nagyságrendet szeretnék érzékeltetni. A munkahelyek megvédésére, tehát a bérkiegészítésre a kormány 200-300 milliárd forintot kíván elkölteni, ugyanakkor ott van előttünk a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztésének a projektje, amely összességében közel ezermilliárd forintba fog kerülni.

Úgy gondoljuk, hogy ezeket az indokolhatatlan beruházásokat kéne azonnal leállítani, és ezeket a hatalmas összegeket átcsoportosítani a magyar munkahelyek megvédésére, és a már rendkívül nehéz helyzetbe került és a megélhetésüket elvesztett emberek és családok támogatására kellene fordítani. Köszönöm szépen. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Örülök, hogy az utolsó mondatokban visszatértünk a napirendhez. A kormány képviselője nincs jelen, így az általános vitát ezen a területen nem tudjuk ismét lefolytatni. Tájékoztatom tisztelt képviselőtársaimat, hogy most kétperces, illetve normál képviselői felszólalásokra van lehetőség. Kérdezem, hogy kíváne valaki élni ezzel a lehetőséggel. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Megkérdezem, hogy az előterjesztők képviseletében ki kíván válaszolni. (Dr. Vejkey Imre jelentkezik.) Vejkey Imre képviselő úr, parancsoljon, mint előterjesztő öné a szó.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A vezérszónoki körben Fidesz-, KDNP- és LMP-vezérszónoklat hangzott el. A törvényjavaslattal kapcsolatos hozzászólásokat én úgy értékeltem, hogy azok mind támogatók voltak. Ezt köszönöm, és remélem, hogy ez a plenáris ülésen is támogatást fog jelenteni. További szép napot kívánok.




Felszólalások:   31-70   71-80   81-110      Ülésnap adatai