Készült: 2024.09.19.00:04:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.),  59-62. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   55-58   59-62   63-66      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. Szabó Sándor, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Mit tesz a Kormány a környezetszennyezés ellen?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A környezetvédelmi világnap alkalmával fontos fölhívni a figyelmet a környezetünk, élővilágunk megóvására, azt gondoljuk; és így is tesszük. A műanyag zacskók, táskák, PET-palackok, illetve egyéb hulladékok sajnos ellepik a Földünket, tavainkat, folyóinkat, utcáinkat, tereinket, súlyosan károsítva ezáltal környezetünket, élővilágunkat.

A PET-palackokból eredő plasztikszemét felhalmozódása a tengerekben éppen olyan súlyos környezeti válsággá válik napjainkban, mint a klímaváltozás. 2050-re az óceánok súly szerint több műanyagot fognak tartalmazni, mint élő halat.

Egy évtizede még 300 milliárd italos PET-palack fogyott éves szinten, 2016-ra ez a szám már 480 milliárd, míg 2021-re az éves italospalack-vásárlás elérheti az 583 milliárd darabot is  jelent meg az Euromonitor International egy, a csomagolóipari trendekről szóló jelentésében.

Aztán itt vannak a nejlonzacskók. Annak ellenére, hogy egyébként évről évre erősebb a törekvés a műanyag csomagolóanyagok mellőzésére, mennyiségük érzékelhetően nem csökken. Jellemzően egyszerhasználatosak, szinte első alkalommal használatuk után a kukába kerülnek.

Az európai adatokat tekintve ijesztő számokkal találkozunk. Évente átlagosan 200 zacskó birtokába jutunk, vagyis kontinensünk 700 millió lakosával számolva a felhasznált éves mennyiség megközelítheti a 150 milliárd darabot. Bár a probléma világméretű, annak érdekében, hogy tudjunk tenni ellene, a környezetszennyezés negatív hatásaival szemben hatékonyan fel tudjunk lépni, itt helyben, Magyarországon is sokat kell tennünk.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár urat, tervezik-e, hogy a műanyag táskák és zacskók forgalomból történő kivonása, eltávolítása érdekében állami támogatást nyújtanak, illetve a meglévő támogatás mértékét növelik. Milyen lépéseket tesznek Magyarországon a műanyag hulladék mértékének csökkentése érdekében, és mivel kívánják támogatni a műanyag hulladék csökkentését Magyarországon? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük. Cseresnyés Péter államtitkár úrnak adom meg a szót a válaszra.

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A műanyag csomagolási hulladékok elleni kormányzati fellépést firtató kérdéséből ítélve úgy tűnik, hogy az elmúlt évek fejleményeit ön nem kísérte figyelemmel.Igen, a fejenkénti és évenkénti 200 darab nejlonzacskó valóban igen jelentős környezetterhelést feltételező mennyiség, de a hazai fogyasztás a baloldali kormányzás 8 éve, a környezetvédelem lezüllesztésének 8 éve után, 2010-ben volt ennyi.

Tisztelt Képviselő Úr! Tudja ön, hogy a 2018. évi környezetvédelmitermékdíj-bevallási adatok alapján tavaly mennyi volt ez a mennyiség? Elárulhatom: 200 helyett 110 darab, azaz 45 százalékkal kevesebb, mint amekkora felhasználási aránnyal a választók felhatalmazása nyomán átvettük önöktől a kormányzást.

Ez az előrelépés számos intézkedésnek köszönhető. Kiemelném ezek közül a szemléletformálást, amelyre most már az innovációs tárca a hulladékgazdálkodási források 7 százalékát fordítja. A fenntartható, felelős termelést és fogyasztást szolgálja a 2012-ben bevezetett környezetvédelmi termékdíj is.

Ami a műanyag palackokat illeti, figyelmébe ajánlom, hogy az innovációs tárca a 2018. évi iparfejlesztési pályázat keretében 1,4 milliárd forinttal támogatta a PET-hulladék hasznosítását célzó ipari fejlesztési beruházásokat, emellett finanszírozta több mint 21 400 tonna PET-palack gyűjtését és hasznosítását.

Ezzel párhuzamosan a tárgykörhöz kapcsolódó uniós irányelvi előírások is folyamatosan szigorodnak. Ezekből az egyik legújabb mérföldkő a csomagolásról és a csomagolási hulladékokról szóló irányelv módosítása.

(12.50)

A vonatkozó uniós irányelvek jogharmonizációjával kapcsolatos feladatokat már megkezdtük, így hazánkban is várhatók további szigorítások a műanyag csomagolások tekintetében. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   55-58   59-62   63-66      Ülésnap adatai